Najczęściej popełniane błędy w internecie w roku 2019 [Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego]

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który ma miejsce w dniu dzisiejszym, składamy najlepsze życzenia wszystkim ludzią, a w szczególności madkom, somsiadom oraz horym curkom. A po za tym wogule to postanowiłyśmy przeanalizować przekonywujący raport o kondycji polskiej ortografii w internetach. 

| Data aktualizacji: 2020-02-21
dzień języka ojczystego fot. Shutterstock.com

Narazie niewiem, czy błędy częściej zdarza się robić dorosłym ludzią czy dziecią. Niewiem, czy to prawda, ale na prawdę w ostatnim okresie czasu słyszę coraz częściej narzekania, że jakość tekstów w internetach spada w dół i ta tendencja trwa nadal. W każdym bądź razie w dniu dzisiejszym postanowiłam nie iść po najmniejszej linii oporu, tylko wziąść się do roboty i sprawdzić, czy to fakt autentyczny, czy nie.

Te koszmarki powyżej to kompilacja najczęściej popełnianych błędów w internecie. Z raportu marki nadwyraz.com wynika, że w 2018 roku internauci publikowali dziennie aż 11 055 błędów, co oznacza błąd co 8 sekund. Łącznie przeanalizowano 4 481 361 błędów.

W roku 2019 marka nadwyraz.com postanowiła ponownie przeanalizować internetowe błędy. Analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach i obejmowała 12 miesięcy (1.01.2019–31.12.2019 r.). Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła aż 4 404 887, co oznacza wzrost liczby błędów w porównaniu do 2018 roku o 10%. To jeden błąd popełniany co 7 sekund.

błędynadwyraz.com

W 2018 roku największy kłopot sprawiała internautom pisownia na pewno (15,03%) oraz naprawdę (9,52%). Niechlubne podium zamykał pleonazm dzień dzisiejszy (8,65%).

Szybkie spojrzenie na wykres pozwala stwierdzić, że najczęściej internauci mieli problem z ortografią, a dokładniej z pisownią łączną i rozłączną. Powszechne było także używanie pleonazmów. Mniej popularne były za to błędy gramatyczne – składniowe i fleksyjne. 

nadwyraz.comnadwyraz.com

Podobnie jak w ubiegłorocznym raporcie, w 2019 największe trudności sprawiała internautom pisownia na pewno (17,03%) oraz naprawdę (8,85%). Na podium wskoczyła fraza w ogóle (9,04%) i tym samym zdeklasowała błąd dzień dzisiejszy, który w przestrzeni internetowej pojawiał się zdecydowanie rzadziej (4,85%).

Można zauważyć, że, podobnie jak w roku 2018, największą trudność sprawiał internautom pisownia łączna i rozłączna. Jeśli porównamy powyższe dane z roku 2018 z danymi zeszłorocznymi, nie dostrzeżemy większych zmian – wciąż popełniamy te same błędy, z bardzo podobną częstotliwością.

błędynadwyraz.com

Jak wykazało badanie, w 2018 prawdziwą kopalnią błędów był portal społecznościowy Facebook. Uplasował się na niechlubnym pierwszym miejscu rankingu, bowiem pochodziło z niego aż 40,2% błędów. Nieco lepiej wypadł serwis YouTube – odnotowano tam 20,8% naruszeń norm językowych.

nadwyraz.comnadwyraz.com

W roku 2019 najczęstszym źródłem błędów pozostaje Facebook (27,2%). Zaraz za nim plasuje się YouTube (20,5%) oraz Twitter (16,9%). Proporcje znacząco uległy zmianie - ilość błędów popełnianych na Facebooku spadła o 13 punktów procentowych, z kolei ilość błędów na Twitterze wzrosła aż o 7,1 punktu. Niepokoić powinien wynik, jaki uzyskały portale internetowe. Generują one aż 14,6% błędów. Wydawać by się mogło, że takie strony w sieci są źródłem powszechnych informacji, dlatego też powinny cechować się starannością językową.

błędynadwyraz.com

Oprócz tradycyjnych błędów, zeszłoroczna analiza objęła również tzw. memobłędy (np. hora curka, dej, somsiad). Są to błędy popełniane intencjonalnie i zwykle mają charakter prześmiewczy. Błędnych form z zakresu memobłędów najczęściej używa się przy tworzeniu memów, pod postami oraz w komentarzach na mediach społecznościowych. Mimo, że użycie memobłędów jest celowe, istnieje obawa, że ciągłe powtarzanie nieprawidłowych form sprawi, że zostaną one zapamiętane i zaczną wydawać się poprawne.

nadwyraz.comnadwyraz.com

W tegorocznym raporcie marka nadwyraz.com skupiła się również na młodzieżowych słowach roku. Przedmiotem zainteresowania był zasób leksykalny, którym posługują się uczniowie szkół średnich i ich absolwenci. Przeanalizowano 4 106 743 danych z następujących źródeł: Facebook, YouTube, Wykop, portale internetowe, fora dyskusyjne, blogi, recenzje oraz pozostałe platformy mediów społecznościowych (m.in. Instagram, Twitter). Analizowany materiał został zaczerpnięty z propozycji słów nadesłanych do plebiscytu PWN za rok 2019.

Największą popularnością cieszył się anglojęzyczny akronim LOL, który rozwinąć można jako laughing out loud(pol. śmiejąc się głośno) lub lots of laughs (pol. dużo śmiechu). Zyskał aż 19,35% pozostawiając resztę kandydatów daleko w tyle. Na drugiej pozycji uplasowało się słowo kozak (10,47%), którym w młodzieżowym slangu określa się osobę śmiałąPodium zamyka słowo hajs (6,84%) będące slangowym określeniem pieniędzy.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji zachęcamy do tego, by język ojczysty traktować jako wartość – coś, co łączy dany naród i jest jego dziedzictwem kulturowym.

Pełny raport dotyczący błędów popełnianych w roku 2018 dostępny jest pod tym adresem [link], a raport za rok 2019 [tutaj].


REKLAMA