10 najlepszych kont na polskim Instagramie. Te dziewczyny udowadniają, że Insta to coś więcej niż ładne fotki

Instagram może być nie tylko aplikacją z ładnymi zdjęciami. Niektóre konta to kopalnia cennej wiedzy z przeróżnych dziedzin. Zobacz 10 polecanych przez nas najlepszych kont na Instagramie. Te profile prowadzą dziewczyny z pasją, wiedzą i doświadczeniem. Warto polubić!

instagram fot. shutterstock.com

10 najlepszych kont na polskim Instagramie

 1. @anatomia_jogi
 2. @eko.paulinagorska
 3. @jagna.niedzielska
 4. @joanpodgorska
 5. @kasia_coztymseksem
 6. @niekoniecznie_dietetycznie
 7. @pani_fizjotrener
 8. @piggypeginsta
 9. @somethingwhite
 10. @szafasztywniary

Instagram 2020

Kto by pomyślał, że tytuł influencera roku 2020 przypadnie 94-letniemu przyrodnikowi? A jednak. Instagramowy profil sir Davida Attenborough po zaledwie 4 godzinach i 44 minutach od utworzenia obserwowało już ponad milion osób (poprzedni rekord należał do Jennifer Aniston, która do miliona dobiła w 5 godz. 16 min). To dowód na ewolucję tej platformy społecznościowej. Owszem, zaczęło się od ładnych fotek zwierzaków i jedzenia, ale dziś to medium stało się także (bo selfiaki wciąż stanowią jego trzon) świetnym źródłem wiedzy.

Dane dotyczące polskiego Instagrama

Co za dużo, to wiadomo. A liczby dotyczące social mediów są naprawdę ogromne. Na polskim Instagramie jest już ponad 8,7 mln użytkowników, z czego większość (59%) stanowią kobiety. Najliczniejsza grupa to dziewczyny w wieku 18-24 lat (19%) i 25-34 lat (17%).

Jak ograniczyć social media

Z jednej strony wiemy, jak fajne i przydatne może być Insta, to jednak z drugiej strony nie sposób ignorować apeli naukowców, którzy biją na alarm: social media to zagrożenie dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego warto podjąć wysiłek i ograniczyć czas spędzany w social mediach.

 • Wyłącz powiadomienia. To jedna z najskuteczniejszych strategii ograniczania korzystania nie tylko z Instagrama, ale i pozostałych social mediów.
 • Ogranicz czas spędzany na Insta. W Ustawieniach włącz codzienne przypomnienie, które wyskoczy na ekranie po przekroczeniu np. 20 minut. Uwaga: przypomnienie pomoże tylko jeśli po wyskoczeniu komunikatu rzeczywiście wylogujesz się z aplikacji.
 • Uporządkuj Instagram i przestań obserwować konta, które Cię nie interesują. Przyda się do tego specjalna aplikacja, np. Cleaner for Instagram, dzięki której zobaczysz konta, które Cię nie obserwują. Albo follow4follow albo nic!
 • Przestań obserwować konta, które Cię dołują. Luksusowe, z pozoru perfekcyjne życie pokazywane na wielu Instagramach, niewiele ma zazwyczaj współnego z rzeczywistością. Takie treści mogą wywoływać nie tylko zazdrość, ale i złe samopoczucie. Po co Ci to?
 • Wycisz stories wybranych kont. Aby to zrobić, przytrzymaj zdjęcie profilowe danego konta, aż wyświetli Ci się opcja "Wycisz relację".
 • Publikuj mniej zdjęć i relacji. Oczekiwanie na serduszka sprawia, że wciąż zerkasz na Insta. Mała liczba serduszek może z kolei skończyć się pogorszeniem humoru.

Nie myśl, że w WH jesteśmy cyfrowymi abstynentkami. Ja też lubię scrollować Instagram w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich. Dziką rozkosz sprawia mi przeglądanie fotek roślinnych dań (i nie muszą im nawet towarzyszyć przepisy). Jeszcze bardziej wciągające są dla mnie memy i filmiki ze zwierzakami. Ale do tego zestawienia nie trafiły tego typu profile. W poniższym zestawieniu znajdują się profile, które dostarczają cennej wiedzy. Całkiem za darmo. Takie „przeglądanie” insta nie wydaje się tak szkodliwe jak scrollowanie w nieskończoność ładnych zdjęć.

Najlepsze konta na polskim Instagramie

Profile tych dziewczyn stanowią dowód na to, że Instagram może być kopalnią wiedzy. Kogo warto obserwować? Uwaga: kolejność alfabetyczna.

@anatomia_jogi

Gosia Kobus-Kwiatkowska jest joginką i fizjoterapeutką, która na swoim profilu przekazuje konkretną wiedzę dotyczącą bezpiecznej jogi. Piękne zdjęcia asan uzupełnia merytoryczny komentarz, a to na Instagramie wyjątek godny pochwały.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gosia Kobus-Kwiatkowska (@anatomia_jogi)

@eko.paulinagorska

Niezależnie od tego, czy jesteś eko frikiem, czy dopiero raczkujesz w kwestii zero waste, u socjolożki Pauliny Górskiej znajdziesz newsy i informacje dotyczące wszystkiego, co związane z ochroną środowiska. Hitem są czwartkowe #dobrewiadomosci.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Paulina Górska (@eko.paulinagorska)

@jagna.niedzielska

Jagnę możesz kojarzysz z telewizji, gdzie prowadzi programy kulinarne z przepisami na gotowanie bez resztek. Z jej profilu dowiesz się, jak prowadzić kuchnię w myśl zasad zero waste. Nieprzekonani do takiego podejścia, przekonają się, że niemarnowanie żywności wcale nie jest takie trudne.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jagna Niedzielska #bezresztek (@jagna.niedzielska)

 

@joanpodgorska

Dziedziny, w których specjalizuje się dr Joanna Podgórska, to biochemia i neurobiologia. Tłumacząc z naukowego na nasze: na profilu Asi czekają na Ciebie porady (w oparciu o najnowsze doniesienia badaczy) dotyczące tego, jak dbać o prawidłową pracę mózgu.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dr Asia Podgórska (Wojsiat) (@joanpodgorska)

@kasia_coztymseksem

Kasia Koczułap, psycholożka i seksuolożka, chce zmienić życie seksualne Polek na lepsze. O seksie pisze bez owijania w bawełnę, recenzuje gadżety erotyczne i cierpliwie tłumaczy wszelkie wątpliwości. Tak powinna wyglądać edukacja seksualna.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kasia Koczułap (@kasia_coztymseksem)

@niekoniecznie_dietetycznie

Na profilu prowadzonym przez dietetyczkę Annę Regułę znajdziesz przydatne infografiki, przepisy na zdrowe słodkości (i nie tylko) oraz ogromną dawkę wiedzy o zdrowym odżywianiu i psychodietetyce. Warto obserwować.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Reguła Dietetyka (@niekoniecznie_dietetycznie)

@pani_fizjotrener

Gosia Włodarczyk jest fizjoterapeutką uroginekologiczną, a to oznacza, że na jej profilu znajdziesz informacje m.in. dotyczące mięśni dna miednicy, blizn poporodowych czy rozejścia mięśnia prostego brzucha. Specjalistyczna wiedza podana w pigułce.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

@piggypeginsta

Ania i Monika to specjalistki od świadomej pielęgnacji. Uczą czytania składów kosmetyków i podpowiadają, jak nie dać się nabić w butelkę producentom. Nie bez powodu to do nich zgłaszamy się po eksperckie rady dla czytelniczek WH.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Piggypeg (@piggypeginsta)

@somethingwhite

Ania jest jedną z nielicznych modowych influencerek, która nie namawia do ciągłego kupowania ubrań. Na przykładzie swojej szafy kapsułowej pokazuje, jak wiele stylizacji można wyczarować z niewielkiej ilości ubrań i dodatków, jeśli tylko zadba się o mądrze skompletowaną garderobę. Coś dla miłośniczek eleganckiego minimalizmu, ale nie tylko.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna | #teamlessismore (@somethingwhite)

@szafasztywniary

Ryfka podbijała blogosferę już w 2007 roku, a teraz działa głównie na Instagramie. Na swoich stories porusza przeróżne tematy: od pielęgnacji roślin przez puzzle po propagowanie zasad zero waste... Misz-masz tematyczny nie jest jednak minusem. Ważne, że informacje są przekazywane w sposób czytelny i uporządkowany, a stworzone przez nią hasztagi np. #zdrugiejszafy czy #ciuchowespa zachęcają do kreatywnego działania.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Szafa Sztywniary (@szafasztywniary)

Jakich kont zabrakło w zestawieniu? Podzielcie się swoimi propozycjami w komentarzach!

REKLAMA