Kwiaty cięte - układanie bukietów i pielęgnacja

Jak ułożyć bukiet? Jak dbać o kwiaty cięte, żeby dłużej postały w wazonie? Na czym polega zaparzanie kwiatów? Na te i inne pytania dotyczące pielęgnacji kwiatów ciętych znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Zapraszamy!

kwiaty cięte jak dbać fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Możesz czekać, aż Twój chłopak podaruje Ci piękny bukiet i zasłuży na miano Najlepszego Faceta na Świecie. Możesz też samodzielnie skomponować wiązankę, która ucieszy oko i ozdobi wnętrze. Nie znasz się na kwiatach? Luz. Od tego masz nas.

Jak ułożyć bukiet

1. Wazon

Rozmiar i kształt naczynia zależą od rodzaju i ilości kwiatów. „Ważne są proporcje: wazon nie może być za wysoki do niskich kwiatów, które po prostu do niego wpadną, czy za niski, co sprawi, że dłuższe kwiaty będą niestabilne” – tłumaczy Katarzyna Teper, florystka i właścicielka wrocławskiej kwiaciarni KT Kwiatowe Studio. A jeżeli chodzi o wzór lub kształt – w tej kwestii panuje całkowita swoboda.

2. Zieleń

Nie zapominaj o zielonych elementach, którymi uzupełnisz wiązankę. W tym przypadku masz naprawdę szerokie pole do popisu. Najlepiej poproś w pobliskiej kwiaciarni o pomoc przy wyborze konkretnych gatunków, które będą pasowały do Twojej wiązanki. Świetnie sprawdzą się też znalezione w ogrodzie lub podczas spaceru gałązki czy zioła (np. rozmaryn).

3. Kwiaty

Czas na clou programu. Przy bukiecie z kwiatów mieszanych musisz zachować umiar. Postaw na liczby nieparzyste i trzymaj się maks. 5 rodzajów. Najtrwalsze kwiaty to: storczyki, alstremerie, złocienie, amarylisy, anturium, goździki, mieczyki, lewkonie. Najkrócej, bo zaledwie kilka dni, wytrzymają: dalie, liliowce, glorioza, lilaki, nerina. „Najlepiej zestawiać kwiaty podobnymi gatunkami – przekonuje nasz ekspert. – Na przykład kwiaty cebulowe (tulipany) brudzą wodę, przez co możemy osłabić róże, które potrzebują krystalicznie czystej wody”.

4. Cięcie

Zaopatrz się w odpowiednie narzędzie zbrodni. Nożyk musi być ostry, bo łodygę powinnaś przyciąć za jednym zamachem. Tnij po mocnym skosie, aby zwiększyć powierzchnię, którą kwiaty pobierają wodę. Dzięki temu postoją dłużej. Słyszałaś o miażdżeniu końcówek łodyg? Zapomnij, to ściema.

5. Układanie

Przygotuj czysty wazon z zimną wodą. Na pierwszy ogień idą najładniejsze i najwyższe kwiaty (jak piwonie czy dalie). Wkładaj je pojedynczo i zawsze układaj w tym samym kierunku (zgodnie z ruchem wskazówek zegara albo w przeciwnym). Dzięki temu łodygi będą same prawidłowo się układać i stworzysz klasyczną „skrętolęgłą” kompozycję. Nigdy nie wpychaj łodygi na siłę, bo możesz ją uszkodzić. Kolejnym krokiem jest dodanie drugoplanowych kwiatków (powinny być krótsze od głównych) i zieleniny.

6. Pielęgnacja

Znacząco wydłużysz życie kwiatów, odpowiednio je pielęgnując. „Przede wszystkim codziennie wymieniaj im wodę – radzi nasz ekspert. – Możesz też posiłkować się specjalistycznymi odżywkami do wody, które przedłużają jej świeżość i wzmacniają roślinę”.

Na błysk! Nim włożysz kwiaty do wazonu, umyj go dokładnie, żeby uporać się z bakteriami. Następnie wlej wodę i dodaj ½ kieliszka wódki. Stronisz od mocnego alkoholu? Podobno aspiryna też działa.

biuro, biurko, kwiaty, komputer Naphat_Jorjee / shutterstock.com
fot. Naphat_Jorjee 2015/shutterstock.com

Cuda & wianki

Podstawowy kurs florystyczny masz już za sobą. Teraz czas na dawkę wiedzy dla zaawansowanych.

Kiedy ścinać kwiaty

Masz ogródek? Szczęściara. Ale do rzeczy: jeśli uprawiasz w nim kwiaty do wazonu, to ścinaj je wcześnie rano lub wieczorem w suche dni. Cięte w południe postoją znacznie krócej. I jeszcze jeden trik: zbierając lilie lub tulipany, pozbądź się pylników.

Zaparzanie kwiatów

Eksperci radzą, by niektóre kwiaty (m.in. słonecznik, bez, forsycję, kalinę koralową) zaparzać. Zetnij łodygi, pozbaw je liści, do wazonu wlej wrzątek. Kwiatki włóż do gorącej kąpieli na 10 sek. Następnie przełóż do naczynia z wodą o temp. pokojowej. Voilà!

S.O.S.

Jeśli na końcówce łodygi zauważysz zbrązowienia, odetnij (po skosie!) kolejny fragment. Natomiast jeśli kwiaty zaczynają więdnąć, mimo tego że końcówki rośliny nadal są zielone, ponakłuwaj szpilką część łodygi zanurzoną w wodzie. Kwiat będzie czerpał H20 większą powierzchnią.

tulipany bukiet fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Bukiety - kompozycje

Tak jak wybierasz sukienkę, by pasowała do Twojego stylu, tak samo dobierz bukiet do looku, jaki chcesz osiągnąć.

Nowocześnie

Postaw na kontrastujące ze sobą kolory. Różowe róże + fioletowe orchidee + ciemne i jasne liście = futurystyczny bukiet dla odważnych.

Awangardowo

Pobaw się teksturą. Falbaniaste zawilce połącz ze spiczastymi ostami. Zestaw nr 2: bulwiaste chryzantemy + długie gałązki pigwy.

Po prostu ładnie

Kup tulipany o dowolnym kolorze. Podetnij łodygi. Włóż do wazonu. Pięknie, prawda?

Uwaga! Niektóre kwiaty doniczkowe mogą okazać się niebezpieczne dla Twojego zwierzaka lub dziecka. Sprawdź listę niebezpiecznych roślin doniczkowych.

WH 04/2017

Zobacz również:
REKLAMA