Lifehacki WH: komputer i smartfon

Pewnie świetnie radzisz sobie z obsługą komputera i smartfona, jednak nigdy nie zaszkodzi poznać kilka lifehacków, które ułatwią Ci życie i zaoszczędzą czas. Poznaj sposoby na formatowanie tekstu, udane zdjęcia profilowe i poznaj przydatne aplikacje.

komputer, laptop, kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pewnie świetnie radzisz sobie z komputerem, jednak nigdy nie zaszkodzi poznać kilka prostych, technicznych sztuczek, które ułatwią Ci życie i zaoszczędzą czas.

Statystyka jest nieubłagana. Codziennie wpatrujemy się w ekrany przez niemal 6 i pół godziny! 98 minut zabiera nam telewizor, 132 komputer, 90 telefon, a 61 tablety. I są to tylko wartości uśrednione, bo dobrze wiesz, że gdy przysiądziesz do pracy, nawet 8 godzin zejdzie przed samym monitorem.

Nie jesteśmy w stanie tego zmienić, ale możemy sprawić, że czas, który spędzasz w cyfrowym świecie, wykorzystasz jak najskuteczniej i najpełniej. Dlatego, jeżeli kiedykolwiek tekst uciekł Ci podczas czytania albo reklamy zasłaniały obrazek, który chciałaś obejrzeć, już nigdy więcej tego nie doświadczysz. Z kilkoma innymi rzeczami też dasz sobie radę – przy okazji i bez najmniejszego wysiłku.

1. Bez dotykania myszki

Jeśli czytasz dłuższe artykuły w internecie, z pewnością zdarzyło Ci się kiedyś zgubić w tekście. Przesuniesz za dużo, któryś z akapitów zniknie i znów trzeba szukać ostatniego zdania. Żeby tego uniknąć, naciśnij spację. Tekst przewinie się automatycznie. Chcesz wrócić na górę strony? Naciśnij Shift + Spacja.

2. Pieniądze, pieniądze

Znaczek symbolizujący dolary bez problemu znajdziesz na klawiaturze. Ale z euro nie ma już tak łatwo. Możesz odszukać go w wyszukiwarce, a potem skopiować. Jednak zdecydowanie łatwiej jest nacisnąć Num Lock, po czym przytrzymując ALT, wpisać na klawiaturze numerycznej 0128. Zresztą, w ten sposób dostępne są również inne znaki, na przykład ALT + 0132 daje dolny cudzysłów. Wrażliwym na interpunkcję z pewnością się przyda.

3. Koniec żartów!

Jeżeli zapomnisz się wylogować z Facebooka w pracy czy szkole, skutki mogą być opłakane. Na szczęście jest sposób, aby zrobić to zdalnie. Wystarczy, że odwiedzisz serwis, klikniesz Ustawienia, następnie Bezpieczeństwo i odnajdziesz punkt: miejsce logowania. Uratowana!

4. Daj sobie i innym trochę czasu

Napisałaś ostrego mejla i chcesz go jeszcze przemyśleć? Albo wolałabyś uniknąć wrażenia, że po nocach tylko pracujesz i pracujesz? Odwiedź www.boomeranggmail.com i ściągnij wtyczkę do Gmaila, która pozwoli Ci ustalać, o jakiej godzinie mejle trafią do adresatów. Przydatny dodatek.

5. Jeszcze lepszy aparat

Robiąc zdjęcie iPhone'em, wiesz, że dotykając jakiegoś miejsca na ekranie, sprawisz, że telefon ustawi w tym punkcie ostrość. Jeżeli przytrzymasz dłużej, urządzenie ustawi ostrość i ekspozycję na stałe. Przydatne, gdy chcesz uchwycić coś, co jedzie naprawdę szybko.

6. Poręczna tabelka

Masz do wyboru dwa dania i nie wiesz, które będzie bardziej tuczące? Skorzystaj z pomocy Google. Jeśli wpiszesz „spaghetti kalorie” albo „pizza kalorie”, wyszukiwarka podpowie Ci ich wartość kaloryczną dania. Tak samo możesz zrobić z pojedynczymi produktami. Oczywiście, to dane szacunkowe. Mogą się różnić w zależności od producenta, ale ogólną zależność uda Ci się ustalić.

7. Odrobina relaksu

W wielu firmach rozmaite adresy stron są zablokowane. W trosce o Twoją efektywność. Jeśli jednak masz ochotę na chwilę wytchnienia, odwiedź www.coolmath3.org. Nazwa sugeruje coś w miarę poważnego, a jak jest w rzeczywistości? Przekonasz się sama. Tylko uważaj na tych, co zaglądają przez ramię.

8. Więcej gier

Gdyby okazało się, że admin stara się ograniczać nawet Twój pociąg do matematyki, pomocny znów może się okazać Google. Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarce grafiki „Atari Breakout”, nagle strona zmieni się w znaną, starą grę. Swoją drogą, skoro już przy wyszukiwaniu grafiki jesteśmy, wiesz, że możesz wrzucić do niej pliki graficzny (wystarczy, że przesuniesz i upuścisz), a Google odszuka podobne? Przydatne, gdy znalazłaś coś ładnego w sieci, ale nie znasz marki, ani nie wiesz, gdzie można coś takiego kupić.

9. Ładna fotka

Nie musisz być grafikiem, żeby Twoje zdjęcie profilowe na Facebooku ładnie komponowało się ze zdjęciem w tle. Wystarczy, że odwiedzisz stronę trickedouttimeline.com. Obsługa jest bajecznie prosta. Wybierasz konwencję, wgrywasz zdjęcie. Za wszystko płacisz, lajkując konto TrickedOutTimeline na FB. Chociaż, jeżeli wybierzesz opcję w prawej, dolnej części ekranu, nawet tego nie musisz robić. Zobacz też, jak mądrze korzystać z Facebooka.

10. Mądra decyzja

Można wyłączać wyskakujące okienka, zamykać reklamy albo po prostu nauczyć się nie zwracać na nie uwagi. Tylko po co? Dużo lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie wtyczki do przeglądarki, na przykład takiej jak AdBlock. Dzięki temu ze stron internetowych zniknie większość denerwujących materiałów. Od razu lepiej.

telefon, smartfon, kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Oto 6 przydatnych aplikacji na telefon – całkowicie za darmo!

1. Pocket (iOS, Android)

Jeśli znalazłaś ciekawy artykuł albo interesujący filmik, ale nie masz teraz czasu, ta aplikacja zapisze go dla Ciebie. Wrócisz do niego w dogodnym dla Ciebie momencie, nawet będąc offline.

2. Opera Max (Android)

Gdy nie korzystasz z Wi-Fi, łatwo wyczerpać zapas internetu na cały miesiąc. Zamiast potem cierpieć, powoli pobierając każde zdjęcie na Instagramie, lepiej wcześniej ściągnąć apkę, która zmniejszy Twoją transmisję danych.

3. Greenify (Android)

Zapomnij o problemie rozładowującej się baterii w ciągu dnia. Dzięki temu sprytnemu programowi rzadziej będziesz musiała podłączać telefon do prądu. Zobacz też pozostałe sposoby na wydłużenie żywotności baterii w smartfonie.

4. Keeply (iOS)

Pomoże Ci przechowywać na telefonie hasła, najskrytsze notatki oraz zdjęcia, które wolałabyś ukryć przed spojrzeniami ciekawskich.

5. Cook With M&S (Android, iOS)

Gdy przygotujesz już wszystkie przepisy z WH i zabraknie Ci inwencji twórczej, natchnienia do ugotowania czegoś nowego możesz poszukać w tej przydatnej aplikacji. Szkoda tylko, że jest po angielsku.

6. WiFiMapper (iOS)

Już nigdy podczas zagranicznych wycieczek nie zabraknie Ci internetu. Ta aplikacja wskazuje, gdzie bez problemu i za darmo możesz znaleźć sieć.

Tekst: Jakub Skworz

WH 09/2015

REKLAMA