Piękne, lecz groźne - rośliny doniczkowe niebezpieczne dla Twojego pupila

Uwaga: rośliny doniczkowe mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla Twojego pupila. Czy można mieć miejską dżunglę w salonie i czworonoga pod opieką?

Niebezpieczne rośliny fot.shutterstock.com

Teoretycznie im więcej kwiatów w mieszkaniu, tym lepiej, bo rośliny nawilżają powietrze, oczyszczają je ze szkodliwych substancji i wprowadzają miłą dla oka zieleń. Opiekunowie zwierząt domowych muszą jednak pamiętać, że wiele roślin może być dla ich podopiecznych groźnych. „Nie każde zwierzę da się w pełni upilnować i nie zawsze opiekunowie zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa wynikającego z posiadania określonych roślin doniczkowych i pupila, który ma do nich dostęp” – mówi lekarka weterynarii Klaudia Chrząszcz (IG: @weterynarz.w.spodnicy).

Poważne skutki

O jakim niebezpieczeństwie mowa? Zależy to zarówno od gatunku rośliny (a dokładniej rodzaju toksyny, którą roślina zawiera), od ilości zjedzonej przez zwierzę rośliny, a także od cech osobniczych pupila. Dla przykładu, wiele roślin doniczkowych ma nierozpuszczalne kryształy szczawianu wapnia (np. anturium czy skrzydłokwiat), które drażnią jamę ustną, gardło i dalsze odcinki przewodu pokarmowego, wywołując intensywne ślinienie, obrzęk i wymioty. Niektóre rośliny, np. difenbachia, zawierają dodatkowo enzymy proteolityczne, prowadzące do gwałtownego uwalniania się histaminy i kinin, co powoduje szybką reakcję zapalną. „Ciężkie zatrucie może doprowadzić do zadławienia, trudności w oddychaniu, a nawet śmierci. Istotnym czynnikiem w przypadku zatruć jest czas, dlatego należy działać jak najszybciej – radzi ekspertka. – Gdy doszło do podrażnienia jamy ustnej, można próbować ją przepłukać wodą lub solą fizjologiczną. Właściciele nie powinni próbować wywoływać wymiotów u zwierzęcia, bo często przynosi to więcej szkód niż pożytku. Najlepiej aby te czynności wykonywał specjalista, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii”.

SPRAWDŹ: 5 powodów, dlaczego warto mieć psa [dodaj życiu pasji i miłości]

Pa, pa, monstero!

Jeśli jesteś kocią lub psią mamą, oprócz wymienionych już roślin pożegnaj się też z salonową królową, monsterą, i jej tropikalną kumpelą – alokazją. Niebezpieczne dla zwierzaków są także znane z oczyszczania powietrza draceny i zamiokulkasy. Uważaj także m.in. na filodendrony, epipremnum, gwiazdę betlejemską i aglaonnemę. Nie oznacza to, że jesteś skazana na plastikowe kwiaty (fuj!). O rośliny bezpieczne dla zwierząt pytaj sprzedawcę lub wybierz coś z listy obok.

Bezpieczne dla zwierząt 

Z tymi ślicznotami możesz być spokojna o swojego czworonoga. Jak skubnie, przeżyje.

1. CALATHEA

Ta dosyć wymagająca roślinka lubi regularne podlewanie i jasne stanowisko z rozproszonym światłem.

Calatheafot.shutterstock.com

2. MARANTA

Wymaga troskliwej opieki, ale zadbana odwdzięczy się pięknymi, malowniczo wybarwionymi liśćmi.

Marantafot.shutterstock.com

3. PAPROTKA

Dawna ozdoba każdej klatki schodowej wraca na salony! I dobrze, bo skutecznie oczyszcza powietrze z toksyn.

Paprotkafot.shutterstock.com

4. PEPEROMIA

Jest sukulentem, więc poradzi sobie, gdy zapomnisz o jej podlewaniu. Lubi jasne stanowiska.

Peperomiafot.shutterstock.com

ZOBACZ TEŻ: Polacy kupują coraz więcej egzotycznych roślin

Zobacz również:
REKLAMA