Kłopotliwie przykry zapach

Wszyscy czasami brzydko pachniemy i mamy z tym kłopot, prawda? Nie zawsze to nasza wina, ale spróbuj to wytłumaczyć innym… Na szczęście dzięki tym niekonwencjonalnym dezodorantom oszczędzisz wszystkim nieprzyjemnych wrażeń.

Ty brzydko pachniesz, ja brzydko pachnę... Wszyscy od czasu do czasu roztaczamy nieprzyjemne wonie i bywa to bardzo kłopotliwe. "Odraza do przykrych zapachów tkwi głęboko w naszych genach - twierdzi doktor Avery Gilbert, szef amerykańskiego Instytutu Zmysłu Węchu. - Na głębokim poziomie naszej świadomości brzydkie zapachy ciała utożsamiamy z rozkładem bakteryjnym".

Więc wydajemy miliony złotych na preparaty, które zatuszują prawdziwą woń naszego ciała tylko po to, by przekonać tego przystojniaka z sąsiedztwa, że nie jesteśmy genetycznie wybrakowani. Ale co robić, kiedy akurat nie ma pod ręką dezodorantu? Wzięliśmy pod uwagę kilka typowych sytuacji i podpowiadamy, jak pozbyć się śmierdzącego problemu.

 

1. Nieświeży oddech może zniweczyć Twoje nadzieje na nową pracę

Rozwiązanie awaryjne: rozpuść trochę soli w szklance ciepłej wody i płucz usta przez ok. 30 sekund. Bakterie powodujące przykry zapach lubią środowisko kwaśne. Roztwór soli neutralizuje kwaśny odczyn, podnosząc poziomu pH w ustach. Nie masz soli pod ręką? Przepłucz usta zwykłą wodą - zawsze pomoże pozbyć się trochę bakterii.

Rozwiązanie systemowe: nie ograniczaj się do przecedzania solanki przez zęby, trochę pobulgotaj. Tylna część języka to miejsce, gdzie bakterii powodujących nieświeży oddech jest najwięcej. Najlepiej jeśli będziesz regularnie szczotkował tę część języka miękką szczoteczką i płukał usta płynem antybakteryjnym.

2. Po wizycie na stacji benzynowej pachniesz jak mechanik po całym dniu pracy

Rozwiązanie awaryjne: płyn do mycia szyb samochodowych. Zawarte w nim alkohol i eter glikolowy rozpuszczą związki benzyny. Nalej niewielką ilość płynu na zgiętą dłoń i wetrzyj w obie dłonie. Alkohol szybko paruje, więc nie będziesz musiała wycierać rąk w spodnie.

Rozwiązanie systemowe: koło dystrybutora powinny być jednorazowe rękawiczki dla tankujących paliwo. One naprawdę nie są przeznaczone tylko dla elegantek z zadartym nosem.

3. W sobotę zabalowałaś tak, że obudziłaś się w niedzielę wieczorem i bynajmniej nie pachniesz fiołkami

Rozwiązanie awaryjne: dwie szklanki soku z różowych grejpfrutów. Sok pobudza enzymy wątroby do szybszego spalania alkoholu. Dzięki przyspieszonemu metabolizmowi, przykry zapach przetrawionego alkoholu szybciej ulotni się.

Rozwiązanie systemowe: w niedzielę lepiej zrezygnuj z próby leczenia kaca zimnym porterem. Nie do końca wiadomo dlaczego, ale gdy wypijesz ciemny alkohol Twoje ciało i oddech pachną znacznie gorzej niż po spożyciu jasnych trunków.

4. Przed spotkaniem boisz się, że Twoje zdenerwowanie będzie czuć już z daleka

Rozwiązanie awaryjne: w toalecie wyciśnij odrobinę mydła w płynie na dwa papierowe ręczniki. Jeden z nich nasącz wodą. Schowana w kabinie, umyj się pod pachami ręcznikiem z wodą i żelem. Drugim, mniej wilgotnym ręcznikiem wytrzyj się. Według doktora Johna Romano, profesora dermatologii w Cornell Medical Center, mydło zabije cuchnące bakterie, a jednocześnie pozostawi przyjemny zapach, co pozwoli Ci przetrwać spotkanie.

Rozwiązanie systemowe: myj się mydłem antybakteryjnym i używaj antyperspirantów sprawdzonych firm. Dlaczego antyperspirantów? "Działanie antyperspirantów - wyjaśnia doktor Romano - polega na zatykaniu porów skóry np. chlorkiem glinu". Dzięki temu pot nie ma jak wydostać się na zewnątrz.

5. Wypatroszyłaś rybę i wbrew Twojej woli wiedzą o tym wszyscy w promieniu 100 metrów wokół Ciebie

Rozwiązanie awaryjne: weź szczyptę proszku do prania białego. Dodaj trochę wody, tak aby powstała pasta, i wyszoruj nią dokładnie ręce. Potem spłucz bardzo, bardzo gorącą wodą. Proszek do prania ma działanie utleniające, dzięki czemu chemicznie neutralizuje brzydki zapach; gorąca woda pomaga wyparować cuchnącym cząsteczkom rybiego tłuszczu.

Rozwiązanie systemowe: zaszalej i wydaj 2 złote na gumowe rękawiczki.

6. Jakiś czas spędziłaś w zadymionym pomieszczeniu, a wybierasz się na spotkanie

Rozwiązanie awaryjne: gorące powietrze. Wycofaj się do toalety i ustaw się przed (lub pod, jeśli dysza się nie obraca) suszarką do rąk. Gorące powietrze z suszarki podniesie temperaturę i doprowadzi do parowania cząsteczek dymu, powiew powietrza uniesie z ubrania i odprowadzi cząsteczki pozostałych przykrych dla nosa substancji. Poczochraj włosy w strumieniu powietrza przez kilka minut, a potem - jak toreador kapę - potrzymaj w nim marynarkę, sweter itd.

Rozwiązanie systemowe: spotykaj się z palaczami tylko na świeżym powietrzu.

7. Twoja koszula pachnie perfumami mężczyzny, która nie jest Twoim mężem/chłopakiem.

Rozwiązanie awaryjne: płyn do płukania tkanin. Nie masz czasu, żeby wyprać, wysuszyć i wyprasować koronny dowód przestępstwa? Wrzuć sukienkę do suszarki i dodaj kapkę płynu do płukania. Ustaw suszarkę na wysoką temperaturę i włącz na dwie minuty. To przewietrzy ubranie i pomoże perfumom ulotnić się. Jeśli nie masz w domu suszarki lub w domu czeka Twój facet, kup w sklepie setkę wódki, skrop nią dekolt, a resztę wypij. Na pewno bezpieczniej będzie, gdy przyznasz się przed nim do pijaństwa z koleżankami niż do spędzenia wieczoru na trzeźwo z obcym mężczyzną.

Rozwiązanie systemowe: wydoroślej i przestań się w końcu wygłupiać.

Artykuł pierwotnie opublikowany był w magazynie Men’s Health.

REKLAMA