Marieta Żukowska: jak odnaleźć w życiu balans?

Nieprzerwanie gra w teatrze, w filmach i serialach telewizyjnych. Jest też matką, ale potrafi znaleźć chwile wyłącznie dla siebie. W jaki sposób Marieta Żukowska odnajduje w życiu balans? 

Marieta Żukowska fot. East News
fot. East News

Marieta Żukowska

  • Wiek: 34 lata
  • Biogram: Zagrała m.in. w filmach: „Bezmiar sprawiedliwości”, „Generał – zamach na Gibraltarze” oraz w serialach: „Londyńczycy”, „Anna German” i „Barwy szczęścia”. Właśnie dołączyła do obsady serialu „Druga szansa".

Sport

„Gdy ukończyłam studia, szybko zauważyłam, że aktorstwo wymaga niesamowitej sprawności fizycznej. Dlatego zaczęłam biegać po parku w okolicy – czasem 3, czasem 6 km. Joga, którą odkryłam po niedawnej podróży do Azji, daje mi regenerację innego rodzaju: jednocześnie dodaje energii jak jogging, ale pozwala też wyciszyć się i nabrać dystansu”.

Dlatego nie rezygnuje z żadnej z tych dyscyplin, zwłaszcza że obydwie idealnie pasują do jej stylu pracy. Terminy zdjęć mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie, ale joga i bieganie to bardzo elastyczne sporty. „Gdy potrzebuję tej pierwszej, w wolnej chwili włączam YouTube i ćwiczę. Gdy chcę biegać, zakładam sportowe buty i ruszam do parku”.

Jeśli Ty chcesz poćwiczyć jogę, zrób to razem z nami. Zapraszamy na sesję jogi z WH.

Relaks

Bywa, że w jednym dniu musi zagrać cztery skrajnie różne pod względem emocjonalnym sceny.„Czasem trzeba wprowadzić się w stan totalnego rozedrgania, aby za chwilę podjąć komediowe wyzwanie. A potem wrócić do domu, czyli do siebie właściwej: kobiety i matki. Dlatego trzeba nauczyć się pozbywać pewnych emocji, by móc skupić się na innych” – mówi aktorka. Joga, którą zaczęła odkrywać, jest bliska medytacji, a tę stosuje od lat.

„Słowo »medytacja« brzmi bardzo poważnie, a to są bardzo proste i skuteczne ćwiczenia, które pozwalają szybko odzyskać balans” – tłumaczy Marieta i podaje, jak zrobić takie przykładowe ćwiczenie umysłowe. „Usiądź tak, by kręgosłup tworzył z pośladkami kąt prosty. Nabierz powietrza, licząc do 4, zatrzymaj je, licząc również do 4, i wypuść w takim samym tempie. W tym czasie słuchaj wyłącznie zewnętrznego świata: ptaków, dźwięków ulicy. Skup się na tym, co na zewnątrz, a nie we własnych myślach. Proste i działa!”.

Dieta

Odkąd pamięta, waży 49 kg. Nawet po ciąży szybko wróciła do swojej wagi. Nigdy nie stosowała żadnej diety odchudzającej i – co ciekawe – nie jada regularnie pięciu posiłków o tych samych porach. „W dzieciństwie nabrałam nawyku jedzenia tylko wtedy, gdy czuję się głodna. Rodzice nigdy mnie nie przymuszali, by jeść śniadania, obiady i kolacje, nie przekarmiali i zbytnio nie koncentrowali się na jedzeniu”.

Tak zostało jej do dziś. Nie je obiadu, jeśli nie odczuwa takiej potrzeby, ale potrafi zjeść porcję mięsa z sałatą po godzinie 20, jeśli prosi o to organizm. „Zamiast katować się dietami i wyrzeczeniami, lepiej słuchać ciała, ale jednocześnie rozsądnie o nie dbać”.

Zakupy robi codziennie, nigdy na zapas. Zamiast 3 rodzajów sera kupuje jeden, ale doskonałej jakości, i taką porcję, którą zje się szybko. Śmieje się, że w ich domu lodówka często świeci pustkami, ale podkreśla: „Im bardziej pusta, tym świeższe jedzenie na stole”. 

ZOBACZ TEŻ: Daria Ładocha: Żeby schudnąć, musisz jeść!

WH 04/2017

REKLAMA