Nowa sposób na obliczenie wieku psa [WH News]

Świeża porcja newsów specjalnie dla Ciebie. Nie ma za co.

Shutterstock

Dotychczas zwyczajowo liczyliśmy, że jeden rok z życia psa liczy się jak 7 lat ludzkich. Jednak uczeni z University of California w San Diego obserwowali telomery psiaków i wyliczyli dokładniej – dziś wiadomo, że w początkowej fazie życia dwa miesiące psa jest jak 9 miesięcy człowieka. Jeśli więc Twój pupil ma w tej chwili rok, możesz go traktować jak mniej więcej cztero-, a nie siedmiolatka. Jednak później algorytm się zmienia i psy starzeją się wolniej. 12-letni labrador jest mniej więcej tak stary, jak 70-letni człowiek.

ZOBACZ TEŻ: Prezent na walentynki dla chłopaka [do 150 zł]

Wypoć depresję przed TV

Lekarze z Massachusetts General Hospital w Bostonie wyliczyli, że ludzie, którzy mają genetyczne lub środowiskowe predyspozycje do depresji, mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia o 17%. Bez leków, bez wydawania pieniędzy na psychoterapię: wystarczy ćwiczyć mniej więcej przez 30 minut dziennie. Obojętnie jak. Rodzaj treningu nie ma znaczenia: możesz iść na siłownię, pobiegać albo na jogę. Możesz też po prostu jeden odcinek serialu spędzić w desce, robiąc przysiady czy wykroki – każdy wysiłek się liczy.

Wyśpij się

Jeżeli masz przed sobą trudny dzień, np. egzamin albo prezentację lub cokolwiek, spróbuj się porządnie wyspać. Uczeni z Michigan State University wykazali, że człowiek niewyspany trzy razy częściej niż wyspany doświadcza chwilowych spadków koncentracji, które mogą być źródłem kosztownych pomyłek.

Nie jedz wieczorem

Jadanie kolacji po 18 zwiększa nie tylko obwód w talii, ale też ryzyko chorób serca i cukrzycy. Uczeni z Columbia University ustalili, że ryzyko tych chorób u osób jedzących wieczorami rośnie, nawet gdy całkowita liczba kalorii w ciągu doby jest taka sama jak u tych, które jadają wcześniej.

Grypa leczy się sama

Przypominamy: przeziębienie i grypa to choroby wirusowe i antybiotyki ich nie leczą. Nie nalegaj na przepisanie antybiotyków, nie stosuj ich na własną rękę, a jeśli zostaną Ci przepisane, zawsze bierz do końca, nawet gdy objawy ustąpią. Jeśli nie zaczniemy szanować antybiotyków, antybiotykooporne bakterie nas w końcu zjedzą. Już teraz co roku w Europie z powodu zakażeń takimi bakteriami umiera 25 000 osób.

Uderzenia gorąca

80 - o tyle procent zwiększa się ryzyko występowania częstych tzw. Uderzeń gorąca u kobiet, które palą papierosy. Australijscy uczeni zauważyli, że to zwiększone ryzyko można znacznie zmniejszyć, jeśli zdążysz rzucić fajki przed czterdziestką.

Jazda przy muzyce

Prowadzenie samochodu bywa stresujące, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym kierowcą albo prowadzisz nie swoje auto. A taki stres ma fatalny wpływ na stan Twojego serca. Co robić? Jak donosi pismo „Complementary Therapies in Medicine”, włączenie ulubionej muzyki znacząco obniżyło poziom stresu. Jak to wykorzystać? W korku zamiast wiadomości z radia (które często denerwują) posłuchaj muzyki. Będziesz bezpieczniejsza.

ZOBACZ TEŻ: Miley Cyrus znowu pochwaliła się obłędną sylwetką

REKLAMA