Kobiety w podróży: 6 patentów na wyjazd w pojedynkę

Nadeszły wakacje, czas urlopowych szaleństw i dalekich podróży. Masz jednak dość głośnych przyjaciół i zorganizowanych wycieczek? Jeśli zastanawiasz się nad samotnym wyjazdem, najlepiej w nieznane, przeczytaj, jak robić to bezpiecznie.

fot. Stokkete 2014/shutterstock.com fot. Stokkete 2014/shutterstock.com

Wakacje kojarzą się z szalonymi wypadami nad Bałtyk ze znajomymi, zorganizowanymi wycieczkami do Egiptu lub romantycznymi weekendami tylko we dwoje gdzieś nad brzegiem jeziora. Innymi słowy: na wakacje zawsze wyjeżdża się z kimś. Jednak jak pokazują najnowsze badania, aż 82% kobiet ma już za sobą wyjazd w pojedynkę.

Mariellen Ward, podróżniczka prowadząca bloga Breathedreamgo.com, na którym dzieli się relacjami ze swoich wyjazdów i udziela podróżującym samotnie kobietom rad, powiedziała nam, że spędzenie 6 miesięcy w Indiach (oczywiście solo) było jak dotychczas jej największym życiowym osiągnięciem. „Tego typu podróż uczy Cię odporności i dodaje siły, by zmagać się z wszystkimi niespodziankami, które przynosi los. Zdobyta w ten sposób pewność siebie i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji jest bezcenna” – tłumaczy.

Oczywiście, gdy podróżujesz w pojedynkę, musisz przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Zanim więc spakujesz walizki i wyruszysz na podbój świata, przeczytaj wskazówki, którymi podzieliły się inne blogerki-podróżniczki, by mieć pewność, że po urlopie wrócisz do domu cała i zdrowa. Przejdź na kolejną stronę i dowiedz się więcej.

wakacje, podróż, fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Nie skacz od razu na głęboką wodę

Tylko dlatego, że właśnie przyszło Ci do głowy, by wyruszyć w samotną podróż, nie powinnaś z marszu wskoczyć do samolotu i polecieć hen, na inny kontynent. „Być może Twoim pierwszym krokiem powinno być odwiedzenie miasta, w którym byłaś już wcześniej ze znajomymi i które nie jest Ci całkiem obce” – podpowiada Shivya Nath z bloga The-Shooting-Star.com. Kolejną opcją może być też wybranie się gdzieś w charakterze wolontariusza. Tylko od Ciebie będzie zależało, jak i z kim spędzisz swój wolny czas, ale zawsze będziesz mogła poszukać towarzystwa wśród znajomych z danej organizacji.

2. Opracuj plan

„Do każdej samotnej podróży musisz się dobrze przygotować – mówi Ward. – W dobie internetu nawet jeśli Twój cel podróży znajduje się w innej strefie czasowej, szybko możesz się o nim dużo dowiedzieć”. Sprawdź, jakie wrażenia z tego miejsca mieli inni podróżnicy, zaglądając na różne strony internetowe, fora i blogi. Być może znalezienie się ciemną nocą w zupełnie nieznanym miejscu może być początkiem wspaniałej przygody, ale lepiej nie kuś losu w ten sposób.

wakacje, podróż, fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Bądź wyjątkowo samolubna

Posiedź w parku przez kilka godzin. Zjedz w 5 różnych restauracjach jednego dnia. Odpuść sobie nudne wizyty w muzeum i pobuszuj po lokalnym pchlim targu. „Największą zaletą podróżowania w pojedynkę jest robienie dokładnie tego, na co masz ochotę. Gdy jesteś sama, nie musisz się przecież liczyć ze zdaniem innych” – przekonuje Sherry Ott z bloga Ottsword.com. Podczas takich wakacji pozwól sobie na luksus bycia nieco egoistyczną i myślenia tylko o swoich potrzebach i zachciankach.

4. Nie pokazuj za dużo

„Nawet jeśli temperatura jest naprawdę wysoka, unikaj ubierania się w zbyt kuse stroje. O tej wskazówce pamiętaj przede wszystkim, jeśli wybierasz się do bardziej konserwatywnych obyczajowo czy religijnie krajów, ale postaraj się do niej zastosować bez względu na to, gdzie się znajdujesz” – radzi Ott. Zostaw swoją cenną biżuterię w domu i załóż jakąś nierzucającą się w oczy. Kolejnym sprytnym posunięciem jest nietrzymanie elektronicznych gadżetów na widoku. Dzięki temu unikniesz zainteresowania ze strony potencjalnych złodziei, którzy pomyślą, że skoro masz przy sobie nowoczesny aparat, to masz też pewnie mnóstwo pieniędzy w torebce.

wakacje, podróż, fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Podróżowanie w samotności nie oznacza, że masz być sama

Tak naprawdę podróżując w ten sposób, poznasz więcej ludzi, niż podróżując w towarzystwie. „Jeśli się gdzieś zgubisz lub jeśli się po prostu nudzisz, musisz wyjść do ludzi i spróbować z nimi porozmawiać – przekonuje Amanda Williams z Dangerous-Business.com. – Oczywiście nie wszyscy będą dla Ciebie mili i życzliwi, ale trzeba próbować. Jestem z natury raczej nieśmiała, więc samotne podróże zmusiły mnie, bym wyszła w końcu ze swojej skorupy i otworzyła się na nowe znajomości”. Zawsze możesz zagadnąć innych przebywających w Twoim hostelu turystów lub lokalnych sklepikarzy (zawsze są chętni na pogaduchy). Rozmawiając z innymi ludźmi, lepiej poznasz też kulturę danego miejsca, a może nawet uda Ci się zdobyć nowych przyjaciół.

6. Bądź w kontakcie

Nie odcinaj się całkowicie od świata, gdy tylko przekroczysz próg domu. Portale społecznościowe ułatwiają komunikację, więc wykorzystaj je, podróżując w pojedynkę. „Spróbuj wrzucać codziennie nowe zdjęcia na Instagram lub Facebooka. Dzięki temu Twoi bliscy będą wiedzieli co u Ciebie słychać i szybko zauważą, że być może coś Ci się przytrafiło, a gdyby (odpukać w niemalowane) rzeczywiście coś Ci się stało – ułatwi to poszukiwania” – podpowiada Ward.

tekst: Alison Goldman

WH

REKLAMA