Nie potrafię zrezygnować ze słodyczy. Z czego to może wynikać? [Zapytaj WH]

Na to i inne pytania odpowiedzieli nasi eksperci.

rozgniecione ciasto z owocami GettyImages

Być może wykształciłaś nawyk – nie wyobrażasz sobie popołudnia bez smakołyków. Albo jesz posiłki pełne łatwo przyswajalnych węglowodanów i szybko robisz się głodna. „Jednak jeśli prowadzisz zbilansowaną dietę i wcześniej nie obserwowałaś u siebie podobnych objawów, przyczyną może być kandydoza” - mówi Zuzanna Baraniak, dietetyk Instytutu Mikroekologii w Poznaniu. Zwłaszcza gdy niedawno brałaś antybiotyki. Wybijają one bakterie, zostawiając miejsce dla grzybów. A te będą Cię zachęcać do dostarczenia im jeszcze więcej pożywienia. „Warto pamiętać, że nie sama obecność Candidia albicans jest szkodliwa – dodaje Baraniak. – Grzyby drożdżopodobne naturalnie występują w naszym przewodzie pokarmowym. Dopiero ich nadmiar może stanowić kłopot”. Aby dokładnie zdiagnozować problem, konieczne jest ilościowe badanie kału. Jeśli chcesz podjąć działania prewencyjne, możesz zacząć przyjmować probiotyki.

ZOBACZ: Słodki narkotyk - uzależnienie od cukru

Czy wychodzenie z pracy przed szefem jest OK?

Wszystko zależy od kultury organizacyjnej i typu działalności firmy. „W zawodach, w których pracuje się na godziny lub istotna jest obsługa klientów o wyznaczonych porach, trudno liczyć na elastyczny czas pracy” - mówi dr Lidia D. Czarkowska z Akademii Leona Koźmińskiego. Ale są też zajęcia wymagające kreatywności. Tam często czas pracy jest niewymiarowy. „Można wtedy porozmawiać z szefem i umówić się na tryb zadaniowy, gdy nie jesteś rozliczana z ilości godzin, tylko z efektu – dodaje dr Czarkowska. – Warto przedstawić argumenty, które potwierdzą, że taka zmiana pomoże Ci osiągnąć rezultaty cenne dla firmy”. W końcu nawet jeśli przełożony Cię lubi, musi przede wszystkim opowiadać za powierzone mu zadania.

Co dzieje się z warzywami i owocami w czasie produkcji, że potem tak pięknie wyglądają?

Nie ma się czym przejmować, jeśli chodzi o proces transportu czy dystrybucji. Odbywa się on w coraz lepszych warunkach. Drugi element, który może mieć wpływ na kondycję produktów, które kupujesz w marketach, to sposób ich konserwowania. „Jabłka i cytrusy pokrywa się np. woskiem pszczelim, woskiem karnauba albo szelakiem, czyli wydzieliną czerwców – mówi dr Szołtysik. – Substancje te są dopuszczone do użycia, chociaż w przypadku ostatniej pojawiają się doniesienia, że mogą wywoływać alergie skóry”. Poza tym korzysta się jeszcze z tiabendazolu oraz ortofenylofenolanu sodu, które chronią skórkę przed pleśnieniem. „Pierwszy z konserwantów jest na liście środków potencjalnie rakotwórczych – zauważa dietetyk. – Ale bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego dokładne umycie owoców w zupełności wystarczy, żeby uniknąć jakichkolwiek problemów”.

SPRAWDŹ: Szkodliwe pestycydy - jak myć owoce i warzywa?

Ostatnio trenuję tajski boks i zdarzają mi się siniaki w różnych dziwnych miejscach. Jak się z nimi uporać?

Jeśli brzydkie ślady na skórze powstają bez jasnej przyczyny, szybko zbadaj krzepnięcie krwi. Dzięki temu możesz wychwycić poważne schorzenia. „Jeżeli natomiast siniaki powstają podczas walki ze swoimi słabościami, zadbaj o uszczelnienie naczyń krwionośnych i szybszą resorpcję wylewu – mówi dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog. – Wybieraj preparaty z diosminą, hesperydyną, witaminą C czy trokserutyną”. Poza tym pamiętaj, żeby po powrocie do domu złagodzić obrzęk okładem z lodu. Prewencyjnie zadbaj też o odpowiednią w diecie ilość witaminy C, rutyny oraz es cyny

Co zrobić, żeby mieć piękny, podniesiony biust?

„Bardzo często kobiety mają wspaniały dekolt, ale boją się go pokazać – mówi trenerka Katarzyna Wysocka. – Dlatego wyprostuj się, wyciągnij głowę do góry, ściągnij łopatki, opuść barki. To sprawi, że biust automatycznie się podniesie i będzie dobrze wyeksponowany”. Najlepiej wyrób sobie nawyk przybierania takiej postawy. Jak ćwiczyć, żeby sobie pomóc? Rozciągaj mięśnie klatki piersiowej (odwodzenie obu rąk do tyłu lub odwodzenie jednej ręki, gdy drugą opierasz o ścianę i odwracasz ciało). Wzmocnij mięśnie pleców (przyciąganie hantli do dolnej części klatki piersiowej, gdy jesteś pochylona). Dopiero na końcu ćwicz same mięśnie klatki piersiowej (wyciskaj hantelki na ławce skośnej, aby zaangażować górne aktony mięśni piersiowych). Do tego jeszcze dobierz odpowiedni stanik, aby podczas treningu czuć się komfortowo. Szybko zobaczysz efekty.

ZOBACZ TEŻ: Masturbuję się, mimo że mam chłopaka. To OK? [Zapytaj WH]

REKLAMA