Był sierpień 2016 roku. Podczas gdy Ty najprawdopodobniej pływałaś sobie po jeziorze na nadmuchiwanym flamingu, robiąc sobie wakacyjne selfie, 26 kobiet i 14 mężczyzn poddawało się eksperymentowi w laboratorium University College w Londynie. Cel był wzniosły: neurologowie Geert-Jan Will i Robb Rutledge dążyli do opisu zjawiska, które dotyczy zarówno dyrektorów generalnych, jak i nastolatek. Badacze chcieli zajrzeć ludziom do głów, aby zobaczyć, na czym dokładnie polega samoocena, jak działa i od czego zależy.
Wcześniej badacze za pomocą kwestionariuszy stworzyli profile osobowościowe uczestników, uwzględniając m.in. ich najgorsze cechy, największe obawy i największe życiowe porażki. Teraz badani, leżąc nieruchomo na plecach, aby umożliwić aparaturze do rezonansu magnetycznego uchwycenie bez żadnych zakłóceń aktywności mózgu, przechodzili eksperyment, dzięki któremu życie reszty ludzkości miało stać się lepsze. Badanie, mówiąc w wielkim skrócie, dotyczyło reakcji na opinie innych na nasz temat (łapki w górę, łapki w dół pod naszym profilem). Według dr Nathaniela Brandena, autora wydanej w Polsce książki „6 filarów poczucia własnej wartości”, realistyczna samoocena przekłada się na szczęśliwsze związki, szczęśliwsze życie, odporność i odwagę w podejmowaniu różnych życiowych wyzwań. Jak mieć więcej tej nieuchwytnej, ale dodającej skrzydeł właściwości? Właśnie na to pytanie naukowcy próbowali sobie i nam odpowiedzieć.
ZOBACZ TEŻ: Dyskomfort pobudza kreatywność [nowe badania]
Fakty naukowe
W połowie lat 90. XX wieku Mark Leary, profesor psychologii i neuronauki na uniwersytecie Duke, sformułował teorię socjometru, aby wyjaśnić, dlaczego poczucie własnej wartości jest przeważnie niestabilne. Socjometr miałby być takim wbudowanym w psychikę instrumentem ostrzegawczym, na który mają wpływ aprobata i dezaprobata innych. Socjometr nieustannie sprawdza, jak jesteśmy odbierani przez ważne dla nas osoby, dzięki czemu możemy modyfikować własne zachowanie, tak aby mieć tej aprobaty więcej. Dwie dekady później mamy już ogromną ilość badań aktywności mózgu, które potwierdzają, że rejony mózgu odpowiedzialne za samoocenę są jednocześnie zaangażowane w reakcje na akceptację społeczną i odrzucenie.
Komentarze
~Natalia, 2020-02-20 23:20:20
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?