[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Nagość w języku [WH NEWS]

Choć językowo ją rozpieszczamy (wystarczy przypomnieć zdrobnienia: nagusieńko, nagutki, golutka, golusieńka itd.), to na co dzień jesteśmy dla niej surowe jak macocha Kopciuszka. Chcemy to zmienić. Tymczasem przypominamy, skąd wzięły się określenia, w których nagość i golizna grają pierwsze skrzypce.

nagość w języku fot. Getty Images

Naga prawda

Ten łaciński zwrot „nudas veritas” pojawił się po raz pierwszy około 20 roku p.n.e. w „Odach” Horacego – poety i wielkiego piewcy rzymskich cnót.

Gołym okiem

Początek XVII wieku to gwałtowny rozwój technologii i wynalazków, m.in. teleskopu. Po raz pierwszy w historii ludzie potrzebowali określenia, by opisać czynność patrzenia bez pomocy instrumentów. I taki sens zachował się do dziś.

REKLAMA

Rozebrać się do rosołu

Ta spisana anegdota z XV w. opowiada o wizycie pewnego szlachcica u wojewody poznańskiego, gdzie zamiast krupniku podano mu osolony wrzątek. Szlachcic zaczął się rozbierać do naga, a zdziwionym obecnym powiedział: „Zanurkuję, może jaką krupę ułowię”.

Naga prawda

Ten łaciński zwrot „nudas veritas” pojawił się po raz pierwszy około 20 roku p.n.e. w „Odach” Horacego – poety i wielkiego piewcy rzymskich cnót.

Goły jak święty turecki

W 1582 roku Mikołaj Krzysztof Radziwiłł wybrał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. W Damaszku napotkał mężczyzn bez włosów, zarostu i ubrań, o których mu powiedziano, że to święci ludzie, którzy gardzą doczesnością. I tak to opisał w pamiętnikach.

Lubisz językowe zagadki? Polszczyzna to podobno jeden z najbardziej skomplikowanych języków świata. Nic dziwnego, że błędy językowe zdarzają się nawet najlepszym. Sprawdź w naszym teście swoją wiedzę na temat poprawności językowej.

WH 09/2017

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij