Muzyka, podcasty i telewizja zamiast iTunes. Apple wprowadza zmiany

Już dziś podczas konferencji WWDC dowiemy się co dokładnie stanie się z platformą iTunes. Póki co, z nieoficjalnych doniesień serwisów technologicznych wynika, że amerykański gigant pozbędzie się aplikacji na rzecz trzech nowych samodzielnych platform: Podcasts, TV oraz Music.

apple fot. Shutterstock.com

Decyzję koncernu poznamy już dziś podczas prezentacji nowego systemu operacyjnego iOS 13. Przekaże ją dyrektor generalny Apple Inc. Tim Cook.

iTunes został wprowadzony przez Apple w 2001 roku i bardzo szybko zdobył sympatię użytkowników. Teraz ma zostać porzucony na cześć nowego interfejsu i trzech nowych aplikacji, które zlokalizowane będą w MacBooku OS. Mowa o Podcasts, TV oraz Music. Spokojnie, ta ostania apka ma przejąć funkcje, które były dostępne na iTunes.

Czy to oznacza, że aplikacja przestała się podobać użytkownikom? Domyślać się można, że chodzi bardziej o korzyści finansowe. Rozbicie jednego na trzy osobne kanały przyniesie jeszcze lepsze zyski. Jak wiadomo usługi są obecnie motorem napędowym dla Apple’a i w żadnym innym sektorze technologiczny gigant nie ma takiej wysokiej dynamiki przychodów. Aktualny, za pierwszy kwartał 2019, to rekordowa kwota rzędu 11,5 mld dolarów. Według szacunków analityków, w 2020 roku, kwota wzrośnie do 14 mld. dolarów.

Apple wprowadza nowości

Jednym z głównych tematów, jakie mają pojawić się na dzisiejszej konferencji to wyżej wspomniana prezentacja systemu operacyjnego iOS 13. Ze spekulacji wynika, że innowacją ma być m.in. ciemny motyw, w postaci ciemniejszego dock’a z aplikacjami. Ta kolorystyka będzie wprowadzona także do ustawień i aplikacji Apple.

Odświeżone mają zostać także aplikacje, m.in. Przypomnienia i Zdrowie. W tej drugiej nowością ma być opcja monitorowania codziennych aktywności, zdrowia słuchu, czy cyklu miesiączkowego. App Store zrobi również ukłon w stronę graczy - wprowadzając usługę Arcade z dostępem do biblioteki gier.

Ma zwiększyć się także komfort pracy na iPadach. Będzie on mógł odgrywać rolę drugiego ekranu komputera. Co więcej, zostaną wprowadzone ułatwienia przy pracy z programami graficznymi.

Udoskonaleń nie zabranie też w komputerach Mac. Ze zmian zadowoleni będą przede wszystkim programiści - będą mogli przenosić mobilne aplikacja z iOS na komputery.

Eksperyment na konferencji

Co ciekawe, na dzisiejszej konferencji WWDC ma zostać przeprowadzony eksperyment. Twórcy aplikacji Cardiogram for Apple Watch dostępnej na iOS i watchOS sprawdzą, które nowość wzbudzą największe emocje u użytkowników. Apka będzie mierzyć ich puls i przesyłać dane do producenta.

Apple WWDC rozpocznie się dziś o godz. 19. Transmisję na żywo będzie można oglądać na stronie apple.co/live.

ZOBACZ TEŻ: Mindhunter sezon 2 - co wiemy?

REKLAMA