Niemiecki start-up wprowadza roślinną alternatywę dla tuńczyka [Eko News]

Jak kupować, bywać i bawić się odpowiedzialnie.

kuleana materiały prasowe
Kuleana, czyli roślinna alternatywa dla tuńczyka.

Ryby mają głos

Kuleana to niemiecki start-up, którego misją jest rozwiązanie problemów związanych z nadmiernym odłowem ryb oraz masowym zanieczyszczaniem mórz i oceanów. Marka opracowała niedawno akami, czyli roślinną alternatywę dla tuńczyka błękitnopłetwego. Konsystencja, smak i wygląd do złudzenia przypominają rybny filet, ale w rzeczywistości akami wytwarza się z roślinnych składników takich jak: glony, woda morska, koji (sfermentowany ryż) i białka roślinne.

REKLAMA

Twórcy nie zdradzają wiele na temat procesu produkcji, ponieważ czekają na uzyskanie patentu. Wiadomo za to, że cena wegańskiego tuńczyka będzie zbliżona do ceny ryby. Akami ma być dostępne w marketach na dziale z mrożonkami – dzięki temu produkt będzie dłużej zdatny do spożycia. Zacieramy ręce i z niecierpliwością czekamy na pierwsze nigiri akami.

Szczoteczka 4 life

Każdego roku na świecie sprzedaje się ponad 3,5 miliarda plastikowych szczoteczek do zębów. Większość z nich prędzej czy później ląduje na wysypiskach lub w oceanach. Na niewielkich Wyspach Kokosowych (600 mieszkańców) w 2019 roku odłowiono 373 tysiące zużytych szczotek. 

Twórcy szczoteczki Reswirl postanowili zrezygnować z plastiku na rzecz biopolimerów pozyskiwanych z manioku. Ulega on biodegradacji zarówno w ziemi, jak i w wodzie. By zminimalizować ilość produkowanych śmieci, brytyjska marka oferować będzie system subskrybcji. Po zużyciu wystarczy odesłać szczoteczkę, która następnie zostanie przetworzona na nowy produkt.

Cud i miód

Właściciele pasieki Sobotni miód zainicjowali akcję Bee Friendly, w ramach której do każdego dużego słoika miodu dodają przywieszkę z makulatury. W kartonik wtłoczona jest mieszanka nasion miododajnych roślin, m.in. melisy, mięty, mniszka, rumianku i bławatka. Papierek wystarczy oderwać, umieścić na kilka dni na tafli wody, a gdy zacznie kiełkować, zasadzić w doniczce i ustawić w słonecznym miejscu. To piękne podziękowanie dla małych zapylaczy.

sobotnimiod.pl

ZOBACZ TEŻ: Koniec z marnotrawstwem - wprowadzono kary za wyrzucanie jedzenia [Eko news] oraz Jeansy stworzone do recyklingu [Eko News]

 

REKLAMA

REKLAMA