Lektura na jesień: Mariusz Czubaj poleca [4 propozycje]

Jesienią ilość obowiązków rośnie lawinowo. Żeby nie dać się przygnieść stresowi, sięgnij po dawkę naturalnego środka odstresowującego – książkę. 3 lektury poleca Mariusz Czubaj, a żeby było ciekawiej, my dorzucamy jeszcze jedną pozycję godną polecenia. Sprawdź.

książki

Mariusz Czubaj

Antropolog kultury i autor powieści kryminalnych w jednym. Napisał „21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję” oraz „Martwe popołudnie”. Dwie inne powieści to efekt współpracy z Markiem Krajewskim. „Rasowy kryminał zasadza się na bohaterze. To on właśnie jest marką, brandem, który sprawia, że postać wyróżnia się z zastępu innych” – wyjaśnia autor.

Przejdźmy do propozycji. Pierwsza jest nasza. Kolejne 3 wybrał dla Ciebie Mariusz Czubaj.

1. Na tropie winopijcy

Wreszcie mamy książkę o winach napisaną nie dla cmokaczy i degustacyjnych potworów potrafiących zepsuć każdą, nawet najprostszą przyjemność picia swoim wielbłądzim ruchem żuchwy, przymykaniem oczu, gulgotaniem w przełyku i biblijnie namaszczonymi komentarzami.

Michał Bardel, choć sam niebezpiecznie narażony na to szaleństwo (jest redaktorem naczelnym magazynu „Czas Wina”), okazuje się być kompanem do wina niezrównanym. Gdybyśmy wypili jeszcze 2 kieliszki wina więcej, bylibyśmy pewni, że to jego opisywał I. Babel: „Mówi mało, ale smacznie. On mówi mało, ale człowiek ma chęć, żeby on jeszcze coś powiedział”.

Mamy więc oto spisaną historię wina, która, przy okazji, jest także historią ludzkiej natury żywcem wziętą z powieści Chandlera. Porwania, kradzieże, podpalenia, trucizny, samobójstwa, zbrodnie – nic nie zostało winu i winiarzom oszczędzone. Jednak dawka fantastycznej wiedzy o winie, którą przy okazji łykamy, jest warta więcej niż większość dostępnych poradników. Czytajcie na zdrowie!

Michał Bardel, „Zbrodnia i wina. Sensacyjny przewodnik po winach świata”, wyd. Znak, 2014

książki

2. Tajemnica drogi A9

John Rebus, bohater powieści Iana Rankina, powraca. I to w jakim stylu! Nasz detektyw, wysłany na przymusową emeryturę, pracuje jako cywil w Wydziale Spraw Otwartych i Niewyjaśnionych.

I oto pojawia się szansa, by wrócić z policyjnego zesłania, a wszystko za sprawą tajemniczych zaginięć, które na przestrzeni lat zdarzyły się przy drodze A9. Rankinowi udał się elegijny kryminał o śmierci, przemijaniu, z muzyką w tle, której detektyw z Edynburga nie odwykł słuchać.

Ian Rankin, „Stojąc w cudzym grobie”, Wyd. Albatros, Warszawa 2014

książki

3. Teoria zapachu

Jeśli ktoś nie zdążył przeczytać najnowszej powieści Katarzyny Bondy podczas wakacji, niech zrobi to teraz. „Pochłaniacz” imponuje rozmachem. Mamy tu zbrodnię, gdzie jedyny mocny dowód stanowią ślady zapachowe. Mamy krzyżujące się ze sobą w ciągu dwóch dekad losy niebanalnych bohaterów.

I jest wreszcie Sasza Załuska – profilerka, która po emigracyjnych siedmiu latach wraca do Polski, aby rozwiązać zagadkę związaną z jej życiem. „Pochłaniacz” jest pierwszym tomem czteroczęściowej serii. Czekamy już na następny.

Katarzyna Bonda, „Pochłaniacz”, Wyd. Muza, Warszawa 2014

książki

4. Powrót z zaświatów

Gdy niedaleko Sztokholmu zostaje znaleziony ranny człowiek, nikt nie może przypuszczać, że to dopiero początek tajemniczych zdarzeń. Ranny od dawna figuruje w rejestrze zmarłych, miał być jedną z ofiar seryjnego mordercy. Co działo się z nim przez lata? I jaki ma związek z Piaskunem, który usypia dzieci i przetrzymuje je w ciemnościach?

„Hipnotyzer” – najbardziej znana powieść duetu ukrywającego się pod pseudonimem Lars Kepler – to przy „Piaskunie” bajka dla grzecznych przedszkolaków. Sprawdźcie to zresztą sami.

Lars Kepler, „Piaskun”, Wyd. Czarne, Wołowiec 2014

REKLAMA