McDonald’s rezygnuje z plastiku

Długo wyczekiwane zmiany nadchodzą.

Shutterstock

Fast foodowy gigant ogłosił to, na co wszyscy czekali – nadchodzi koniec plastikowej ery. Co prawda małymi kroczkami, ale w końcu od czegoś trzeba zacząć.

Plastik do domu

Sieć restauracji McDonald’s zapowiedziała, że zamierza całkowicie zrezygnować z plastiku do 2025 roku. Wszystkie plastikowe opakowania, sztućce itd. mają zostać zastąpione odnawialnymi zamiennikami. Na pierwszy ogień poszły restauracje w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy oddział McDonald’s zapowiedział, że już od września mieszkańcy Wysp będą jeść McFlurry bez plastikowej pokrywki i w odnawialnym opakowaniu. Ogłoszenie miało związek ze zmianą, która ma wejść w życie już za kilka dni – brytyjski McDonald’s zacznie serwować wszystkie sałatki w kartonowych opakowaniach, które będą poddawane w 50% recyklingowi. Szacuje się, że obie zmiany zredukują ilość odpadów wytwarzanych przez markę o 485 ton rocznie.

Beth Hart, dyrektor ds. dostaw na terenie Wielkiej Brytanii, powiedziała, że to kolejny i na pewno nie ostatni krok sieciówki na drodze do zredukowania ilości odpadów.

ZOBACZ TEŻ: Starbucks wprowadził kubki wielokrotnego użytku

Walka o słomki

To nie pierwszy krok McDonald's w kierunku pożegnania się z plastikiem. W zeszłym roku firma ogłosiła, że wycofa plastikowe słomki ze wszystkich swoich lokali. Niestety, po serii testów okazało się, że niektórzy klienci bardziej niż dobro planety, cenią sobie własną wygodę. Narzekano głównie na to, że papierowe słomki szybko przemakają. Klienci z Wielkiej Brytanii stworzyli nawet petycję o przywrócenie plastikowych słomek, pod którą podpisało się ponad 35 000 osób.

Na szczęście władze McDonald’s nie poddają się tak łatwo i nie planują powrotu plastikowych słomek do swoich restauracji (mowa cały czas o Wielkiej Brytanii – w Polsce niestety mamy wciąż te z plastiku). Przedstawiciele oraz współpracownicy marki twierdzą, że produkt ten będzie ewoluował wraz z całą branżą. Czy za kilka lat otrzymamy papierowe słomki, które nie będą przemakać? Wszystko na to wskazuje.

W dobrą stronę

Oprócz pozbycia się plastiku i wprowadzenia odnawialnych opakowań, McDonald’s zobowiązał się również do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 36% do 2030r.

Trzymamy kciuki za powyższe postanowienia. Co prawda zmiany te powinny zajść już dawno temu, ale jak mówi mądre przysłowie - "lepiej późno niż później".

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego twórcy Gry o tron wycięli te sceny?

Zobacz również:
REKLAMA