Nowy kanon piękna: bądź piękna i pewna siebie

Chcemy nie tylko atrakcyjnie wyglądać, przede wszystkim chcemy się tak czuć. Nowa definicja piękna to zdrowie i pewność siebie, a nie długość nóg czy rozmiar stanika.

nowy kanon piękna fot. Getty Images
Kobiety na całym świecie łączy jedno – chcą czuć się piękne.

Global Beauty Index – międzynarodowy raport przygotowany przez markę Philips na podstawie badań ponad 11 tysięcy kobiet z całego świata. Wyniki? Zaskakująco optymistyczne. Okazuje się, że pojęcie piękna wykracza daleko poza wygląd zewnętrzny. Coraz bardziej liczy się dla nas aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia. Niestety, nie brakuje też niepokojących wieści.

1. Szczęśliwa

Raport Philipsa potwierdził to, co wynika także ze wspólnej ankiety przeprowadzonej przez różne edycje WH. My, Polki, jesteśmy zakompleksione. Na 11 objętych badaniami państw znalazłyśmy się w niechlubnej czołówce tych najmniej zadowolonych ze swojego wyglądu. Za atrakcyjne uważa się jedynie 40% z nas. Gorzej jest tylko w Japonii – tam zaledwie 26% kobiet jest o tym przekonanych. Coraz więcej kobiet stale też odczuwa presję ze strony otoczenia i mediów, by wyglądać atrakcyjnie. „Nie bądź dla siebie taka surowa – radzi nasza redakcyjna psycholog Beata Dżugaj. – Badania pokazują, że im jesteś szczęśliwsza, tym czujesz się pewniejsza siebie, a stąd już tylko krok do uważania się za piękną”.

2. Pewna siebie

Alessandra Ambrosio, Beyonce, Kate Middleton – owszem, współczesne ikony stylu wyglądają jak milion dolarów (zwłaszcza w kreacjach od najlepszych projektantów), ale to nie ich nieskazitelny wygląd jest dla nas najważniejszy. Aż 47% z ankietowanych uznało, że najbardziej w ikonach stylu podziwia pewność siebie. Na drugim miejscu (33%) znalazła się wewnętrzna siła. Jasne, tylko jak zwiększyć pewność siebie? Zamiast zapisywać się na kurs coachingu, skup się na... dobrym stanie zdrowia.

3. Zdrowa

Skoro czytasz Women's Health, jesteś na dobrej drodze do samoakceptacji. Jak bowiem wynika z raportu, trzy czynniki wpływają na poczucie pewności siebie: zdrowie (77%), szczęście (73%) oraz szacunek dla samej siebie (57%). Skoro więc chcesz być piękna, wśród Twoich noworocznych postanowień powinny znaleźć się te, które wpłyną na Twoje zdrowie. „Polecam dwa badania, o których kobiety często zapominają: cytologię co rok, bo wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest całkowicie uleczalny, i poziom witaminy D – podpowiada redaktorka działu Zdrowie Ewa Wilk. – Gdy okaże się, że jest niższy niż 30 ng/ml, sięgnij po suplementy”.

ZOBACZ: 30 urodowych patentów na piękniejszą wiosnę

4. Świadoma

Najnowsze technologie są po to, żeby ich używać. Dotyczy to zarówno kosmetyków, jak i urządzeń pomagających wyszukiwać informacje. W USA w latach 2014-2016 liczba użytkowników aplikacji fi tness wzrosła co najmniej dwukrotnie. Wychodzi na to, że chcemy monitorować nasze osiągi i stan zdrowia. Kobiety coraz większą wagę przykładają też do składu kosmetyków. Liczy się ich skuteczność (86%) oraz wygoda stosowania (85%). Trzecią najbardziej pożądaną cechą jest ekologiczność (72%). „Na topie są produkty przyjazne dla środowiska i organiczne” – potwierdza Sylwia Foremna, redaktorka działu Styl. Z raportu wynika również, że za najbardziej wiarygodne źródła informacji uchodzą eksperci. Dzielimy tę opinię, dlatego w WH wszystkie artykuły przygotowujemy we współpracy z ekspertami i opieramy się na sprawdzonych badaniach. Możesz nam zaufać.

SPRAWDŹ: Bądź pewna siebie jak Kaley Cuoco [patenty gwiazdy WH]

5. Zadbana

Wieczór, naturalny peeling i manicure – domowe SPA to coś, co zdecydowanie poprawia nasze samopoczucie niezależnie od szerokości geograficznej. Aż 71% respondentek czuje się bardziej atrakcyjnie, gdy ma czas, żeby zatroszczyć się o swój wygląd i samopoczucie. „Gdy brakuje Ci czasu, długie sesje w fitness klubie zastąp tabatą” – radzi redaktorka działu Fitness Joanna Dudzińska. Liczy się też dla nas sprzęt. „Dobra suszarka, lokówka i depilator ułatwiają codzienne zabiegi i, co najważniejsze, pomagają zaoszczędzić czas” – przyznaje Patrycja Dudzisz, redakcyjna specjalistka od urody. I pamiętaj, że ze zdroworozsądkowego punktu widzenia lepiej będzie odpuścić sobie wielkie sobotnie sprzątanie i wybrać się np. na masaż.

6. Kochana

Nie rodzimy się z wiedzą na temat zasad pielęgnacji, a uczymy się jej od innych kobiet. Z raportu Philipsa wynika, że największy wpływ na podejście do piękna mają nasze matki i nasi partnerzy (po 18%). Respondentki z Indii i Turcji wskazują matkę jako osobę, mającą największy wpływ na kształtowanie się ich postaw wobec piękna. Jednocześnie to w tych krajach najwięcej kobiet deklaruje, że uważa się za atrakcyjne (96% i 91%). Wniosek? Gdy mama mówi, że dobrze wyglądasz, po prostu uwierz w jej słowa. Pamiętaj też o wynikach badań, gdy sama już zostaniesz mamą. 

Sekrety piękna ze świata

Australijska modelka Miranda Kerr i hiszpańska piękność Penolope Cruz na pewno znają te patenty.

Australia

Skarbem narodowym Australijek jest olejek z drzewa herbacianego, uprawiany i stosowany tam już od tysiącleci. Jeśli walczysz z łupieżem, dodaj kilka kropel oleju do swojego szamponu. Jego właściwości antybakteryjne pomogą też pozbyć się głupich pryszczy.

Hiszpania

Mieszkanki Półwyspu Iberyjskiego imprezują do białego rana, a i tak następnego dnia wyglądają promiennie. Ich patent? Podstawowy składnik tortilli – ziemniak. Schłodzone warzywo potnij na plasterki i połóż na powieki na 10 minut. Okład zmniejszy obrzęk i napnie skórę.

ZOBACZ TEŻ: Jak być szczęśliwszą? [8 prostych kroków]

REKLAMA