Kriolipoliza – zabieg który oszpecił Lindę Evangelistę

Była supermodelka twierdzi, że zabieg kriolipolizy „brutalnie ją oszpecił”.

Linda Evangelista fot. Shutterstock.com

Spis treści

Kriolipoliza – jak Linda Evangelista ucierpiała po zabiegu

We wrześniu 2021 roku była supermodelka, Linda Evangelista, opublikowała na swoim profilu na Instagramie poruszający wpis, w którym wyznała, że od ponad 5 lat walczy z powikłaniami, które wystąpiły u niej po wykonaniu nieudanego zabiegu kriolipolizy. Ciało modelki zareagowało odwrotnie do zamierzonego efektu – komórki tłuszczowe pod wpływem kriolipolizy zaczęły się zwiększać. Jest to reakcja, która występuje stosunkowo rzadko, jednak należy pamiętać, że każdy zabieg niesie za sobą ryzyko.

Evangelista przeszła dwie operacje, które miały naprawić to, co popsuł zabieg kriolipolizy – niestety ich efekty nie były zadowalające. 

Po wystąpieniu powikłań modelka całkowicie usunęła się z życia towarzyskiego, zrezygnowała z kontynuowania pracy i popadła w depresję. Dopiero niedawno – w połowie lipca 2022 roku – Evangelista postanowiła zamknąć ten rozdział i wrócić do normalnego życia godząc się z konsekwencjami swoich wyborów. Była supermodelka ogłosiła swój udział w kampanii dla domu mody Fendi. Wyznała również, że czuje się niezmiernie wdzięczna za możliwość powrotu do ukochanej pracy i że nie zamierza dłużej się ukrywać i walczyć z poczuciem wstydu. Wygląda na to, że z biegiem czasu Evangelista odzyskała dawną pewność siebie i choć częściowo pogodziła się z tym, co się wydarzyło. 

 

Kriolipoliza – na czym polega

Kriolipoliza to zabieg wykonywany z salonach kosmetycznych, który polega na zamrażaniu tkanki tłuszczowej w celu jej zmniejszenia. Zamrożone komórki tłuszczowe mają ulegać rozpadowi i być transportowane przez układ limfatyczny do wątroby. Wykonanie serii zabiegów ma stopniowo redukować miejscowy poziom tkanki tłuszczowej. 

Wiele salonów reklamuje kriolipolizę jako zabieg bezbolesny i nieinwazyjny. Ma to być prosty sposób na pozbycie się nadmiarowego tłuszczu. Wykonuje się go na całym ciele, a także w okolicy twarzy. Większość informacji, na jakie można trafić w internecie to same superlatywy. Dużo mniej mówi się o możliwych powikłaniach po zabiegu. 

Kriolipoliza – powikłania

Mimo, że kriolipoliza uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów zmniejszających tkankę tłuszczową, jej przerost jest tylko jednym z wielu możliwych powikłań po zabiegu kriolipolizy. Należą do nich również:

  • Rumień
  • Nadwrażliwość na dotyk i ogólny ból
  • Powstawanie blizn
  • Miejscowy obrzęk
  • Zasinienia

Kriolipoliza – czy jest szkodliwa?

Jak wspomniałyśmy wcześniej – uważa się, że kriolipoliza jest jednym z bezpieczniejszych zabiegów służących zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej. Nie odpowiemy jednoznacznie, czy można uznać ją za szkodliwą. To, co przydarzyło się Lindzie Evangeliście zdarza się 1% wszystkich przypadków (mowa o odnotowanych powikłaniach). Warto mieć świadomość, że wystąpienie skutków ubocznych to loteria. To twoja decyzja, czy chcesz podjąć ryzyko. Warto wiedzieć również, że z biegiem czasu na rynku pojawiły się zabiegi będące alternatywą dla kriolipolizy, np. laser lipotyczny (zwany potocznie ciepłym laserem). Zabiegowcy twierdzą, że jego efekty są bardziej przewidywalne niż te, któr można uzyskać po wykonaniu kriolipolizy.  

REKLAMA