12 niepotrzebnych rzeczy w domu - Pozbądź się ich!

Nawet jeśli jesteś dobrze zorganizowaną osobą, o bałagan bardzo łatwo. Nie pozwól, by przejął kontrolę nad Twoim domem. Sprawdź, które z tych xx rzeczy zalegają też u ciebie i szybko się ich pozbądź.

niepotrzebne rzeczy fot. shutterstock.com

Trzymanie w domu stosów starych czasopism, wadliwej elektroniki czy starej odzieży sportowej nie tylko prowadzi do stresu, ale może również zajmować miejsce, którego naprawdę potrzebujesz na rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze.

1. Stare kable

Walają się po szufladach, prowadzając niepotrzebny chaos. Jeśli nie masz ich pod ręką, to prawdopodobnie nigdy więcej ich już nie użyjesz. W dzisiejszych czasach technologia staje się tak szybko przestarzała, że możesz śmiało pozbyć się kabli, kabelków i ładowarek do starych sprzętów.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Stare kable to elektroodpady, które wbrew pozorom są bardzo cennym materiałem do recyklingu. Nie wyrzucaj do kubła na odpady zmieszane, tylko oddaj je w specjalnych punktach odbioru elektroodpadów.

2. Karty lojalnościowe

Przyznaj się - kiedy ostatnio użyłaś tej plastikowej karty ze sklepu X? W dzisiejszych czasach, by zbierać w danym sklepie punkty, nie musisz mieć fizycznej karty, bo wystarczy aplikacja lub konto klienta w sklepie internetowym. Istnieją też specjalne aplikacje, w których możesz gromadzić wszystkie swoje karty lojalnościowe. Wygodne, nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu Twój portfel przestanie przypominać neseser.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Potnij lub połam karty na mniejsze kawałki, żeby nie było tam Twoich danych. Z racji na mały rozmiar wyrzuć jednak do odpadów zmieszanych.

3. Stare kalendarze

Po co Ci nieaktualny kalendarz z zeszłego roku? Jeśli nie wyrzuciłeś starych kalendarzy lub plannerów, to najwyższa pora, aby się ich pozbyć. Nim wyrzucisz przekartkuj kalendarz, bo być może masz w nim zapisane daty urodzin bliskich lub numer telefonu do dentysty.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Do pojemnika na makulaturę. Jeśli jesteś w stanie, oderwij twardą okładkę. Menu z pizzeri Prawie wszystkie restauracje mają teraz swoje menu w wersji online, więc nie ma potrzeby zagracania sobie szuflady lub drzwi lodówki ulotkami. Po prostu się ich pozbądź! Gdzie wyrzucić? Stare menu powinno trafić do kubła na makulaturę.

4. Stare okulary

Raczej nie ma szans, że z wiekiem polepszy ci się wzrok, więc jeśli trzymasz stare okulary, przez które niezbyt dobrze widzisz, czas się ich pozbyć. To samo tyczy się okularów przeciwsłonecznych bez filtra UV.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Jeśli jedyną wadą twoich okularów jest to, że są już dla Ciebie za słabe, możesz podzielić się nimi z potrzebującymi. Poszukaj informacji o aktualnych zbiórkach prowadzonych np. przez salony optyczne lub fundacje i różne stowarzyszenia w sieci, a nadasz im nowe życie.

5. Instrukcja składania mebli

Gdy raz złożysz meble, nie ma i nie będzie potrzeby korzystania z instrukcji. Nigdy więcej ich nie użyjesz, więc wyrzuć wszelkie instrukcje, które zalegają Ci w mieszkaniu.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Papierowe instrukcje powinny trafić do pojemnika na makulaturę.

6. Zeszłoroczny krem przeciwsłoneczny

Stary krem przeciwsłoneczny z czasem traci swoją zdolność do ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Jeśli więc nie pamiętasz, kiedy otworzyłaś tubkę, lepiej się po prostu jej pozbądź.

GDZIE WYRZUCIĆ?

To zależy od tego, z czego stworzone jest opakowanie. Jeśli z tworzyw sztucznych - wyrzuć do żółtego kubła na tworzywa sztuczne. Stare paragony Jeśli minęły 2 lata od daty zakupu, możesz ze spokojnym sumieniem wyrzucić wszystkie paragony. Te wciąż aktualne najlepiej trzymaj w jednym miejscu - nie w portfelu, tylko w jakimś segregatorze lub pudełku na dokumenty.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Do zmieszanych. Wbrew pozorom paragon nie nadaje się do recyklingu i nie należy ich wyrzucać do pojemnika na makulaturę.

7. Gry planszowe, w które już nie grasz

Po co Ci gra planszowa, w którą nie pamiętasz już kiedy ostatnio grałaś? Amatorów planszówek nie brakuje, dlatego puść je w świat. Możesz oddać je za darmo np. lokalnej organizacji charytatywnej czy szpitalowi lub sprzedać poprzez jeden z serwisów ogłoszeniowych.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Jeśli gra jest kompletna, nie wyrzucaj jej tylko oddaj w dobre ręce. Jesli brakuje w niej jakiś elementów wyrzuć do odpowiedniego pojemnika - papier do pojemnika na makulaturę, plastik - do tworzyw sztucznych.

8. Skarpety nie do pary

Każdy ma w szufladzie co najmniej kilka pojedynczych skarpetek, które gdzieś po drodze zgubiły swojego partnera. Jedynym powodem, aby trzymać pojedyncze skarpetki jest ponowne ich wykorzystanie, np. jako ściereczki.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Pojedyncze skarpetki lądują w koszu na odpady zmieszane.

9. Stare gumki do włosów

Twoje włosy zasługują na coś lepszego niż stare gumki do włosów, które są z Tobą od liceum. Zamiast ściskać włosy gumką, która już straciła swoją elastyczność, kup jedwabną gumkę, a starą wyrzuc.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Do pojemnika na odpady zmieszane.

10. Stara odzież treningowa

Nie ma powodu, aby szybko pozbywać się ubrań lub akcesoriów, ale odzież sportowa to inna para kaloszy. Ubrania treningowe szybciej się zużywają, przykładowo: staniki sportowe noszone kilka razy w tygodniu na ostre sesje powinny być wymieniane co sześć miesięcy, aby zapewniały odpowiednie wsparcie dla biustu.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Jeśli ubrania są znoszone, powinny trafić do kubła na zmieszane. Bielizna też.

11. Przeterminowane kosmetyki

Specjalne wyrazy uznania dla tych dziewczyn, które inwestują spore sumy w kosmetyki do pielęgnacji twarzy czy ciała, a potem boją się zbyt szybko zużyć produkt i czekają, czekają… aż kosmetyk nie nadaję się już do użytku. Kosmetyki po terminie ważności nie muszą koniecznie zaszkodzić Twojej skórze, ale czy chcesz ryzykować?

GDZIE WYRZUCIĆ?

Wszystko zależy od opakowania konkretnego produktu. Szklane słoiczki, wyrzuć do pojemnika na szkło, a plastikowe - do kubła na tworzywa sztuczne.

12. Stare produkty do makijażu

Ponownie, możesz trzymać w kosmetyczce ten stary tusz do rzęs, tylko dlatego, że był drogi, ale używanie przeterminowanych produktów do makijażu oczu, może doprowadzić do paskudnej infekcji.

GDZIE WYRZUCIĆ?

Do pojemnika na odpady zmieszane.

Zobacz również:
REKLAMA