Kiedy powiedzieć przepraszam? [a kiedy nie?]

Kiedy naprawdę przegięłaś, zawiniłaś, narobiłaś szkód, ktoś poniósł przez Ciebie stratę albo zwyczajnie zraniłaś czyjeś uczucia, nie ma wyjścia: trzeba przeprosić. Oto zasady.

Shutterstock.com

Przeproś

Przyznaj się

Umów się na rozmowę, najlepiej w cztery oczy, w jakimś spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Tak, wiemy, że łatwiej jest napisać SMS-a czy mejla, ale uwierz: osobisty kontakt ma większy ciężar gatunkowy.

REKLAMA

Weź odpowiedzialność

Decydując się na takie przeprosiny, uznajesz, że sprawa jest poważna. Dlatego weź na klatę odpowiedzialność za to, co się stało. Nie usprawiedliwiaj się chorobą, chwilowym zanikiem pamięci, wybuchem wulkanu – to niepoważne. Tym bardziej nie zwalaj części winy na innych.

Wyraź żal

Ale nie rób teatru. Staraj się, żeby to brzmiało szczerze. Okaż, że masz świadomość wszystkich konsekwencji. Powiedz, że jest Ci przykro i że będziesz się bardzo starać, żeby się to więcej nie powtórzyło

Zaproponuj rozwiązanie

Jeszcze przed rozmową wymyśl, w jaki sposób mogłabyś naprawić ewentualne szkody. I pamiętaj, że dla ludzi równie ważna, co materialna, jest emocjonalna rekompensata. Czyli chcą zobaczyć, że się starasz.

ZOBACZ TEŻ: Jak rozwiązać każdy problem i odmłodzić mózg?

Nie przepraszaj

Nie bądź głupia

Twój chłopak pozmywał naczynia? Wyraź radość z tego powodu, zamiast przepraszać go, że sama tego nie zrobiłaś. A gdzie jest napisane, że powinnaś?

Jasno do sedna

Unikaj zwrotów „osłabiających”, takich jak „Ja tylko...”, „Jeżeli można...”. Masz sprawę do kogoś? To powiedz jasno, o co Ci chodzi.

Mów za siebie

Nigdy nie przepraszaj w imieniu innych, jeżeli Ty sama jesteś bez winy. Nasza kobieca empatia czasem skłania nas do brania cudzych spraw na własny grzbiet.

Ustaw głos

Niektóre kobiety, przepraszając, zaczynają mówić głosem małej dziewczynki. To niepoważne – jesteś już dużą dziewczyną i zachowuj się jak dorosła.

Dobieraj słowa

Tak często, jak to możliwe, zamiast: „Najmocniej przepraszam” czy coś w tym rodzaju, używaj rzeczowego:„Chciałam wyjaśnić sprawę”.

ZOBACZ TEŻ: Jak być pewną siebie?

Zobacz również:
Oto najnowsza seria pytań, na które odpowiedzieli nasi eksperci. 
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA