Niewyjaśnione tajemnice - 6 spraw, które udało się rozwiązać

Kontynuacja serialu dokumentalnego o niewyjaśnionych zaginięciach, morderstwach i zjawiskach paranormalnych doczekała się drugiego sezonu. Z tej okazji przypominamy sprawy sprzed lat, które udało się rozwiązać dzięki pomocy widzów.

Niewyjaśnione tajemnice fot. Netflix Media Center

1. Sprzedane dzieci

Ponad 600 osób skontaktowało się z policją po emisji odcinka w 1989 roku. Opisano w nim historię Georgii Tann - kobiety, która na przestrzeni kilku dekad uprowadziła, a następnie sprzedała w sumie 5000 dzieci. Według Los Angeles Times dzięki Niewyjaśnionym tajemnicom udało się zidentyfikować ponad 50 z nich.

2. Matka oskarżona o morderstwo

Patricia Stallings trafiła do więzienia pod koniec 1991 roku pod zarzutem otrucia swojego syna płynem chłodniczym. Podczas odsiadki kobieta urodziła drugiego chłopczyka, który został przekazany rodzinie zastępczej. U dziecka zdiagnozowano MMA (Kwasicę metylomalonową), czyli rzadką chorobę genetyczną, której objawy mogą przypominać zatrucie. Po obejrzeniu odcinka pewien profesor z University of Michigan postanowił przebadać krew zmarłego. Okazało się, że pierwszy syn również cierpiał na MMA i to właśnie ta choroba była przyczyną jego zgonu. Po wypłynięciu nowych faktów, Patricia Stallings została zwolniona z więzienia.

ZOBACZ TEŻ: Wybrano najstraszniejszy horror wszech czasów

3. Biologiczni rodzice

Eleanor Platt Wozniak i John Elias zostali rodzicami. Dziecko było nieślubne, z czym nie mógł pogodzić się ojciec Wozniak. Mężczyzna był bardzo zaborczy i zmusił parę do oddania potomka do adopcji. Po latach rozłąki Eleanor i John wrócili do siebie i postanowili zgłosić się do Niewyjaśnionych tajemnic. Dzięki programowi udało im się odnaleźć wówczas już 37-letnią córkę. 

4. Zaginiony dziadek

Sześć lat po tym, jak otrzymał od przyjaciela zamknięty kufer, Newell Sessions znalazł wewnątrz szkielet z kulą w czaszce. Po obejrzeniu odcinka opisującego powyższą historię, Shelley Statler skontaktowała się ze śledczymi w sprawie zaginięcie swojego dziadka. Przeprowadzone później badania wykazały, że to właśnie jego szkielet znajdował się w kufrze.

5. Kobieta z amnezją

W Nowym Orleanie zatrzymano kobietę, która twierdziła, że ma na imię „Gigi" i cierpi na amnezję. Przetransportowano ją do szpitala, a następnie do kliniki psychiatrycznej. Po emisji odcinka opisującego tę historię na policję zgłosił się były współpracownik kobiety. Okazało się, że „Gigi" to tak naprawdę Belinda. Lata wcześniej u kobiety zdiagnozowano schizofrenię, a jej „kiepski" stan wynikał z tego, że przestała przyjmować leki.

6. Morderstwo i zaginięcie

Pewnego dnia siedemnastoletnia Daphne Boyden została zamordowana, a jej syn - Le-Zhan - zaginął. Na miejscu zbrodni widziano dwie młode kobiety, które oddaliły się trzymając w rękach coś podejrzanego. Świadkowie twierdzili, że mógł to być wspomniany chłopczyk. Po emisji odcinka Niewyjaśnionych tajemnic, w którym nagłośniono tę historię, śledczy wpadli na trop Latashy Brown. Okazało się, że kobieta, która mieszkała zaledwie 2 mile od miejsca zdarzenia, wychowuje zaginionego Le-Zhana. Śledztwo dowiodło, że Brown zastrzeliła Boyden, uprowadziła jej syna, po czym podrobiła akt urodzenia i przez lata udawała jego prawdziwą matkę.

Śledztwa w toku

Kontynuacja Niewyjaśnionych tajemnic liczy już dwa sezony. Żadna z pokazanych spraw nie została jeszcze rozwiązana, ale producenci są dobrej myśli. Jedna z nich, Terry Dunn Meurer, stwierdziła w wywiadzie dla Esquire, że zaangażowanie widzów w nowe odcinki jest olbrzymie. 

Dzięki temu, że nowe odcinki są na Netflixie, widzowie mają szansę obejrzenia ich więcej niż jeden raz. Mogą ponownie spojrzeć na dowody i zaangażować się w śledztwa”.

Producentka podkreśliła też duże zaangażowanie widzów w social mediach. Domorośli detektywi wymieniają się swoimi teoriami, które nierzadko wydają się bardzo przekonujące. 

Na stronie serialu można zgłaszać informacje oraz wskazówki do każdej sprawy. Dzięki najnowszym odcinkom wypłynęło wiele nowych poszlak, które bada obecnie policja. Producenci mają nadzieję, że z pomocą widzów uda im się poskładać wszystkie puzzle i lista rozwiązanych spraw znacznie się wydłuży. 

Wszystkie odcinki obejrzysz na Netflixie.

ZOBACZ TEŻ: Katarzyna Nosowska "Powrót z Bambuko" [recenzja książki]

REKLAMA