Odpady bio - co się do nich zalicza i w czym je wyrzucać?

Ze wszystkich frakcji to właśnie odpadki bio wzbudzają najwięcej wątpliwości. Pora je rozwiać i skończyć z potajemnym wyrzucaniem organików do kubła na zmieszane.

Odpady bio fot. DANIELLE DALY

Co do bio?

Odpady biodegradowalne to takie, które same ulegną naturalnemu rozkładowi. Co powinno trafić do brązowego kubła?

 1. Odpadki warzywne i owocowe (w tym ogryzki i obierki), skórki cytrusów, suszone owoce, pestki i orzechy.
 2. Odpadki zielone: cięte kwiaty, liście z kwiatów doniczkowych, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, trociny i kora drzew, niezaimpregnowane drewno.
 3. Resztki produktów: fusy z kawy i herbaty, pieczywo, skorupki jajek, resztki jedzenia pochodzenia roślinnego (w tym m.in. tofu).

Uwaga!

Do pojemnika na bio nie wyrzucaj kości zwierząt, resztek mięsa czy ryb, ości ani skorup po owocach morza. Te elementy powinny trafić do zmieszanych.

Nie tylko „co", ale i w „czym"

 • Worki na śmieci wykonane z tworzywa sztucznego zanieczyszczają frakcję i uniemożliwiają naturalne procesy rozkładu odpadków organicznych.
 • Najlepiej zbierać odpady bio do pudełka lub wiaderka ze szczelną pokrywką i opróżniać pojemnik wprost do brązowego kontenera na odpadki bio.
 • Inną opcją są szybko ulegające rozkładowi worki kompostowalne z biotworzyw (np. ze skrobi ziemniaczanej). Powinny mieć certyfikat „OK Compost”.
 • Papierowe torby to rozwiązanie tylko okazjonalne. Dlaczego? Papier to cenny surowiec, który  można poddać recyklingowi, więc szkoda go marnować.

Kompostuj

 1. Mieszkając w bloku, też możesz założyć kompostownik.
 2. Wybierz kompostownik z wywietrznikami, sitkiem do odcedzania i kranikiem.
 3. Do pojemnika wrzucaj to, co do bio. Rozdrabniaj resztki warzyw i owoców, bo zbyt duże kawałki wolniej się rozkładają.
 4. Po każdym dodaniu nowych składników spryskaj kompost płynem przyspieszającym rozkład i przemieszaj.
 5. Po kilku miesiącach nawóz będzie gotowy (poznasz po konsystencji przypominającej glebę i miłym zapachu). Użyj go do nawożenia swoich roślin lub oddaj znajomym działkowiczom.
Zobacz również:
REKLAMA