Masz szansę na sukces w życiu? Zrób test i sprawdź!

Najnowsze badania wskazują, że to nie talent, nie szczęście, nie iskra boża, ale upór decyduje o tym, jak daleko zajdziesz w życiu. Masz talent? To dobrze, ale lepiej być upartym.

czy masz szanse na sukces w życiu fot. shutterstock.com
Czy masz szanse na sukces? (fot. shutterstock.com)

W dzisiejszych czasach ludzie mają skłonność do przypisywania przesadnie dużej roli talentom, czy wrodzonej inteligencji. Jak mówi Angela Duckworth, badaczka czynników warunkujących sukces w życiu, takie programy telewizyjne, których obecnie jest mnóstwo, a w których nacisk kładzie się na wrodzony talent, jak Masz Talent, X Factor, czy Mali Giganci mogą pełnić bardzo szkodliwą rolę.

"Przykładanie nadmiernej wagi do talentów - mówi Angela Duckworth. - Kierując na talent światła reflektorów ryzykujemy pozostawienie całej reszty w cieniu. Mimowolnie komunikujemy, że pozostałe czynniki - w tym upór - nie są tak ważne, jak naprawdę są". Tymczasem z badań wynika, że ci utalentowani wcale nie osiągają większych sukcesów, niż ci mniej zdolni, ale pracowici.

Często jest wręcz przeciwnie, bo talent sprawia, że człowiek się rozleniwia. Skoro wszystko nam zawsze łatwo przychodziło w szkole, to po co się wysilać. I tak właśnie zdolni oddają pola tym pracowitym, upartym mróweczkom, które potrafią zacisnąć zęby i ćwiczyć w nieskończoność, aby osiągnąć doskonałość. 

Zrób test i sprawdź ile masz w sobie uporu.

Rozpocznij TEST
REKLAMA