[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.9

Najczęściej popełniane błędy w internecie w roku 2018 [Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego]

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który ma miejsce w dniu dzisiejszym, składamy najlepsze życzenia wszystkim ludzią, a w szczególności madkom, somsiadom oraz horym curkom. A po za tym wogule to postanowiłyśmy przeanalizować przekonywujący raport o kondycji polskiej ortografii w internetach. 

dzień języka ojczystego

Narazie niewiem, czy błędy częściej zdarza się robić dorosłym ludzią czy dziecią. Niewiem, czy to prawda, ale na prawdę w ostatnim okresie czasu słyszę coraz częściej narzekania, że jakość tekstów w internetach spada w dół i ta tendencja trwa nadal. W każdym bądź razie w dniu dzisiejszym postanowiłam nie iść po najmniejszej linii oporu, tylko wziąść się do roboty i sprawdzić, czy to fakt autentyczny, czy nie.

Te koszmarki powyżej to kompilacja najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2018 r. Z raportu marki nadwyraz.com wynika, że w ubiegłym roku internauci publikowali dziennie aż 11 055 błędów, co oznacza błąd co 8 sekund. Łącznie przeanalizowano 4 481 361 błędów.

Największy kłopot sprawiała internautom pisownia na pewno (15,03%) oraz naprawdę (9,52%). Niechlubne podium zamyka pleonazm dzień dzisiejszy (8,65%).

Szybkie spojrzenie na wykres pozwala stwierdzić, że najczęściej internauci mają problem z ortografią, a dokładniej z pisownią łączną i rozłączną. Powszechne jest także używanie pleonazmów. Mniej popularne są za to błędy gramatyczne – składniowe i fleksyjne. 

Jak wykazało badanie, prawdziwą kopalnią błędów jest portal społecznościowy Facebook. Uplasował się na niechlubnym pierwszym miejscu rankingu, bowiem pochodzi z niego aż 40,2% błędów. Nieco lepiej wypadł serwis YouTube – odnotowano tam 20,8% naruszeń norm językowych.

Oprócz tradycyjnych błędów, analiza objęła również tzw. memobłędy (np. hora curka, dej, somsiad). Są to błędy popełniane intencjonalnie i zwykle mają charakter prześmiewczy. Błędnych form z zakresu memobłędów najczęściej używa się przy tworzeniu memów, pod postami oraz w komentarzach na mediach społecznościowych. Mimo, że użycie memobłędów jest celowe, istnieje obawa, że ciągłe powtarzanie nieprawidłowych form sprawi, że zostaną one zapamiętane i zaczną wydawać się poprawne.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji zachęcamy do tego, by język ojczysty traktować jako wartość – coś, co łączy dany naród i jest jego dziedzictwem kulturowym.

Pełny raport dostępny jest pod tym adresem [link].


Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij