Pieluchy jednorazowe negatywnie wpływają na zdrowie oraz środowisko

Ilość pieluch jednorazowych, którą produkujemy każdego dnia jest zatrważająca. Jednak cierpi na tym nie tylko środowisko, ale i zdrowie najmłodszych.

pieluchy fot. Shutterstock.com

Nie można nie zgodzić się, że stosowanie jednorazowych pampersów jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. W końcu, która zabiegana mama z planem dnia napiętym jak gumka w majtkach miałaby czas na dodatkowe pranie wielorazowych pieluch? Pielucha jednorazowa jest prosta w obsłudze – przewijasz, wyrzucasz i zapominasz. Problem w tym, że to, że Ty zapomnisz nie sprawi, że zużyta pieluszka zniknie z powierzchni Ziemi.  

ZOBACZ TEŻ: Męskim okiem - jak wychowywać dzieci?

Wyliczono, że tylko w pierwszym roku życia przeciętny noworodek zużywa ok. 2500 pieluszek. W roku 2020 w Polsce urodziło się niespełna 360 tys. dzieci. Oznacza to, że w ciągu roku na polskie wysypiska śmieci trafi 900 mln zużytych pampersów. Zakładając, że każde dziecko będzie ich używać. Jeżeli uwzględnimy okres od narodzin do odpieluchowania, ilość rośnie. Co prawda w drugim roku życia dzieci zużywają mniejszą ilość pieluszek, ale nadal jest to 1400-1800 pieluch rocznie na dziecko.

Pomijając szkodliwy wpływ na środowisko, pieluszki jednorazowe negatywnie wpływają również na skórę dziecka. 

- Dioksyny – to związki, które powstają w procesie wybielania pieluszek Są rakotwórcze, a według EPA (Enviromental Protection Agency) – wysoce toksyczne.

- Poliakrylan sodu – stosuje się go jako wypełnienie chłonne. Używa się go również do produkcji niektórych podpasek. Co ciekawe, ich obecność w artykułach higienicznych dla kobiet łączy się z przypadkami zespołu wstrząsu toksycznego.

Tributylin – ma on zapobiegać rozwojowi bakterii w używanej pieluszce. Dowiedziono, że może negatywnie wpływać na płodność. Jest również trujący dla stworzeń morskich.

Polimery – czyli tworzywa sztuczne. Wytwarza się z nich m.in. plastikowe torby i inne jednorazowe opakowania. Z tych nienadających się do recyklingu tworzyw składa się również większość pieluch.

- Ftalany – używane do zmiękczania tworzyw sztucznych. Mogą wywołać podrażnienie i inne niepożądane reakcje. Szczególnie narażone są na nie najmłodsze dzieci.

 - Nafta/wazelina – zabezpiecza pieluchy przed przeciekaniem.

Wszystkie wymienione związki są uważane za szkodliwe i wszystkich używa się do produkcji pieluch. Umożliwia to utrzymanie niskich kosztów produkcji. Na rynku są również dostępne pampersy hipoalergiczne, bez chloru oraz innych drażniących dodatków. Nie załatwiają jednak problemu ton śmieci, które trafiają na wysypiska każdego roku.

Alternatywy dla pieluch jednorazowych

Pierwszą i jednocześnie najbardziej najbardziej tradycyjną alternatywą są pieluchy tetrowe stosowane powszechnie zanim nastała era jednorazówek. W ostatnim czasie na popularności zyskują pieluchy wielorazowe. Założenie jest podobne, jak w przypadku pieluch tetrowych, z tą różnicą, że pieluszki wielorazowe kształtem przypominają jednorazowe. Posiadają również napy, które znacząco ułatwiają ich zakładanie. Na rynku dostępne są też pieluchy jednorazowe biodegradowalne. Producenci zapewniają, że czas ich rozkładu to 3-6 lat. Przy 500 latach, których potrzebują zwykłe pieluchy jest to całkiem niezły wynik, ale nie zmienia to faktu, że są one dość drogie i w ogólnym rozrachunku lepiej kalkuluje się korzystanie z pieluch wielorazowych.

ZOBACZ TEŻ: Przyczyny kobiecej niepłodności od A do Z

Źródło: unsustainablemagazine.com

REKLAMA