Nowojorski zegar odlicza czas do katastrofy klimatycznej

Instalacja Metronome została przekształcona w The Climate Clock, który przypomina o skutkach globalnego ocieplenia.

Znajdująca się na Union Square na Manhattanie Instalacja Metronome od ponad 20 lat odlicza czas mieszkańcom Nowego Jorku. Ogromny cyfrowy zegar to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów miejskiego krajobrazu i obowiązkowy punkt na mapach turystów zwiedzających Wielkie Jabłko. 

Do niedawna zegar działał w cyklu 24-godzinnym. W sobotę 19 września został on przeprogramowany i od tej pory zaczął odliczać czas do katastrofy klimatycznej. To pomysł dwóch artystów - Gana Golana oraz Andrew Boyda. Ich celem jest zwrócenie uwagi na problem, z jakim przyszło nam się zmierzyć oraz uświadomienie społeczeństwu, że czas na podjęcie odpowiednich działań jest ograniczony. Artyści nazwali je „krytycznym oknem na podjęcie działań, które zapobiegną nieodwracalnym skutkom globalnego ocieplenia”. Inicjatywa ma na celu zachęcenie wszystkich do walki o przyszłość naszej planety.  

W ubiegłą sobotę o godzinie 15:20 lokalnego czasu na wyświetlaczu pojawił się komunikat „The Earth has a deadline”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Ziemia ma swój ostateczny termin”. Następnie na zegarze ukazały się liczby - 7:103:15:40:07, które ów termin stanowią. 

„To nasz sposób na wykrzyczenie światu, że nasz czas jest ograniczony” - powiedział Golan tuż przed rozpoczęciem odliczania - „Ziemia na nas liczy”.

Golan i Boyd wykonali podobny projekt w wersji kieszonkowej dla Grety Thunberg.  Młoda aktywistka ze Szwecji otrzymała zegar przed swoim wystąpieniem na ubiegłorocznym szczycie ONZ w sprawie działań na rzecz klimatu.

Dodatkowo stworzono również stronę internetową climateclock.world, na której znaleźć można m.in. raport Ingovernmental Panel on Climate Change, tracker wzrostu ilości energii dostarczanej ze źródeł odnawialnych oraz wyjaśnienie, w jaki sposób wyliczono czas odmierzany przez The Climate Clock. 

Autorzy umieścili na swojej stronie instrukcję, jak wykonać własny zegar i zachęcają do tego, aby dołączyć do ich projektu i szerzyć informacje o globalnym ociepleniu z pomocą własnego #climateclock.

Więcej informacji znajdziesz na stronie climateclock.world.

ZOBACZ TEŻ: Wielkie sprzątanie w polskich miastach - uczestnicy dostaną książkę za worek śmieci

Źródło: The New York Times

REKLAMA