Krzysztof Zalewski śpiewa „Kolorowy wiatr”

Ekologiczny protest song naszego dzieciństwa powraca w nowej wersji, ale z tym samym przesłaniem.

Zalewski BBC Earth x Krzysztof Zalewski x Smolik

Też do dzisiaj macie ciarki, kiedy słyszycie „Czy wiesz czemu wilk tak wyje w księżycową noc”? Przejmująca piosenka zaśpiewana w 1995 roku przez Edytę Górniak specjalnie do bajki „Pocahontas” jest znana chyba wszystkim millenialsom. W końcu i sama animacja Disneya, i soundtrack do niej odniosły międzynarodowy sukces, wyciskając przy okazji widzom łzy wzruszenia.  Do dziś utwór uważany jest za jeden z najlepszych w karierze Edyty Górniak, a jej wykonanie wyróżnia się na tle 27 innych wersji językowych.

Po dwudziestu sześciu latach doczekaliśmy się wreszcie coveru, który przypomina o manifeście zawartym w piosence. „Kolorowy wiatr” w wykonaniu Zalewskiego i Smolika powstał z okazji premiery serii przyrodniczej „Planeta doskonała” BBC Earth. Muzycy postanowili tchnąć nową energię w kultowy ekologiczny protest song, który już 26 lat temu przestrzegał ludzi przed byciem zbyt pysznymi względem natury i podkreślał, że „jesteśmy połączonym ze sobą światem”, i to „natura ten krąg życia wprawia w ruch”.

Krzysztof Zalewski: „Nie wyobrażam sobie utworu, który lepiej oddawałby przesłanie najnowszej serii BBC Earth mówiącej o tym, że wszystkie siły natury działają w sposób doskonały i nawet swą niszczycielską działalność potrafią zrównoważyć tak, by umożliwiać życie setkom tysięcy gatunków roślin i zwierząt, a także nam ludziom. Choć wobec ogromu natury zdajemy się być dość mali, to w naszych rękach jest dziś walka o jej przetrwanie. Mam nadzieję, że dzięki nowej aranżacji utworu wypracowanej wspólnie ze Smolikiem dotrzemy z tym ważnym przesłaniem jak najszerzej”.

 „Oddajemy w Wasze ręce naszą wersję bardzo znanej, wręcz kultowej piosenki, z którą wielu z Was ma dużo miłych wspomnień. Zazwyczaj dotykanie takich świętości budzi we mnie obawy, ale zaproszenie od Krzyśka Zalewskiego i jego obecność, a przede wszystkim idea całej serii „Planety doskonałej” były wystarczającymi powodami by podjąć się tego wyzwania. Miłej podróży.” – dodaje Smolik.

Nową aranżację dopełniają w teledysku niesamowite ujęcia z serialu przyrodniczego BBC Earth. Przeplatające się zdjęcia pokazują piękną, ale i niebezpieczną potęgę przyrody, która jest harmonijna w każdej swojej odsłonie.

„Planeta doskonała” z narracją znanego wszystkim miłośnikom filmów przyrodniczych Sir Davida Attenborough (na kanale BBC Earth) pokazuje, jak istotna dla życia na ziemi jest równowaga. Jest ona możliwa dzięki harmonijnemu współdziałaniu takich sił natury, jak: światło słoneczne, pogoda, wulkany czy oceany. Nie można tłumić ich życiodajnej ani destrukcyjnej mocy. To samo dotyczy człowieka, który w serialu ukazany jest, jako najnowsza siła wpływająca na stan Ziemi. Choć obecnie jego działalność jest w dużej mierze niszczycielska, to mimo wszystko ma potencjał zmienić swój wpływ na planetę na pozytywny. 

ZOBACZ TEŻ: 10 najzabawniejszych odcinków “Przyjaciół”

 

REKLAMA