Nawilżacze powietrza - 3 modele warte uwagi

Za przesuszoną skórę, głośniejsze niż zwykle chrapanie partnera i swędzące oczy może odpowiadać zbyt suche powietrze.

Nawilżacz powietrza fot. westwing

Optymalna wilgotność w pomieszczeniach domowych powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60%. Jednak w trakcie sezonu grzewczego spada poniżej tego poziomu, a to oznacza trudny okres dla Twojej skóry, dróg oddechowych i układu odpornościowego.

Zbyt suche powietrze prowadzi do wysychania spojówek, przesuszenia skóry i problemów z włosami. W najlepszym przypadku będziesz odczuwać suchość w gardle, w najgorszym – podrażnienie dróg oddechowych może doprowadzić do infekcji czy nasilenia alergii. Do tego dochodzi głośniejsze niż zazwyczaj chrapanie i więcej wirującego w powietrzu kurzu.

Na szczęście suche powietrze to problem, który możesz w łatwy sposób rozwiązać. Jeśli wraz z odkręceniem zaworu kaloryfera zaczynasz obserwować u siebie lub pozostałych domowników wyżej wymienione symptomy, czas zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza.

Najprostszym i błyskawicznym sposobem na poprawę jego jakości jest rozwieszenie na grzejnikach mokrych ręczników. Zdecydowanie praktyczniejszą i wnętrzarsko akceptowalną metodą jest zakup nawilżaczy. W sklepach znajdziesz zarówno tradycyjne, ceramiczne pojemniki, które napełnia się wodą i zawiesza na grzejnikach, jak i elektroniczne urządzenia produkujące parę wodną. Korzystając z jednej czy drugiej wersji, musisz pamiętać, że wilgoć sprzyja drobnoustrojom, dlatego oba urządzenia należy regularnie czyścić. Do mycia ceramicznych używaj płynu do naczyń (lub w wersji eko: octu, sody lub cytryny). Elektroniczne czyść zawsze zgodnie z instrukcją.

Niektóre urządzenia mogą mieć wbudowany higrometr, czyli urządzenie (przypominające termometr) mierzące wilgotność danego pomieszczenia. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie (za wysoka wilgotność powietrza jest dla nas równie niekorzystna). Jeśli korzystasz z tradycyjnych metod nawilżania, dokup higrometr w sklepie ze sprzętem AGD lub narzędziami.

Sezon grzewczy to także okres większego zanieczyszczenia powietrza smogiem. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem oczyszczacza, rozejrzyj się za takim z opcją nawilżania. Dwa problemy z głowy!

Nawilżacze warte Twojej uwagi

Nawilżacz powietrzafot. producent

Philips, nawilżacz powietrza HU4813/10

Nieustannie monitoruje wilgotność powietrza i automatycznie utrzymuje jego stałe, optymalne nawilżanie.
philips.pl, cena: 659 zł

Nawilżacz powietrzafot. producent

Mi smart, anti- bacterial Humidifier

Minimalistyczny ultradźwiękowy nawilżacz, wyposażony w czujnik wilgotności.
mi-home.pl, cena: 249 zł

Nawilżacz powietrzafot. producent

Dyson, Pure Humidify + Cool

Bardzo skuteczny oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza i chłodzenia.
dyson.pl, cena: 3199 zł

Zobacz również:
REKLAMA