Ogromne opóźnienie rządu w sprawie wdrożenia dyrektywy o plastikowych produktach jednorazowych

Na zmiany być może trzeba będzie poczekać do roku 2022.

plastikowe sztućce fot. Shutterstock.com

Z dniem 3 lipca w życie miało wejść rozporządzenie, w skutek którego ze sklepów miały zniknąć  jednorazowe plastiki, plastikowe sztućce, talerze, kubki ze styropianu oraz patyczki higieniczne z plastikowymi elementami. 3 lipca mija termin dla państw członkowskich UE na wprowadzenie w życie przepisów niezbędnych do zrealizowania dyrektywy, która ma przeciwdziałać negatywnemu wpływowi tworzyw sztucznych na środowisko.

Polski rząd nie spieszy się z wprowadzeniem ustawy

Termin mija w najbliższą sobotę. Tymczasem prace legislacyjne w Polsce zatrzymały się na etapie opiniowania. Do sejmu ustawa dotrze najprawdopodobniej dopiero jesienią. Biorąc pod uwagę przeciętny czas prac na ustawą, prezydent złoży swój podpis po kilku miesiącach od momentu trafienia ustawy do sejmu. Oznacza to, że najprawdopodobniej nabierze ona mocy prawnej dopiero w roku 2022. Efektem takiego stanu rzeczy będzie stały wzrost ilości plastikowych odpadów na wysypiskach. 

Z raportu „Pew Charitable Trust”  wynika, że spełnienie wszystkich obietnic i zobowiązań przyczyni się do ograniczenia w produkcji tworzyw sztucznych w niewielkim stopniu – będzie to ok. 7% do roku 2040.

Nie możemy traktować pandemii jako usprawiedliwienia

Dyrektywa został ogłoszona prawie dwa lata przed wybuchem pandemii. Dodatkowo, nie można pominąć faktu, że w pandemicznej rzeczywistości musimy mierzyć się z kolejnym źródłem szkodliwych odpadów – jednorazowymi rękawiczkami oraz maseczkami. Można wysnuć wniosek, że opóźnienie w działaniach świadczy głównie o braku woli politycznej do zmiany. Wielu polityków traktuje problem wycieku tworzyw sztucznych do środowiska jako problem stricte środowiskowy. W rzeczywistości, tracimy również ogromne ilości cennych surowców i materiałów, które zamiast pozostać w obiegu, stają się odpadami.  

Jakie zmiany wejdą w życie po wejściu w życie ustawy?

  • Zakaz wprowadzania do obrotu  plastikowych, jednorazowych słomek, sztućców, talerzyków, styropianowych kubków, patyczków higienicznych, pudełek na jedzenie.
  • Ograniczenia dotyczące stosowania kubków na napoje z plastikowymi wieczkami oraz pojemników na posiłki- jednorazowe z tworzyw sztucznych, poprzez wprowadzenie opłaty produktowej max 1 zł.
  • Obowiązek oznaczania produktów higienicznych, jak np. tampony, podpaski i chusteczki nawilżane oraz wyrobów tytoniowych, informacją o fakcie, że produkt ten stanowi zagrożenie dla środowiska. 

Źródło: media.wwf.pl

REKLAMA