Joga na dobry początek dnia [wideo]

Wielu z nas joga kojarzy się z trudnymi, wręcz niemożliwymi pozycjami i dlatego nawet nie próbują. Ale joga to nie akrobatyka - podstawowe pozycje są bardzo proste do wykonania. I bardzo skuteczne. Nie wierzysz? Dołącz do Agnieszki i zrób sobie 15-minutową sesję. Jeszcze dziś lub jutro rano. I zacznij nowy dzień spokojniej niż zwykle.

Pozycja wojownika Piotr Pflegel/MPP

Zapraszamy na sesję jogi z Agnieszką Gorajską, która jogę praktykuje już od prawie 20 lat. Nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu - wystarczy mata do jogi, a jeśli nie masz maty, możesz ćwiczyć na dywanie czy drewnianej podłodze. Zadbaj tylko o to, żeby podłoga nie była śliska. 

Włącz wideo i ćwicz razem z Agnieszką. Ustaw głośność tak, żeby dobrze słyszeć, bo w niektórych momentach będziesz miała głowę odwróconą od ekranu lub zamknięte oczy.

Muzyka w tle to integralna część tej sesji. To także dzieło Agnieszki, która oprócz jogi zajmuje się też zawodowo muzyką. Jako instrumentalistka gra fletach historycznych i folkowych oraz tworzy instrumentalne improwizacje medytacyjne, które stosuje także podczas sesji jogi. Sama możesz się przekonać, jak dobrze brzmi ta muzyka w trakcie sesji. Na historycznym flecie gra Agnieszka, na lirze - Michał Ziółkowski, kompozytor, z którym tworzy wspólne ścieżki medytacyjne i elektroniczne.

Jesteś gotowa? Zapraszamy!

Jeżeli wirtualne zajęcia Ci się spodobały i chciałabyś się w jogę bardziej wkręcić, Agnieszka zaprasza na weekendowe warsztaty, które odbędą się w dniach 10-12 lipca w Kraskowie niedaleko Wrocławia. W tym niezwykłym miejscu nie ma telewizorów ani Wi-Fii, możesz natomiast liczyć na: 

 • medytacje tuż po wschodzie słońca
 • praktyka jogi sivanandy
 • oczyszczające ćwiczenia oddechowe
 • wegetariańskie posiłki
 • masaże relaksacyjne
 • koncert medytacyjny

Więcej szczegółów znajdziesz na facebookowym profilu szkoły Agnieszki @jogadobra

Joga sivananda

Agnieszka praktykuje jogę sivananda, która jest propozycją poprawy mentalnego i fizycznego samopoczucia poprzez ćwiczenia, oddychanie, relaksację, odżywianie i medytacje. To klasyczna joga, której praktyka pomaga usunąć wewnętrzne bariery.

Joga działa!

Zwolennicy jogi przekonują, że regularne ćwiczenia pozwalają odzyskać harmonię i cieszyć się lepszym samopoczuciem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Gdybyś jednak potrzebowała dowodów naukowych, służymy pomocą i pokazujemy kilka najciekawszych.

Jak joga działa na Twoje ciało?

 • Wzmacnia serce i układ krążenia
  Indyjscy fizjolodzy z Govt. Medical College w Nagpurze porównali stan zdrowia osób ćwiczących jogę i tych, którzy tego nie robią i odkryli, że osoby po 40 roku życia praktykujące jogę mają niższe ciśnienie krwi i tętno od tych, którzy jogi nie uprawiają. Niskie tętno spoczynkowe świadczy o dobrej kondycji serca, a wysokie ciśnienie jest bardzo groźne dla zdrowia i czynnikiem ryzyka wielu śmiertelnie groźnych chorób.
 • Zmniejsza stany zapalne
  Inne badanie, tym razem lekarzy z M. S. Ramaiah Medical College w Bangalore, wykazało, że praktykowanie jogi redukuje procesy zapalne - jedno z głównych źródeł problemów zdrowotnych. Co więcej, badania uczonych z University of California w Los Angeles dowodzą, że wystarczy poćwiczyć jogę przez trzy miesiące, żeby zauważalnie zmniejszyć poziom markerów stanów zapalnych. Tak właśnie było w eksperymencie, w którym uczestniczyły kobiety po operacji mastektomii. Joga pomaga więc nie tylko zachować zdrowie, ale również do niego wrócić po chorobie.
 • Łagodzi fizyczny ból
  Naukowcy z University of Pennsylvania School of Medicine sprawdzili, czy dwa miesiące ćwiczeń złagodzą ból towarzyszący zespołowi cieśni nadgarstka i poprawią jego ruchomość bardziej niż zwykła orteza. I okazało się, że joga jest znacznie skuteczniejsza zarówno w redukcji bólu, jak i w zwiększeniu zakresu ruchu i siły uścisku.
  Inne badania pokazały, że regularne praktykowanie jogi zmniejsza też częstotliwość oraz natężenie ataków migreny.
 • Poprawia elastyczność i równowagę
  Wiele badań różnych ośrodków potwierdziło, że uprawianie jogi zwiększa elastyczność, co jest dosyć oczywiste, oraz zmysł równowagi, co również jest zaskoczeniem. Jednak rzecz w tym, że te dwie cechy są ważne nie tylko po to, żeby się poruszać z większą gracją. Zmniejszenie zakresu ruchów stawów i osłabienie zmysłu równowagi jest jedną z głównych przyczyn powszechnych w starszym wieku upadków i złamań, które, gdy nie masz 20 lat, są bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza złamania kości udowych i miednicy. 
 • Poprawia stan płuc
  Chociaż rodzimy się z umiejętnością oddychania, to tak naprawdę z czasem często zaczynamy oddychać źle, za płytko, za szybko, krótko mówiąc - nieskutecznie. A przecież oddychanie to podstawa funkcjonowania naszego organizmu. Bez tlenu nie poradzą sobie ani mięśnie, ani mózg. Uczeni z Ball State University sprawdzili eksperymentalnie, że kilka tygodni ćwiczeń jogi poprawia znacznie wydolność tlenową nawet u zdrowych młodych ludzi. Wydolność tlenowa to zdolność Twoich płuc do dostarczania tlenu i zdolność organizmu do jego spożytkowania. Im wyższa jest wydolność tlenowa, tym w lepszej kondycji jesteś.
  Inne badanie, znów indyjskie, ale trudno się dziwić, bo przecież Indie to korzenie jogi, wykazało, że praktykowanie jogi łagodzi nawet objawy lekkiej i średnio zaawansowanej astmy!   

Jak joga działa na Twój umysł?

 • Łagodzi stres
  Badań, które potwierdziły eksperymentalnie, że joga obniża poziom hormonu stresu, kortyzolu, jest tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Dość powiedzieć, że jeśli dziś zaczniesz ćwiczyć, za dwa trzy miesiące poziom kortyzolu będzie u Ciebie dużo mniejszy, a Ty będziesz się rzadziej denerwować i częściej śmiać. Badania wykazały również skuteczność jogi w łagodzeniu objawów nerwic lękowych. Jeśli więc zdarza Ci się często, że czegoś się bardzo boisz, chociaż racjonalnie wiesz, że nie ma realnych powodów do obaw - joga może być rozwiązaniem. 
 • Łagodzi depresję
  Uczeni z University of California przeprowadzili eksperyment i namówili 14 młodych ludzi skarżących się na stany depresyjne, żeby zaczęli ćwiczyć jogę. Równocześnie obserwowali 14 innych, którzy też mieli depresję, ale jogi nie ćwiczyli. PO kilku tygodniach stan psychiczny tych uczestniczących w zajęciach jogi poprawił sie, a u niećwiczących nie uległ zmianie. 
 • Poprawia jakość snu
  Gdy śpisz zbyt krótko albo jakość Twojego snu jest niewystarczająca, konsekwencją nie są tylko zaczerwienione oczy i ziewanie następnego dnia. Niedosypianie ma poważne konsekwencje dla całego organizmu - zwiększa ryzyko problemów z pamięcią i koncentracją, ryzyko otyłości, a więc chorób serca i cukrzycy oraz ryzyko zachorowanie na depresję. Wiele badań indyjskich, ale także amerykańskich, wykazało, że praktykowanie jogi po pierwsze ułatwia zasypianie tym, którzy mają problem z zaśnięciem, a także poprawia ogólną jakość snu u tych, którzy zasypiają wprawdzie łatwo, ale ich sen jest płytki i nieregenerujący. 
Zobacz również:
REKLAMA