Nicole Kidman szczerze o swoich poronieniach: „Przytłaczająca rozpacz”

W wywiadzie udzielonym magazynowi Tatler, aktorka mówi o bagażu emocjonalnym po stracie dwóch ciąż. Najpierw w 1990 roku w wieku 23 lat kiedy była żoną Toma Cruisa, rozwinęła się u niej ciąża pozamaciczna. Pod koniec związku z Criusem, Kidman doświadczyła drugiego poronienia.

Nicole Kidman fot. Getty Images
fot. Getty Images

Kidman przełamuje tabu

Ciąża pozamaciczna (inaczej ektopowa) dotyczy mniej więcej 1 na 100 ciąż i może być zagrożeniem dla życia kobiety. Nie jest więc wcale tak rzadkim zjawiskiem, ale nie mówi się o nim wiele. Nicole Kidman postanowiła przełamać tabu i zacząć mówić o tym problemie otwarcie. W wywiadzie dla magazynu Tatler, Nicole opowiada o swojej trudniej rodzicielskiej ścieżce. „Znam tę tęsknotę. Ten rodzaj tęsknoty. To jest ogromna, bolesna tęsknota. I strata! O stracie po poronieniu nie mówi się wystarczająco dużo – przyznała Kidman – To ogromny smutek przeżywany tylko przez niektóre kobiety”.

ZOBACZ TEŻ: 10 faktów z życia Ryana Goslinga, o których nie miałaś pojęcia

Pięćdziesięcioletnia gwiazda „Wielkich kłamstewek” przeżyła ciążę pozamaciczną w 1990 roku wieku 23 lat i poronienie w 2001 roku, kiedy jej małżeństwo z Tomem Cruisem dobiegało końca. „To było dla mnie niewiarygodnie traumatyczne przeżycie” – powiedziała wcześniej o swoich doświadczeniach podczas wywiadu dla Marie Claire w 2007 roku.

Czym jest ciąża pozamaciczna?

Inaczej zwana ciążą ektopową, występuje kiedy zapłodnione jajeczko napotyka jakąś przeszkodę i nie dociera do błony śluzowej macicy, tylko zagnieżdża się w innym miejscu – często w jajowodach (tzw. ciąża jajowodowa). Rozwój dziecka poza macicą nie jest możliwy, więc taka ciąża musi zostać zakończona (w zależności od stopnia zaawansowania lekami lub zabiegowo). Ciąża pozamaciczna bywa bardzo niebezpieczna dla kobiety. Jej objawami mogą być bóle brzucha czasem promieniujące do barku, krwawienia, zasłabnięcia i omdlenia. W niektórych przypadkach dochodzi do pęknięcia jajowodu, co zagraża życiu kobiety i wymaga interwencji chirurgicznej.

Niektóre kobiety są bardziej niż inne narażone na rozwój ciąży ektopowej. Zagrożenie zwiększają m.in. przebyte infekcje (np. w wyniku chorób przenoszonych drogą płciową) czy wcześniej przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej. Ryzyko wzrasta też po 35 roku życia i u palaczek.

Informacji o infekcjach intymnych szukaj tutaj.

Kolejne ciąże a poronienie

Nicole zdecydowała się wraz z Tomem Cruisem na adopcję dwójki dzieci – syna Connora (obecnie 23-latek) i córki Belli (dziś to 25-latka). Magazynowi Tatler wyznała, że podróż do celu jakim jest zostanie rodzicem, jest wypełniona olbrzymim bólem i radością. „Skutkiem ubocznym przeżywania po drodze tej wielkiej tęsknoty i bólu jest to, że kiedy już masz dziecko, to czujesz się ‘Ahhhh!’”

Wiele kobiet, które doświadczyły ciąży pozamacicznej i poronień z innych powodów, wciąż może w przyszłości rodzić dzieci. Tak też było w przypadku Nicole: po poślubieniu Keith’a Urban’a, w 2008 roku urodziła córkę Sunday Rose, a w 2011 surogatka urodziła drugą ich córkę – Faith Margaret. Jej zmagania związane w powiększaniem rodziny nie powstrzymują jej, by chcieć więcej. W 2017 roku przyznała w magazynie People, że jej babcia ostatnie dziecko urodziła w wieku 49 lat: „Keith i ja bardzo chcielibyśmy mieć więcej dzieci”. Utracone ciąże są bardzo osobistym i często bolesnym doświadczeniem, ale ważne dla wielu kobiet jest, by wyciągnąć ten temat na światło dzienne i mówić o emocjach towarzyszącym kobietom po utracie ciąży.

ZOBACZ TEŻ: 12 celebrytek, które nie ukrywają problemów z tarczycą

REKLAMA