Majowy numer Women's Health już w sprzedaży!

Im jesteśmy sprawniejsi fizycznie, tym lepiej pracują nasze mózgi – głoszą wyniki badań. Wygląda na to, że podział na intelektualistów i mięśniaków został ostatecznie obalony.

kaley cuoco fot. Jason Kim

Pod koniec marca brytyjski dziennik The Guardian opublikował wynik testów przeprowadzonych na mózgach osób w wieku pomiędzy 43. a 97. rokiem życia. Naukowcy odnaleźli młode komórki nerwowe u wszystkich badanych nawet u najstarszego prawie stulatka. Komórki te wykryto w hipokampie, części mózgu, która odpowiada za procesy uczenia się i zapamiętywania. Testy potwierdziły tylko wiedzę, którą neurobiolodzy mają już od kilkunastu lat: to nieprawda, jak sądzono wcześniej, że komórki nerwowe powstają w dzieciństwie, a potem nasze mózgi tylko się starzeją. Nowe neurony i nowe połączenia nerwowe tworzą się przez całe życie, a czynnikiem, który stymuluje te procesy najintensywniej, jest aktywność fizyczna – im więcej się ruszamy, tym liczniejsze komórki i połączenia wytwarza nasz mózg.

Dlatego też, drogie Czytelniczki, przedświąteczne porządki zaczynamy od przewietrzenia myśli podczas wiosennej przebieżki. Potem z oczyszczającym koktajlem w ręku, przygotowanym według receptury Agnieszki Cegielskiej, zapraszamy do odkurzania marzeń z Magdaleną Kostyszyn znaną Wam zapewne jako Ch**owa Pani Domu. Miło nam donieść, że obie panie będą gościć na łamach Women’s Health co miesiąc – Agnieszka, dzieląc się swoją wiedzą na temat siły płynącej z roślin, Magdalena – w roli propagatorki zdrowej miłości do samej siebie.

Czytelniczkom, które ciągle maskują odświeżaczem zapach papierosów, polecamy tekst Marty Mizuro, autorki kryminałów, która jeszcze niedawno wizualizowała sobie śmierć w męczarniach każdego, kto zabroni jej palenia, a od 4 lat nie miała papierosa w ustach. Za to biega. Aha, i jeszcze trzeba zrobić porządki z alkoholem pitym w nadmiarze, przydałoby się też odchwaścić niektóre relacje. A potem, w czystości i dobrym nastroju, będziemy mogły się oddawać tworzeniu nowych połączeń nerwowych.

Redaktorka naczelna Women's Health

Aneta Martynów

REKLAMA