Osoby wysoko wrażliwe mają wiele zalet. Są kreatywne, bardzo empatyczne, szczere i pracowite, ale ta sama wrażliwość czasem sprawia, że zupełnie nie umieją siebie docenić. I bywa, że żyją trochę poniżej swoich możliwości, bo nie mają odwagi sięgnąć po więcej. Czy można jednak wbrew własnej naturze okrzepnąć i nabrać siły psychicznej?
Nadwrażliwość – spis treści
- Test wrażliwości
- Jakie są osoby o wysokiej wrażliwości?
- Nadwrażliwość – jak mieć grubszą skórę?
- Sposoby na odporność psychiczną
Jako dziecko byłam nieśmiała i cicha. Nie lubiłam zwracać na siebie uwagi i najlepiej czułam się zamknięta w swoim pokoju, gdzie mogłam sobie spokojnie czytać i rysować. Kiedy dorośli namawiali mnie na wakacjach, by pobawić się z innymi dziećmi, byłam przerażona wizją, że mam podejść do obcych dzieci i zagadać do nich. Męczył mnie tłum, głośne dźwięki, mocne zapachy. Bałam się emocjonalnych dorosłych, bo ich emocje odczuwałam jak napięcie elektryczne w powietrzu. Przenikały mnie, zanim jeszcze coś powiedzieli. Ze względu na to, że często czułam się niekomfortowo w otoczeniu, miałam skłonność do odpływania w świat marzeń. Do dziś pamiętam, jak sprowadzają mnie na ziemię jakieś głosy i orientuję się, że siedzę w klasie, a dookoła mnie pani i inne dzieci wołają: „Asia! Asia!”. Byłam dziwaczna, przyznaję.
Życie mnie z czasem uodporniło, bo ze względu na skomplikowaną sytuację rodzinną musiałam często przenosić się z miejsca na miejsce, a to łączyło się ze zmianą szkoły. Śmiertelne przerażenie, jakie czułam, wchodząc do nowej klasy, wkrótce ustąpiło na rzecz lekkiego bólu brzucha i pewnej ciekawości. Z tamtych czasów pozostał mi introwertyzm, upodobanie do samotności i melancholijne usposobienie. Ciekawa jestem, co by było, gdyby moi rodzicie wiedzieli wtedy to, co ja wiem dzisiaj – że byłam po prostu dzieckiem wysoko wrażliwym. Czy postępowaliby ze mną inaczej? Czy byłabym dzisiaj inną osobą? Może szczęśliwszą? Może wybrałabym inny sposób na życie i nie poszłabym na studia psychologiczne, gdzie trafia wiele takich osób jak ja? Może zostałabym zadowolonym z siebie inżynierem? Któż to może wiedzieć.
Test wrażliwości
Osoby „wysoko wrażliwe” nie są elfami. Urodziły się po prostu z wrażliwszym układem nerwowym, dzięki któremu silniej reagują na bodźce. Wrażliwość nie jest zaburzeniem, ale raczej cechą osobowości, znaną również jako wrażliwość na przetwarzanie sensoryczne. Dr Elaine Aron, psycholog, badaczka ludzkich temperamentów i autorka takich książek, jak „Wysoko wrażliwi”, „Wysoko wrażliwi i miłość”, „Naucz się kochać wysoką wrażliwość”, twierdzi, że od 15 do 20 procent populacji to właśnie osoby wysoko wrażliwe. Aby można się było zdiagnozować samodzielnie, dr Aron skonstruowała test, który opublikowała na swojej stronie hsperson.com. Odpowiedz sobie na poniższe pytania i postaw ptaszka przy tych, na które odpowiedziałabyś pozytywnie.
☐ Szybko czuję się przytłoczona silnymi bodźcami.
☐ Wydaje mi się, że mam świadomość subtelności w moim otoczeniu.
☐ Wpływają na mnie nastroje innych ludzi.
☐ Jestem bardzo wrażliwa na ból.
☐ Podczas pracowitych dni mam potrzebę wycofania się do łóżka, zaciemnionego pokoju lub innego miejsca, w którym mogę mieć trochę prywatności i ulgę od bodźców.
☐ Jestem szczególnie wrażliwa na działanie kofeiny.
☐ Bardzo mnie męczą takie rzeczy, jak jasne światła, silne zapachy, szorstkie tkaniny lub syreny w pobliżu.
☐ Mam bogate, złożone życie wewnętrzne.
☐ Głośne dźwięki to dla mnie dyskomfort.
☐ Głęboko porusza mnie sztuka lub muzyka.
☐ Mój system nerwowy jest czasami tak przemęczony, że po prostu muszę pobyć sama.
☐ Jestem sumienna.
☐ Łatwo mnie przestraszyć.
☐ Jestem roztrzęsiona, kiedy mam dużo do zrobienia w krótkim czasie.
☐ Kiedy ludzie w moim otoczeniu czują się niekomfortowo, zwykle wiem, co należy zrobić, aby było im wygodniej (jak zmiana oświetlenia lub miejsca).
☐ Denerwuje mnie, gdy ludzie próbują nakłonić mnie do robienia zbyt wielu rzeczy naraz.
☐ Muszę się bardzo starać, aby nie popełniać błędów i nie zapominać o sprawach do zrobienia.
☐ Staram się unikać brutalnych filmów i programów telewizyjnych.
☐ Gdy wokół mnie dużo się dzieje, ogarnia mnie silny niepokój.
☐ Głód wywołuje we mnie silną reakcję, zaburzając koncentrację lub nastrój.
☐ Zmiany w moim życiu zaburzają moją równowagę.
☐ Dostrzegam i cieszę się delikatnymi zapachami, smakami, dźwiękami, dziełami sztuki.
☐ Uważam, że to nieprzyjemne, gdy zbyt wiele dzieje się naraz.
☐ Priorytetem jest dla mnie takie uporządkowanie życia, aby unikać przykrych lub przytłaczających sytuacji.
☐ Niepokoją mnie intensywne bodźce, takie jak głośne dźwięki czy chaotyczne sceny.
☐ Kiedy muszę rywalizować lub być obserwowana podczas wykonywania zadania, jestem tak zdenerwowana lub roztrzęsiona, że radzę sobie znacznie poniżej swoich możliwości.
☐ Kiedy byłam dzieckiem, moi rodzice lub nauczyciele wydawali się postrzegać mnie jako wrażliwą lub nieśmiałą.
Czternaście i więcej odpowiedzi pozytywnych świadczą o wysokiej wrażliwości. Ale wiesz, to nie jest test kliniczny, który wyjaśnia całą złożoność osobowości i zastąpi wizytę u specjalisty, jeśli ze swoją wrażliwością czujesz się bardzo źle.
SPRAWDŹ: Psychodermatologia – jak Twoje samopoczucie wpływa na stan skóry