Naukowcy odkryli plastik, który degraduje w wodzie i promieniach słonecznych

To odkrycie daje nadzieję na wielką rewolucję w świecie plastikowych opakowań.

plastik fot. Shutterstock.com

Każdego dnia świat zalewa morze plastiku. Plastiku, który nie rozłoży się przez najbliższe setki lat. Poziom świadomości ekologicznej jest obecnie na tyle wysoki, że nie trzeba tłumaczyć, jakie zagrożenia niesie ten stan rzeczy. Topimy się w tworzywach sztucznych i to jest fakt. Cena produkcji oraz transportu plastikowych opakowań jest na tyle korzystna, że producentom zwyczajnie nie opłaca się rezygnować z nich na rzecz bardziej przyjaznych środowisku opcji. Dlatego naukowcy z całego świata poszukują rozwiązań, które będą pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy tym, co opłacalne, a tym, co dobre dla Ziemi. 

Najnowszym odkryciem w tej dziedzinie pochwalić może się naukowiec z Huazhong University of Science and Technology w Wuhan w Chinach (bez obaw, tym razem odkrycie jest na wagę złota). Liang Luo stworzył elastyczny i degradowalny materiał przypominający plastik, który rozkłada się w wodzie oraz promieniach słonecznych. Jego celem nie było stworzenie alternatywy dla zwykłych włókien polimerowych. Luo pracował nad materiałem, który mógłby być przydatny w produkcji urządzeń elektronicznych, jak np. smartfony. Miałby on ułatwiać ich utylizację po zakończeniu eksploatacji. W trakcie przeprowadzanych testów okazało się, że plastikowa folia rozpadała się w ciągu kilku dni w świetle słonecznym. Jego mechanizm degradacji jest zupełnie odmienny od rozpadu tradycyjnych polimerów. Wystarczy przejść się po dowolnej plaży w szczycie sezonu, by przekonać się, że plastikowe butelki za nic mają sobie promienie słoneczne. 

plastikfot. Shutterstock.com

Rozpad tworzywa od dnia 0 do 7 – od lewej do prawej.

I choć sukces naukowca był dziełem przypadku, istnieje szansa, że w przyszłości uda mu się rozwinąć projekt i wprowadzić biodegradowalny plastik do powszechnego użytku. Na ten moment nie ma konkretnego planu, jednak szacuje się, że proces komercjalizacji może potrwać od 5 do 10 lat.

Źródło: blog.pnas.com

REKLAMA