Muzyka na mroźne dni: 4 płyty [recenzje, teledyski]

W mroźne dni dobrze jest założyć słuchawki i puścić sobie muzykę, która rozgrzeje serce. Wszystkie prezentowane dziś płyty tak właśnie działają. A przy okazji nie zmarzniesz w uszy. Sprawdź, jakie płyty polecamy.

muzyka, płyty Producenci
Kult – „Prosto”, SP Records, 2013

Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie cztery płyty. Nie są to nowości, ale przecież dobra muzyka się nie starzeje. Pierwszą propozycję podrzucili nam redaktorzy Men's Health, pozostałe trzy polecił nasz ekspert Krzysztof Grabowski – perkusista i tekściarz. Współzałożyciel i autor większości tekstów Dezertera, legendy polskiego punka. Minęło już ponad 30 lat od wydania kultowego singla „Ku przyszłości”. Tytuł tego singla, zaprzeczenie punkowego hasła „no future”, okazał się proroczy. Dezerter gra i wydaje płyty do dziś. Sprawdź, czego warto posłuchać, gdy zimno w uszy.

1. Kult – „Prosto”, SP Records, 2013

Propozycja od chłopaków z "Men's Health"

Azymut

Kult, a dokładniej Kazik, przyzwyczaił nas do tego, że z publicystycznym zacięciem komentuje rzeczywistość. Ale te komentarze opatruje takimi dźwiękami, że nawet ludzie na co dzień niezainteresowani światem zaczynają słuchać, co ma do powiedzenia. A ma dużo.

Nam najbardziej spodoba się protest song „Prosto”. Wyraźny, marszowy rytm, sekcja dęta i mocne gitarowe riffy dodają mocy wyśpiewanej deklaracji Kazika, który nie zamierza skręcać ani w lewo, ani w prawo, tylko idzie prosto i będzie tak szedł, dopóki nie padnie. Świetny, porywający kawałek, który sprawia, że chce się wychodzić na ulice i protestować.

I chociaż jest na tej płycie dużo więcej świetnych numerów, np. pogodny „Jak dobrze być dziadkiem”, naszym zdaniem to właśnie tytułowy utwór zostanie w głowach słuchaczy na długo.

muzyka, płyty Producenci
Black Sabbath , „13” Universal, 2013

2. Black Sabbath , „13” Universal, 2013

Propozycja Krzysztofa Grabowskiego

Szczęśliwa trzynastka

Gdy włączyłem krążek „13”, doznałem przyjemnego déja vu. Przypomniałem sobie ten dreszcz emocji towarzyszący odsłuchiwaniu z trudnością zdobywanych wczesnych płyt Sabbathów.

Od pierwszych gitarowych riffów słychać, że płyta jest dobra. Bez ściemy i żenady Tony Iommi czerpie garściami ze swoich wczesnych utworów. Ozzy śpiewa tak jak zawsze, czyli świetnie.

Bas Buttlera brzmi potężnie – jak nigdy dotąd. Jednym słowem, machina toczy się bezlitośnie do przodu. I zatrzymuje się zdecydowanie za szybko.

muzyka, płyty Producenci
Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine „White People and the Damage Done” Alternative Tentacles, 2013

2. Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine „White People and the Damage Done” Alternative Tentacles, 2013

Propozycja Krzysztofa Grabowskiego

Bez kompromisów

Jello Biafra to jeden z pionierów amerykańskiego hardcore’u lat 80. A jego kapela Dead Kennedy’s do dziś jest uważana za jeden z najlepszych punkowych zespołów świata. Czasy się nieco zmieniły, DK odszedł dawno do historii, ale Jello jest nadal aktywny na muzycznej scenie.

Najnowszy krążek Biafry i spółki to fantastyczna kontynuacja kierunku wyznaczonego przez DK. Mocniejsze, bardziej współczesne brzmienie w połączeniu z zaangażowanymi tekstami nadaje nowym utworom więcej dramatyzmu. Jest czad!

muzyka, płyty Producenci
Dub Incorporation, „Paradise” Diversité, 2013

4.  Dub Incorporation, „Paradise” Diversité, 2013

Propozycja Krzysztofa Grabowskiego

La reggae

Jeśli nie znacie tego zespołu i tej płyty, to wiele tracicie. Francuskie reggae pomieszane z dancehallem, doprawione delikatnym arabskim klimatem. To jest po prostu bomba energetyczna. Skoczna, wręcz żywiołowa muzyka, idealna na nasze szare, ponure, jesienne dni i noce.

Zespół istnieje od 1997 roku i był w Polsce prawie nieznany do czasu pojawienia się na festiwalu w Ostródzie w 2007 roku. Obecnie to jeden z moich reggae’owych faworytów. Szczególnie urzeka mnie śpiewanie w języku francuskim. Polecam.

Sprawdź też koniecznie playlistę najlepszych piosenek treningowych, którą stworzyłyśmy razem z Czytelniczkami WH.

MH 01/2014

REKLAMA