Najlepsze książki na czas kwarantanny - #zostajęwdomu i czytam

Oderwanie się od komputera czy smartfona i sięgnięcie po ciekawą lekturę wyjdzie Ci tylko na dobre. A po jaką książkę sięgnąć? Wybraliśmy kilka najciekawszych propozycji wydawniczych, spośród których na pewno wybierzesz coś dla siebie. Chyba nie powiesz nam, że nie masz czasu na czytanie?

czytam książki fot. Shutterstock.com

Najlepsze książki – TOP 5

1. Satchin Panda – Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym

2. Dunn Robert – Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi świerszcze i pszczoły miodne - historia naturalna stworzeń, z którymi dzielimy życie

3. Magdalena Wszelaki – Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?

4. Alex Michaelides – Pacjentka

5. Daniel Tudor, James Pearson – Tajemnice Korei Północnej

książkawydawnictwo

1. Satchin Panda – Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym

  • wydawnictwo Feeria
  • liczba stron: 368

Na informacje o tej książce trafiłam, szukając materiałów do artykułu o cyklach okołodobowych (przeczytasz go w kwietniowym wydaniu WH z Kate Beckinsale na okładce). Lektura okazała się bardzo przystępna i niezwykle ciekawa, dlatego już od paru miesięcy „Śpij jedz i ruszaj się…” polecam wszystkim znajomym.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile zależy od naszego rytmu okołodobowego. Życie w zgodzie z cyklem może pomóc lepiej spać, wydajniej trenować, efektywniej pracować i szybciej chudnąć. Lektura książki dr Satchina Pandy pomoże Ci zrozumieć, czym są i jak działają cykle okołodobowe.

Książka ma bardzo bogatą bibliografię, ale autor nie przytacza suchych faktów. Wręcz przeciwnie: większość książki poświęca na pokazanie jak w praktyce zmienić swoje życie i dostosować je do cyklów okołodobowych. Proste zasady opisane w tej książce naprawdę mogą pomóc lepiej funkcjonować.

Zwłaszcza teraz, gdy cześć z nas może odczuwać pokusę życia trybem weekendowym – spania do południa i zarywania nocy, warto przeczytać tę książkę i zastanowić się, czy nie lepiej jednak trzymać się stałego rozkładu dnia, nawet za cenę wcześniejszego wstawania z łóżka.

Więcej o książce znajdziesz na stronie wydawnictwa Feeria.

książkawydawnictwo
 

2. Dunn Robert – Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi świerszcze i pszczoły miodne - historia naturalna stworzeń, z którymi dzielimy życie

  • wydawnictwo: Copernicus Center Press
  • liczba stron: 350

Jako że lubię siedzieć w domu (napisałam nawet książkę Zdrowy dom), często sięgam po książki, które dotyczą tego, co dzieje się w czterech ścianach. A autor „Nie jesteś sam w domu” pokazuje, że dzieje się sporo.

Nawet jeśli mieszkasz w bloku w centrum miasta, pieczołowicie pucujesz kafelki w kuchni i regularnie ścierasz kurze na parapecie,  Twoje mieszkanie i tak pełne jest wszelkiego rodzaju owadów, pająków, bakterii i grzybów… „Fuj!” – chciałoby się krzyknąć i domestosem przelecieć każdy zakamarek. Nim się za to weźmiesz, warto poczytać trochę o tych wszystkich żyjątkach. Okazuje się bowiem, że wiele z nich wcale nie jest „szkodnikami”.

Profesor biologii Rob Dunin i jego współpracownicy przeprowadzili mnóstwo badań, sprawdzających, jak nasze interakcje z istotami żywymi zamieszkującymi środowisko domowe wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Nie ukrywam, że to lektura dla ludzi o mocnych nerwach. Niektórzy może woleliby nie wiedzieć, co czai się w ich czterech ścianach. Mimo wszystko warto zajrzeć do tej lektury, bo to, co dzieje się wokół nas naprawdę jest fascynujące. Jedna rada: lepiej nie sięgaj do tej książki przed snem.

Więcej o książce znajdziesz na stronie wydawnictwa Copernicus Center Press.

 

książkawydawnictwo

3. Magdalena Wszelaki – Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?

  • wydawnictwo: Znak
  • liczba stron: 400

To książka, dla wszystkich kobiet, zwłaszcza dla tych, które cierpią na choroby hormonalne (PCOS, Hashimoto, endometrioza) lub zmagają się z dolegliwościami mogącymi świadczyć o zachwianej równowadze hormonalnej (huśtawki nastrojów, problemy ze schudnięciem).

To nie jest zwykły poradnik. To książka zbudowana jak nowoczesny podręcznik. Na początku znajduje się test, który pomaga sprawdzić, z jakimi problemami hormonalnymi się zmagasz. Potem możesz przeczytać hormonalne ABC, czyli niezbędne informacje o hormonach i ich funkcjonowaniu w Twoim organizmie oraz opisy czynników, które mają wpływ na Twoją równowagę hormonalną. Druga część książki zawiera 11 dwutygodniowych planów żywieniowych i aż 125 przepisów (część prostych do wykonania, część wymagająco nieco lepiej zaopatrzonej kuchni niż moja), które wspomagają regulację hormonów.

Oczywiście książka nie zastąpi wizyty u lekarza! Mimo to warto ją przeczytać, by zdobyć wiedzę o funkcjonowaniu hormonów w ciele kobiety. Wisienką na torcie jest ładne i poręczne wydanie.

Więcej o książce znajdziesz na stronie wydawnictwa Znak.

książkawydawnictwo

4. Alex Michaelides – Pacjentka

  • wydawnictwo: W.A.B.
  • liczba stron: 352

Znana i ceniona malarka Alicia Berenson wiedzie cudowne życie u boku męża Gabriela. Ale gdy pewnego wieczoru jej ukochany wraca do domu, kobieta pięć razy strzela mu w głowę. Policja znajduje ją na miejscu zbrodni. Od tego momentu Alicja przestaje mówić. Jej wina wydaje się oczywista, dlaczego jednak milczy? Drugim bohaterem tej historii jest Theo, psychoterapeuta zafascynowany historią Alicii. Gdy w zamkniętym ośrodku psychiatrycznym, do którego trafia była malarka, zwalnia się posada, od razu się tam zgłasza. Czy Theo sprawi, że Alicia w końcu zacznie mówić?

Tak z grubsza rysuje się historia przedstawiona w książce. Chociaż nie jestem fanką thrillerów i rzadko kiedy po nie sięgam, czasami mam ochotę na szybką lekturę. Wybieram wtedy jakąś popularną aktualnie pozycję. A „Pacjentka” to bestseller. Zdobyła m.in. nagrodę na najlepsza książkę w  kategorii Kryminał/Sensacja/Thriller w plebiscycie organizowanym przez portal Lubimyczytac.pl. Jej popularność wcale nie dziwi – historia jest wciągająca i ciężko się od niej oderwać.

książkawydawnictwo

5. Daniel Tudor, James Pearson – Tajemnice Korei Północnej

  • wydawnictwo: W.A.B.
  • liczba stron: 288

Z czym kojarzy Ci się Korea Północna? Z reżimem politycznym, prześladowaniami i Kim Dzong Unem? To tak jak większości z nas. A przecież Koreę Północną zamieszkuje ponad 25 milionów ludzi, którzy też oglądają seriale, korzystają ze smartfonów (chociaż nie mają Wi-Fi), świętują i starają się prowadzić w miarę normalne życie. Na próżno jednak szukać takich informacji w mediach.

Dlatego książka napisana przez Daniela Tudora (reportera agencji Reuter) i Jamesa Pearsona (byłego korespondenta zagranicznego „The Economist”) jest tak interesująca. To jedna z nielicznych pozycji (jeśli nie jedyna!), która pokazuje życie codzienne Koreańczyków. Autorom udało się dotrzeć do licznych informatorów: dyplomatów, handlarzy, i zwykłych obywateli, którzy uciekli z Korei Północnej. To niezwykle interesujący, momentami zaskakujący, opis życia w zmieniających się realiach najsłynniejszego reżimu świata.

„Tajemnice Korei Północnej” to świetna lektura dla miłośników literatury faktu!

ZOBACZ TEŻ: Szybkie czytanie – fakty i mity

REKLAMA