Koniec z marnotrawstwem - wprowadzono kary za wyrzucanie jedzenia [Eko news]

Podpowiadamy, jak kupować, bywać i żyć odpowiedzialnie.

marnowanie jedzenia fot. Shutterstock.com

Marnotrawstwo do kosza

Rewolucja eko trwa w najlepsze. Na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw, które pomagają nam dbać o środowisko. Prawda jest jednak taka, że bez względu na to, jak bardzo byśmy się nie starali, jako jednostki nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać zaśmiecaniu i marnotrawstwu na dużą skalę. Dlatego z niezmierną radością informujemy, że z początkiem marca w życie weszła ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Zgodnie z nią każdy właściciel dużego sklepu, zamiast wyrzucać zdatne do spożycia jedzenie, zobowiązany jest oddać je organizacjom pożytku publicznego. W przeciwnym wypadku będzie podlegał karze pieniężnej. Dzięki temu, zamiast zalegać na wysypiskach, produkty o krótkim terminie ważności trafią do osób najbardziej potrzebujących.

Zapraszamy pszczoły

„Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia” – to słowa, których autorstwo przypisuje się Albertowi Einsteinowi. Władze stanu Minnesota wzięły je sobie do serca i ogłosiły program „Lawns to legumes”. W jego ramach każdy mieszkaniec stanu, który zaadaptuje swój trawnik jako przestrzeń przyjazną owadom zapylającym, otrzyma dotację w wysokości do 500 dolarów. Wystarczy zasiać w przydomowym ogródku określone gatunki roślin, m.in. mlecze oraz białą koniczynę, i ugościć owady.

W Polsce wyginięciem zagrożonych jest aż 470 gatunków pszczół. Dlatego, mimo że na naszym rodzimym podwórku próżno szukać dotacji, szczerze zachęcamy do stworzenia prywatnej łączki dla trzmieli, pszczół i innych zapylaczy. Korzyści, choć niewymierne, odbierzemy w przyszłości. Trzymamy za to kciuki.

Wegańskie SPA

Roślinne rozwiązania wyszły z kuchni i opanowały łazienki!

BIELENDA, BOTANICAL CLAYS, WEGAŃSKI KREM Z GLINKĄ ZIELONĄ

Dzięki zawartości zielonej glinki działa antybakteryjnie, detoksykująco i oczyszczająco. Nawilża i redukuje błyszczenie.

17,99 zł/50 ml; bielenda.pl

LAQ, OCZYSZCZAJĄCY MUS DO MYCIA TWARZY

Wegańska formuła łącząca węgiel aktywny oraz działający przeciwzapalnie olej CBD zapewnia dogłębne oczyszczenie i wsparcie w walce z niedoskonałościami.

17,99 zł/100 ml; laq.pl

REVITASUN, TANNING SPRAY

To w pełni wegański i absolutnie przyjemny w użyciu samoopalacz. Łatwo się rozprowadza, nie po- zostawia nieestetycznych plam ani chemicznego zapachu.

169 zł (150 ml); pell.pl

REKLAMA