Klimatyzacja roślinna na autobusach w Singapurze

Klimatyzacja w singapurskich autobusach ma nie dość, że działać, to jeszcze przysłużyć się środowisku. Zazdrościmy i mówimy "wow".

Singapore Green Building Council
fot. facebook.com/singapore.gbc

Klimatyzacja 2.0

Władze Singapuru wpadły na niecodzienny pomysł schłodzenia miejskich autobusów. Żeby zapewnić mieszkańcom dogodne warunki podczas podróży, na dachach pojazdów zamontowano system o nazwie Gaiamat, który działa na zasadzie kurtyny słonecznej. Prostokątne panele z roślinami chronią powierzchnię dachu przed słońcem, przy okazji schładzając wnętrze autobusu. Konstrukcja jest lekka (ok. 40 kg) i nie wpływa na dynamikę jazdy.

Eksperyment, którego oficjalna nazwa to The Garden on the Move, wszedł w życie na początku maja i ma potrwać 3 miesiące. W tym czasie po Singapurze będzie jeździć 10 autobusów z roślinami na dachu. Naukowcy mają zamiar sprawdzić tym samym, czy zielone sadzonki mogą być bardziej oszczędną alternatywą dla klasycznych klimatyzacji. Oprócz temperatury we wnętrzu pojazdu, naukowcy monitorują zmiany w zużyciu paliwa.

„To szczególny projekt, ponieważ do tej pory zakładaliśmy ogrody tylko na dachach budynków. Z doświadczenia wiemy, że taki zabieg może obniżyć temperaturę nawet o 20-30 stopni. Chcemy zobaczyć, jak sprawdzi się to w przypadku autobusów.” – powiedział dr Terrence Tan z National University of Singapore.

Na dachy autobusów wybrano bezglebowe rośliny (cyanotis cristata i cyanotis axillaris), które są odporne na tamtejszy klimat (wiedziałyście, że Singapur jest jednym z 11 państw na świecie, w których nigdy nie odnotowano temperatury poniżej zera?). Nie straszne im są ani susza, ani wiatr. Naturalna „klimatyzacja” nie wymaga też szczególnej troski - roślinkom wystarczy przegląd raz na tydzień.

„Według mnie, miasta powinny współpracować z naturą. Mamy nadzieję, że nasz eksperyment zwiększy świadomość ludzi na temat tego, jak ważne są „zielone dachy” w dużych metropoliach - powiedział jeden z pomysłodawców projektu, założyciel GWS Living Art, Zac Toh.

To pierwszy tego typu projekt w całej Azji. Mamy nadzieję, że europejskie metropolie pójdą w ślady Singapuru i postawią na roślinną klimatyzację. Nawet jeśli eksperyment okaże się klapą, to zieleni w mieście nigdy za wiele.

Zobacz również:
REKLAMA