10 muzeów do wirtualnego zwiedzania

A gdyby tak móc jednego dnia zwiedzić najlepsze muzea w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku… To marzenie możesz spełnić nawet teraz, nie ruszając się z kanapy. Oto lista muzeów, które umożliwiają wirtualne zwiedzanie.

| Data aktualizacji: 2021-04-30
Shutterstock

Brak możliwości majówkowego wyjazdu nie musi oznaczać nudy. Z powodu pandemii koronawirusa muzea są pozamykane, ale wiele z nich umożliwia wirtualne zwiedzanie. Oczywiście nic nie zastąpi żywego kontaktu ze sztuką, ale w obecnej sytuacji warto jednak szukać pozytywów. A tych nie brakuje, bo wirtualne spacery oznaczają nie tylko brak kolejek do kasy, ale i oszczędność pieniędzy oraz czasu. Plus brak tłumu zgromadzonego pod najciekawszymi eksponatami. To co, gotowa na kulturalną majówkę?

Lista najlepszych muzeów oferujących wirtualne zwiedzanie

  1. British Museum w Londynie
  2. Luwr w Paryżu
  3. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku
  4. Muzeum Salvadora Dalí w Figueres
  5. Muzeum Fridy Kahlo w Meksyku
  6. Muzeum Muncha w Oslo
  7. National Gallery of Art w Waszyngtonie
  8. Uffizi Gallery we Florencji
  9. MASP w Sao Paulo
  10. Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

1. British Museum w Londynie

To jedno z najpopularniejszych i najlepiej wyposażonych muzeów historii starożytnej na świecie – znajduje się w nim ponad 7 milionów eksponatów! Położony w centrum Londynu obiekt pozwala poznać dzieje ludzkości od jej początku aż do współczesności. To w British Museum można podziwiać m.in. Kamień z Rosetty, mumie egipskie czy rzeźby z ateńskiego Partenonu.

WYBIERZ SIĘ NA: wirtualne zwiedzanie British Museum

2. Luwr w Paryżu (Musée du Louvre)

Luwr to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Paryża i jedno z największych, a zarazem najczęściej odwiedzany muzeów na świecie. Ogromny kompleks ma powierzchnię ponad 60 tys. m2 i obejmuje zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki - od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, a wśród nich m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci. Na stronie Luwru znajdziesz aż siedem wycieczek online (oferta jest systematycznie powiększana o kolejne wirtualne spacery). Każdego dnia możesz więc odkrywać nowe fascynujące zbiory. Polecamy zwłaszcza pokaźną kolekcję sztuki starożytnego Egiptu oraz wirtualny spacer po niedawno odnowionej barokowej Galerii Apollina.

WYBIERZ SIĘ NA: wirtualne zwiedzanie Luwru

3. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

Na wschodnim skraju Central Parku w Nowym Jorku znajduje się najstarsze i największe muzeum amerykańskie. Wśród bogatych zbiorów zgromadzonych w Metropolitan Museum of Art znajdziesz m.in. dzieje sztuki światowej malarstwa, militariów, instrumentów muzycznych, ubiorów i fotografii. Nie zabraknie też polskich akcentów, bo w muzeum można znaleźć też np. kamea z popiersiem królowej Bony Sforzy autorstwa Jacopo Caraglio czy kobierzec Czartoryskich z herbem Myszkowskich wykonany w połowie XVII wieku. W ramach wirtualnego zwiedzania możesz wybrać się jedną z kilkunastu wystaw (np. poświęcona Coco Chanell).

WYBIERZ SIĘ NA: wirtualne zwiedzanie Metropolitan Museum of Art

4. Muzeum Salvadora Dalí w Figueres (Teatro-Museo Dalí)

Teatr-muzeum Salvadora Dalí położony jest w niewielkim, urokliwym miasteczku Figueres w Katalonii. Budynek muzeum, zaprojektowany i ufundowany przez samego mistrza, to kwintesencja surrealizmu – jego czerwone fasady zdobią złote kurczaki i ogromne jaja, a nad całością króluje szklana kopuła. Z kolei wnętrze skrywa około 360 prac Dalego, za sprawą których stał się on jednym z największych i najpopularniejszych artystów XX wieku. Znajdziesz tu słynne iluzje optyczne, rzeźby, obrazy, fotografie, kolekcje biżuterii oraz kryptę, w której pochowany jest hiszpański artysta.

WYBIERZ SIĘ NA: wirtualne zwiedzanie Muzeum Salvadora Dalí

5. Muzeum Fridy Kahlo w Meksyku

Frida Kahlo to najbardziej znana malarka Ameryki Łacińskiej pochodząca z Meksyku. Żyła i tworzyła (głównie słynne autoportrety) w XX w. La Casa Azul to dom, w którym się urodziła, żyła i zmarła. Po jej śmierci przekształcono go w muzeum, w którym znajdują się nie tylko największe dzieła artystki, ale i fotografie oraz pamiątki, stroje, meble i sprzęty domowe. Na platformie Google Arts & Culture dostępna jest wirtualna wystawa prac meksykańskiej malarki „Twarze Fridy”, gdzie znajdziesz ponad 800 obrazów, zdjęć i innych obiektów związanych z Fridą.

ODWIEDŹ: Niebieski Dom Fridy Kahlo
WYBIERZ SIĘ NA: wystawę „Twarze Fridy”

6. Muzeum Muncha w Oslo (Munch Museet)

A co powiesz na wycieczkę do stolicy Norwegii? W Oslo znajduje się niezwykłe muzeum poświęcone twórczości norweskiego malarza Edvarda Muncha. Obiekt został otwarty w 1963 roku i zgromadzono w nim imponującą kolekcję 1100 obrazów, 4500 rysunków i 18000 grafik oraz zdjęcia i osobiste pamiątki twórcy „Krzyku” i innych ekspresjonistycznych dzieł.

WYBIERZ SIĘ NA: Wirtualny spacer po Muzeum Muncha

7. National Gallery of Art w Waszyngtonie

Kolejny obiekt wart uwagi to założona w 1937 przez Kongres Stanów Zjednoczonych galeria sztuki w Waszyngtonie. Jej pokaźne zbiory zgromadzono dzięki dziełach przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów. Znajdziesz wśród nich dzieła najważniejszych artystów takich jak: Albrecht Dürer, El Greco czy Édouard Manet. W ramach wirtualnego spaceru muzeum daje możliwość zwiedzenia dwóch wystaw. Pierwsza to przegląd po historii amerykańskiej mody z lat 1740–1895. Z kolei druga wystawa poświęcona została pracom holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.

WYBIERZ SIĘ NA: Wirtualny spacer po National Gallery of Art w Waszyngtonie

8. Uffizi Gallery we Florencji

Galeria Uffizi to położona w pobliżu Piazza della Signoria to najsłynniejsza galeria sztuki we Florencji, będąca jednocześnie jednym z najstarszych muzeów w Europie. Budynek został zaprojektowany przez Giorgio Vasariego w 1560 roku, ale teraz każda chętna osoba może wędrować po jego salach, przebywając w dowolnym miejscu na świecie. Galeria jest podzielona na kilka pomieszczeń i zawiera zbiory dzieł głównie artystów szkół włoskich i flamandzkich. Można w niej podziwiać dzieła Rubensa, Tycjana, Michała Anioła czy Rafaela. Gratka dla miłośników sztuki.

WYBIERZ SIĘ NA: Wirtualny spacer po Uffizi Gallery

9. Museu de arte de São Paulo (MASP)

Museu de arte de São Paulo, w skrócie nazywane MASP, to nowoczesna galeria sztuki mieszcząca się w imponującym betonowo-szklanym budynku, którego główna konstrukcja zawieszona jest nad ziemią. To jeden z symboli miasta. Placówka cieszy się międzynarodową renomą dzięki swej kolekcji sztuki zachodnioeuropejskiej oraz pokaźnym zbiorom sztuki brazylijskiej. W MASP znajduje się ponad 8000 eksponatów, a większość z nich eksponowana jest w ciekawy sposób - na tzw. „kryształowych sztalugach”, co sprawia, że obrazy lewitują w powietrzu.

WYBIERZ SIĘ NA: wirtualny spacer po MASP

10. Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

Na koniec po raz drugi zawitamy w Hiszpanii. Museo Reina Sofía to muzeum sztuki znajdujące się w Madrycie. Znajdują się tam zbiory dzieł największych hiszpańskich artystów, takich jak: Pablo Picasso, Salvador Dali i Joan Miró. W kolekcji muzeum znajduje się m.in. słynna „Guernica” czy „Pejzaż z Cadacués”. Chociaż poświęcone jest głównie sztuce hiszpańskiej, znajdują się w nim także prace innych artystów.

WYBIERZ SIĘ NA: zwiedzanie wystaw Museo Reina Sofia

REKLAMA