Marcowy numer już w sprzedaży!

Eksperci ostrzegają: nawet jeśli uporamy się z tym wirusem, to za progiem czekają następne – ewolucja nie przewidziała globalizacji. I czy tego chcemy, czy nie, nasz styl życia musi ulec zmianie.

nowy numer MPP

Pod koniec ubiegłego roku dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wydał oświadczenie, w którym ostrzegał głowy państw przed kolejną pandemią. Jego zdaniem mamy porzucić nadzieje na powrót do normy, w jakiej funkcjonowaliśmy przed koronawirusem, i przygotować nasze gospodarki i służby zdrowia na kolejny atak. Naukowcy biją na alarm, że wirusy zaczęły się rozprzestrzeniać w niekontrolowany sposób – po prostu ewolucja nie przewidziała globalizacji. I o ile pod koniec 2020 roku żyliśmy nadzieją, że szczepionka zagwarantuje szybki powrót do dawnych zasad życia, to dzisiaj już wiemy, że proces nabycia zbiorowej odporności może potrwać lata. Życie z wirusami, które wymknęły się spod kontroli, ma swoje skutki biologiczne, ale i społeczne; skoro z nami zostaną na dłużej, to ten wymuszony na początku pandemii nowy styl życia też.

REKLAMA

Specjaliści od technologii i sztucznej inteligencji twierdzą, że w Dolinie Krzemowej trwają intensywne prace nad udoskonaleniem dwóch dziedzin: zdalnej medycyny i zdalnych usług finansowych. Nie trzeba być futurologiem, żeby zauważyć, że pandemia bardzo przyspieszyła rozwój tego typu usług. Podobnie jak komunikowania się na odległość; wszystko wskazuje na to, że nawet gdy zostaną odwołane wszystkie lockdowny, nie wrócimy już do dawnego sposobu przebywania ze sobą. Osobiste kontakty będziemy rezerwować dla najbliższych, a tam, gdzie to możliwe, czyli na przykład na płaszczyźnie służbowej, będziemy używać aplikacji.

Pandemia zachwiała naszym poczuciem bezpieczeństwa wśród innych – coraz częściej, nawet bez wyraźnego powodu, wybieramy mniej zatłoczone miejsca i indywidualne środki komunikacji. Ponoć już wkrótce nawigacja w naszych smartfonach będzie nam wskazywała miejsca i trasy najmniej zatłoczone i wolne od wirusów, a nie te najlepsze. Dla bezpieczeństwa będziemy się coraz chętniej dzielić informacjami, które do tej pory były uznawane za poufne lub intymne – już dzisiaj pozwalamy sobie publicznie mierzyć temperaturę, spowiadamy się z samopoczucia i kontaktów. Świadectwo szczepień czy status ozdrowieńca może się stać nowym paszportem, który pozwoli nam podróżować, bywać w restauracjach czy mieć wysokie notowania na portalach randkowych. Sceny jak z produkcji Netfliksa już niebawem mogą stać się naszą codziennością.

Pandemia przyspieszyła rozwój technologii, zmieniła relacje między ludźmi, ale też unaoczniła pewne banały: inwestycją z najwyższą stopą zwrotu jest zdrowie. Im więcej czasu i uwagi poświęcisz mu w młodości, tym bogatsza będziesz na starość. Bogatsza w dobre samopoczucie, bogatsza w brak przymusu korzystania z pomocy innych, bogatsza w możliwość snucia planów i realizacji marzeń do najpóźniejszych lat.

Redaktor naczelna Women's Health

Aneta Martynów

Zobacz również:
I znowu grudzień nas zaskoczył – na horyzoncie imprezy świąteczne i sylwester, a my musimy spłaszczyć brzuch w tydzień. Kto nigdy nie zaspał z wypracowaniem sylwetki na czas, niech pierwszy rzuci kettlem! Większość z nas w cuda oczywiście nie wierzy, ale czasami próby na ostatniej prostej dają całkiem niezłe efekty. Od czego trzeba zacząć?
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA