Podróż samochodem z dzieckiem: jak przetrwać [zasady i patenty]

Czy scena pakowania dziecka do samochodu spędza Ci sen z powiek? Podpowiadamy, jak uniknąć tego koszmaru. Oto kilka patentów na spokojne i bezpieczne podróżowanie z dzieckiem.

podróż z dzieckiem, bezpieczna jazda samochodem, dziecko w podóży fot. shutterstock.com

Dzieciaki to wulkan energii, a zamknięcie ich w blaszanej puszce, z której można wyjść tylko co jakiś czas, to dla nich męka porównywalna do siedzenia w szkolnej ławce albo leżakowania w przedszkolu.

Wyzwanie dla Ciebie to sprawić, żeby dziecko na myśl o zbliżającej się podróży nie wybuchło płaczem. Krótkie podróże raczej nie będą problemem, gorzej gdy przyjdzie jechać kilka lub kilkanaście godzin. Podsuwamy kilka zasad i patentów na udaną podróż z dzieckiem.

Podstawową sprawą w podróży z dzieckiem jest fotelik. Dlatego sprawdź koniecznie, jak dobrać fotelik dziecięcy.

1. Monitoring

Kontroluj, co robi Twoje dziecko w samochodzie. Każda mama wie, co się stanie, jeżeli straci swojego malucha choć na chwilę z oczu – pranie tapicerki gwarantowane.

Oczy dookoła głowy w samochodzie i czujność to podstawa, a dzieciaki na tylnej kanapie to dodatkowe wyzwanie – niech Cię to nie przeraża. Prowadząc samochód, musisz obserwować, co dzieje się na drodze i kontrolować wszystkie lusterka.

Warto zainwestować w mały, a przydatny gadżet, który pomoże zerkać na dzieciaki. Dodatkowe lusterko do obserwowania tylnej kanapy może okazać się zbawienne.

Będziesz mogła „podglądać”, co Twój maluch wyrabia, kiedy on myśli, że teoretycznie go nie widzisz. Gwarantujemy: zaoszczędzisz na wspomnianym wcześniej praniu tapicerki.

podróż z dzieckiem, bezpieczna jazda samochodem, dziecko w podóży fot. shutterstock.com

3. Schowki i organizery

Komfort jest kolejną równie ważną sprawą w aucie dla Twoich pociech. Wiadomo – im wygodniej będzie dziecku w samochodzie, tym mniej marudzenia będą zmuszeni wysłuchiwać rodzice.

Tu z pomocą przychodzą liczne akcesoria dodatkowe: zasłony przeciwsłoneczne, poduszki, organizery na dziecięce klamoty. Najlepiej dla nas, żeby zabawki można było przymocować tasiemką albo schować w przygotowanych do tego miejscach – w przeciwnym razie będziecie musiały co chwilę nurkować pod fotel i szukać ich na podłodze. Na zdjęciach obok pokazujemy, jak w samochodzie najlepiej zorganizować maluchowi przestrzeń.

Możesz skorzystać z praktycznego schowka umieszczonego pod fotelem pasażera. To idealne miejsce na „ukrycie” drugiego śniadania, teczek czy zeszytów dziecka.

Organizer to jeden z najlepszych patentów, jakie widziałyśmy. Po pierwsze, dziecko ma wszystkie zabawki pod ręką, i to w jednym miejscu! Po drugie, unikniesz „skopanych” oparć przednich foteli.

Uchwyty na napoje schowane w podłokietniku to kolejna przydatna sprawa. Kiedy podróżujesz z jednym dzieckiem, otwierasz schowek i raczysz malucha sokiem z bidonu (polecamy bidony czy butelki z zatyczką, żeby uniknąć niepotrzebnych plam), który może odłożyć i znajdzie się w zasięgu jego ręki – nie będzie Cię co chwilę angażował zdaniem: „Mamo, chce mi się pić”.

Kiedy zabierasz całą zgraję i masz zajętą tylną kanapę, po prostu go zamykasz. Przyjemne i łatwe w obsłudze. Dodatkowo w drzwiach masz miejsce na nadprogramowe zabawki, które nie zmieściły się do organizera.

Możesz też doposażyć swój samochód w mały śmietniczek. W oparciach przednich foteli masz do dyspozycji kolejny schowek, w którym możesz schować np. ulubioną bajkę malucha – będzie w zasięgu Twojej ręki.

podróż z dzieckiem, bezpieczna jazda samochodem, dziecko w podóży fot. shutterstock.com

I jeszcze kilka patentów, które pomogą Tobie i Twojemu dziecku spokojniej przetrwać podróż:

1. Poduszka montowana na pasie bezpieczeństwa zmniejsza jego ucisk na ciało dziecka, a przy okazji pozwala mu wygodnie oprzeć głowę podczas drzemki. Dzięki rzepom jej montaż jest szybki i prosty. Poduszkę można prać w rękach, używając delikatnych środków myjących.

2. Jeśli fotelik montujesz tyłem do kierunku jazdy na tylnej kanapie, przyda Ci się lusterko do obserwacji. W czasie jazdy nie będziesz musiała nerwowo obracać głowy, żeby widzieć, co robi Twoje dziecko. Obrotowe lusterka montuje się do zagłówka.

3. Organizer montowany na fotelu sprawi, że walające się po wnętrzu zabawki wylądują w jednym miejscu, a dziecko będzie miało do nich łatwy dostęp. Większość organizerów chroni też fotel przed zabrudzeniem. Możesz kupić go na sklep.skoda.pl.

podróż z dzieckiem, bezpieczna jazda samochodem, dziecko w podóży fot. shutterstock.com

 Uwaga na przepisy!

Jak wyglądają przepisy dotyczące przewożenia dzieci w innych krajach Unii Europejskiej?

  • Austria. Dzieci do lat 12 o wzroście do 150 cm nie mogą siedzieć z przodu bez fotelika lub pasów specjalnie przystosowanych do ich wzrostu.
  • Holandia. Obowiązek jazdy w zabezpieczeniu (fotelik lub podwyższenie) dotyczy osób o wzroście do 135 cm. Foteliki dla maluchów (do lat trzech) muszą spełniać normy ECE 44/03 lub ECE 44/04.
  • Włochy. Dzieci poniżej trzech lat mogą być przewożone na tylnych siedzeniach bez zabezpieczenia, pod warunkiem że znajdują się pod opieką osób w wieku co najmniej 16 lat. 

Jesteś młodą mamą? W takim razie zobacz też, jak połączyć macierzyństwo z karierą zawodową i nie pozwól, by zapanowało nad Tobą nieustające poczucie winy.

REKLAMA