Najlepsze podcasty – lista TOP 10

Podcasty są super, bo dostarczają nam rozrywki i wiedzy, nawet gdy siedzimy w domu podczas kwarantanny, jedziemy na rowerze do pracy czy gotujemy obiad. Czego warto słuchać? Zobacz ranking polecanych podcastów.

Podcasty fot. Shutterstock.com

1. Dział zagraniczny

2. Śledztwo Pisma

3. Dziewczyny z sąsiedztwa

4. Pani Swojego Czasu

5. Dietetyka oparta na faktach

6. Jogapdejt

7. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

8. TED Talks Daily

9. Coffe Break Italian

10. Tak się składa

1. Dział zagraniczny – dla ciekawych świata

Prowadzący ten podcast Maciej Okraszewski to dziennikarz, specjalista od spraw Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Jak czytamy w opisie podcastu, założył go, gdy po raz kolejny usłyszał w jednej z redakcji, że „polskiego czytelnika to nie interesuje”. A to przecież nieprawda. Coraz częściej podróżujemy i to do coraz odleglejszych zakątków świata, więc do naturalnego głodu wiedzy dochodzi także ciekawość dotycząca tych obszarów, do których wycieczki planujemy  lub o których marzymy. Jeśli chcesz wiedzieć, czemu w Tanzanii giną osoby z albinizmem, kto chce Indii tylko dla hindusów lub przed kim Maroko chroni się najdłuższym murem świata – odpal Dział zagraniczny.

2. Śledztwo Pisma – dla lubiących historie z dreszczykiem

To nie jest zwykły podcast. To raczej reportaż w formie słuchowiska, nazywany też „serialem radiowym”. „Śledztwo Pisma” ma 6-odcinkową formę zamkniętą. Autorem reportażu jest Mirosław Wlekły, znany i ceniony dziennikarz. Historia dotyczy małżeństwa, które pięć lat temu zostało oskarżone o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad czwórką przybranych dzieci, ale do dziś nie nie zostali skazani. Na tym niestety ta wstrząsająca historia się nie kończy, bo okazuje się, że ta para ma na koncie mnóstwo kłamstw i manipulacji…  Historia jest wstrząsająca, momentami drastyczna, ale wciąga jak diabli. Warto posłuchać.

3. Dziewczyny z sąsiedztwa – dla szukających inspiracji

Joanna Okuniewska to autorka kilku podcastów („Tu Okuniewska” i „Ja i moje przyjaciółki idiotki”), ale „Dziewczyny z sąsiedztwa” są naszym ulubionym. To wywiady z ciekawymi dziewczynami w różnym wieku i na przeróżne tematy. Gościem Okuniewskiej były m.in.: Maryla Rodowicz, Red Lipstick Monster, ale i 13-letnia youtuberka Amelia (Mela Modela). Podcast daje pozytywnego powera, bo okazuje się, że wszystkie mamy ze sobą wiele wspólnego i to bez względu na wiek, wykonywany zawód czy pasje. Rozmowy przeprowadzane są na luzie i właśnie bardziej przypominają zwykłą rozmowę niż wywiad, a to sprawia, że jest ciekawie, miło i tak zwyczajnie. Jak na kawie z kumpelką.

4. Pani Swojego czasu – dla niezorganizowanych

Od kogo mogłybyśmy się uczyć planowania, realizowania celów i zarządzania własnym biznesem jeśli nie od Oli Budzyńskiej, twórczyni marki Pani Swojego Czasu. Jeśli ktokolwiek nie zna jeszcze PSC, podcast będzie dobrym sposobem na pierwsze spotkanie. Udzielane tu porady są niesamowicie cenne, bo sprawdzone (Ola prowadzi świetnie prosperujący biznes). Czego możesz się nauczyć? Np. tego jak mądrze planować i skutecznie realizować cele, jak nie marnować czasu, jak zarządzać firmą, jak zbudować swój biznes czy jak poradzić sobie, gdy jesteś pracującą mamą… Tematów jest mnóstwo, a Budzyńska zaraża pozytywną energią i motywuje jak nikt.

5. Dietetyka oparta na faktach

Radosław Smolik w swoim podcaście porusza tematy związane z dietetyką. Znajdziecie u niego m.in. odcinek o soli, tłuszczach, witaminie D czy żywieniu okołotreningowym. Innymi słowy: wszystkie tematy dotyczące diety, które powinny zainteresować każdą z nas. Odcinki jak na podcastowe standardy są krótkie, o trwają zazwyczaj kilkanaście/kilkadziesiąt minut, ale to akurat plus (nie zawsze mamy wolne godziny na słuchanie). Autor do tematów podchodzi naukowo, zawsze odwołując się do rzetelnych badań, a to gwarantuje solidną dawkę wiedzy w każdym odcinku. Kibicujemy Radkowi i czekamy na więcej!

6. Jogapdejt – dla joginek i nie tylko

Zaczyna się niewinnie: od lekcji jogi dla zdrowia kręgosłupa. Potem przychodzą weekendowe warsztaty jogi, a po paru miesiącach każdy dzień zaczynasz od stania na głowie. Gdy zaczynasz praktykować jogę, w wielu przypadkach staje się częścią Twojego życia. A jeśli już jest dla Ciebie tak ważna, to ten podcast dostarczy cotygodniowej dawki ciekawostek ze świata jogi, ale nie tylko, bo autorzy podcastu Basia i Trzcina poruszają też tematy coachingu, medytacji, biegania czy fleksitarianizmu... 

6. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – dla zainteresowanych psychologią i pracą mózgu

Za merytorykę należy się temu kanałowi piątka z plusem. Podcasty zgromadzone na kanale to wykłady z udziałem naukowców i badaczy, specjalistów w swoich dziedzinach, a ich celem jest szerzenie rzetelnej wiedzy psychologicznej wszystkim zainteresowanym. Z podcastów dowiesz się m.in. jak działa ludzka psychika, jak pracuje mózg i dlaczego zachowujemy się tak a nie inaczej. To naprawdę ogromna baza wiedzy na wyciągniecie ręki – na kanale znajduje się kilkaset nagrań! 

7. TED Talks Daily

Najlepsi mówcy i specjaliści z całego świata opowiadający na prawie każdy temat? Wiadomo, że chodzi o projekt TED. TED Talks Daily to codziennie lub co parę dni aktualizowana baza wykładów ludzi nauki, sztuki czy biznesu. Wspaniałe źródło inspiracji i cennej wiedzy. Podcasty są w języku angielskim, ale nie traktujmy tego jako minus, a jako okazję do podszkolenia umiejętności słuchania ze zrozumieniem.

9. Coffe Break Italian

Ciao bella! Jeśli w 2020 miałaś zacząć się uczyć języka obcego, ale póki co kupiłaś sobie tylko nowy supernotatnik do słówek, odpal Coffe Break Italian. To darmowy kurs włoskiego dla każdego w formie podcastu prowadzony przez native speakerów. Możesz używać go jako podstawowego narzędzia do nauki, ale o wiele lepiej sprawdzi się jako uzupełnienie tradycyjnych form nauki języka obcego. Grzech nie skorzystać, bo to ponad 100 darmowych lekcji tego pięknego języka.

10. Tak się składa

Znamy i lubimy dziewczyny z Piggypeg, dlatego też często zapraszamy je na łamy naszego czasopisma, by podpowiadały naszym czytelniczkom, jak wybierać najlepsze kosmetyki, jak czytać składy i nie dać się nabijać w butelkę producentom. Jakiś czas temu dziewczyny wystartowały ze swoim podcastem „Tak się składa”, w którym poruszają, a jakżeby inaczej, przeróżne tematy kosmetyczne. Znajdziecie w nich wiele cennych informacji podanych w lekkiej formie. 

ZOBACZ TEŻ: Filmy i seriale, na które czekamy w marcu [Netflix i HBO]

REKLAMA