Gwiazda "Gotowych na wszystko" o raku odbytu

W listopadzie 2017 gwiazda serialu "Gotowe na wszystko", Marcia Cross, podczas rutynowej wizyty u lekarza usłyszała druzgocącą diagnozę: nowotwór odbytu. Dziś jest już zdrowa i głośno mówi o tym, by nie stygmatyzować chorób i nie wstydzić się o nich rozmawiać.

Marcia Cross fot. Shutterstock.com

W wywiadzie dla CBS This Morning, Marcia otwarcie opowiedziała o swojej chorobie oraz o tym, jak na początku trudno było jej mówić o niej na głos. "Wiem, że na świecie jest mnóstwo ludzi, którzy nie mówią o tym, bo czują wstyd" - przyznała - "Masz raka! Czy musisz czuć się zawstydzony ze względu na to, że choroba zaatakowała Twój odbyt? Mam na myśli, że gdy chorujesz masz na głowie ważniejsze rzeczy, niż rozmyślanie nad tym, że to wstydliwe".

Po dwóch tygodniach przyjmowania chemioterapii i sześciu tygodniach radioterapii (na jej Instagramie znajdziecie posty, w których pokazywała skutki uboczne obu terapii), Marcia odnalazła się w nowej rzeczywistości i postanowiła zmienić zasady gry.

Oczywiście, nie był to łatwy ani krótkotrwały proces. Aktorka wiedziała jednak, że nie ma innej możliwości, niż oswojenie i przyzwyczajenie się do sytuacji. Ilość badań, które musiała przejść oraz pytań, które musiała zadać lekarzom sprawiły, że mówienie o tym stało się dla niej naturalne. Obserwowanie wszystkich symptomów i dzielenie się swoimi obserwacjami z lekarzami było ważniejsze, niż wstyd przed rozmowami o jej odbycie.

SPRAWDŹ: 12 celebrytek, które nie ukrywają problemów z tarczycą

Marcia zachęca również do edukowania się w kwestii wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiada za ponad 91% nowotworów odbytu, a także za nowotwory gardła, genitaliów oraz szyjki macicy. Najpowszechniejszym objawem raka odbytu wywołanego przez wirus HPV są brodawki oraz polipy występujące w tym rejonie.

Co ciekawe, u męża Marcii, Toma Mahoneya, w 2009 roku zdiagnozowano raka gardła - chorobę, która najprawdopodobniej spowodowana była przez wirus HPV. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego może dojść podczas seksu oralnego lub po prostu przez kontakt ze skórą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowotwory obu małżonków są ze sobą powiązane.

Dziś, półtora roku od postawienia diagnozy, Marcia przyznaje, że czuje się świetnie. "Wracam do normalnego życia, chociaż teraz rządzą nim inne zasady. Nie biorę niczego za pewnik. Dziś jestem kobietą, która idąc do łazienki cieszy się, że jej ciało działa tak, jak powinno. I jestem za to niesamowicie wdzięczna."

ZOBACZ TEŻ: Czy bogatym wolno więcej? Aktorka Gotowych na wszystko skazana za łapówkę oraz Aktorki Gry o tron i ich problemy ze zdrowiem [od tętniaka po zaburzenia psychiczne]

Zobacz również:
REKLAMA