Kolor oczu - jakie ma znaczenie? [charakter, tolerancja alkoholu, ryzyko chorób]

Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale też i ciała. Naukowcy ustalili kilka faktów, jakie związki łączą kolor oczu ze stanem naszego zdrowia i cechami charakteru. Zobacz czym różnią się od siebie jasnoocy i ciemnoocy.

kolor oczu fot. Shutterstock.com

Magazyn „Clinical and Experimental Ophthalmology” opublikował badania, z których wynika, że ci o jasnych oczach są bardziej narażeni w późniejszym wieku na zwyrodnienie plamki żółtej. Przyczyną jest fakt, że jasna tęczówka nie blokuje światła ultrafioletowego tak skutecznie, jak ciemna, więc, niebieskooka, pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych.

To nie koniec złych wiadomości dla osób z jasnymi oczami. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Epidemiology Cancer, Biomarkers & Prevention” stwierdzono, że niebieskoocy są, bardziej niż inni narażeni na powstawanie różnego rodzaju znamion, które zwiększają ryzyko raka skóry. Sytuacja nie jest również ciekawa, jeżeli chodzi o czerniaka oka. Zarówno oczy niebieskie, jak i zielone mają mniej pigmentu chroniącego je przed uszkodzeniem. Natomiast osoby z niebieskimi oczami rzadziej cierpią na bielactwo wrodzone, więc jest i jakaś dobra wiadomość.

Żeby nie było, że tylko jasnookim się dostaje, to z badań Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego wynika, że ciemne tęczówki przepuszczają mniej światła do mózgów ciemnookich, więc tacy osobnicy są bardziej podatni na zmiany nastrojów, chandry i depresje, zwane fachowo: sezonowymi zaburzeniami afektywnymi.

Kolor oczu, jak się okazuje, może przesądzać także o tolerancji alkoholu przez organizm. Badacze z Georgia State University w USA ustalili, że ciemnoocy ludzie piją mniej od jasnookich. Inne badania pokazały, że kolor oczu może również wskazać, jak wiele alkoholu możemy wypić. Osoby jasnookie są w stanie lepiej znosić większe ilości alkoholu w porównaniu z ciemnookimi. Podobnie ma się sprawa z progiem bólu. Ostatnie badania wykazały, że spośród przebadanych kobiet te z jasnymi oczami wydają się odczuwać mniejszy ból podczas porodu, niż kobiety z ciemnymi oczami. Jasnookie doświadczały też mniejszego stresu i miały mniej negatywnych myśli.

ZOBACZ TEŻ: Sposób na zmęczone oczy [WH NEWS]

Kolor oczu i charakter

Naukowcy od dawna wiedzą, że przy tworzeniu koloru oczu biorą udział te same geny, które odpowiadają za płaty czołowe, a przednia część płatów czołowych jest odpowiedzialna m.in. za funkcje poznawcze i cechy osobowości. Na uniwersytecie w Szwecji 400- stu osobom przebadano ich cechy osobowości, a następnie skorelowano je z kolorem oczu. I oto co im wyszło.

OCZY CIEMNE

Osoby posiadające czarne lub brązowe oczy doskonale sprawdzają się w rolach przywódczych: są dominujący, asertywni i wzbudzają zaufanie. Są to jednostki silne, odpowiedzialne, wierne i uczciwe. Ten kolor oczu świadczy również o dużym temperamencie. Naukowcy twierdzą, że osoby ciemnookie wydają się znacznie bardziej wiarygodne i godne zaufania niż te z niebieskimi oczami. Ci o ciemnych oczach szybciej też przetwarzają informacje i lepiej radzą sobie w zadaniach wymagających zdolności motorycznych, np. w sporcie. Dowiedziono także, że osoby o tym kolorze oczu mogą spać dwie godziny krócej niż osoby o jasnych tęczówkach, bowiem ich organizm szybciej się regeneruje i nie wymaga tak długiego snu. Żeby nie było tak pięknie mają za to duże problemy z porannym, wczesnym wstawaniem.

OCZY PIWNE

Osoby o piwnych oczach dobrze sobie radzą z odnajdywaniem się w nowych sytuacjach, cenią sobie niezależność. Są spontaniczne, otwarte i towarzyskie, lubią dobrą zabawę i rozrywki, ale są stałe w uczuciach. Można im zaufać i powierzyć tajemnice. Czasami mają skłonność do wybuchowego temperamentu.

SPRAWDŹ: Idealny makijaż oczu krok po kroku - jak go zrobić?

OCZY NIEBIESKIE

Badania potwierdziły, że osoby o niebieskich oczach lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi analiz, opracowywania szczegółowych strategii działania oraz wykorzystujących umiejętności dobrego planowania i przewidywania. Zazwyczaj niebieskoocy są osobami bardzo sympatycznymi, miłymi i uprzejmymi, które chętnie pomagają innym. Kobiety o niebieskich oczach mogą odznaczać się szczególnie silną psychiką.

OCZY SZARE

Należą do osób kreatywnych, mających silną osobowość, ale wrażliwą duszę, ambitnych i umiejących sobie radzić w każdej sytuacji. Mają bardzo rozwiniętą wyobraźnię i twórcze myślenie. Osoby mające szary kolor oczu często są samotnikami, izolują się od innych i nie potrafią się zdecydować na stały związek.

OCZY ZIELONE

Według badaczy zielony kolor oczu uważany jest za najseksowniejszy i bardzo atrakcyjny dla otoczenia. Zielonoocy uważani są za jednostki wybitne i bardzo inteligentne. Są zwykle spokojni i poukładani, choć nieobce są im ekstrawagancje i szaleństwa. Mają w sobie dużo energii i odznaczają się dużą kreatywnością. Osoby o zielonych oczach są zazwyczaj świetnymi przyjaciółmi oraz wiernymi partnerami na całe życie.

I co wy na to? Pasuje?

ZOBACZ TEŻ: Czy wiesz jaki to kolor? [TEST WH]


REKLAMA