Joaquin Phoenix będzie protestował z Jane Fondą

Świeżo upieczony zdobywca Złotego Globu zapowiedział, że dołączy do aktorki podczas protestu klimatycznego w Waszyngtonie.

East News

W najbliższy piątek (10 stycznia) odbędzie się kolejny strajk z cyklu Fire Drill Fridays, którego pomysłodawczynią jest Jane Fonda. Swoją obecność pod budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie (to tam odbywa się strajk) zapowiedziało już kilku znanych aktorów - między innymi Maggie Gyllenhaal, Martin Sheen i Saffron Burrows. Do ich grona dołączył właśnie filmowy Joker – Joaquin Phoenix – który zamierza walczyć o zmianę polityki klimatycznej swojego kraju. Najwyraźniej jego ostatni przytyk w kierunku środowiska Hollywood (podczas przemówienia na gali Złotych Globów poprosił kolegów po fachu, by nie latali wszędzie prywatnymi odrzutowcami) był tylko rozgrzewką przed prawdziwą walką o dobro naszej planety.

Strajki Fire Drill Fridays mają potrwać do końca stycznia. Ekologiczni aktywiści będą zbierać się pod Kapitolem w każdy piątek miesiąca i protestować przeciwko konkretnym instytucjom i ich działaniom.

Najbliższy strajk, w którym weźmie udział Phoenix, skupi się na głównych amerykańskich bankach i inwestorach, którzy wykładają pieniądze na eksplorację paliw kopalnych.


Wytrawna aktywistka

To nie pierwszy raz, kiedy Jane Fonda staje na czele protestu. W latach 70. aktorka była kilkukrotnie zatrzymywana za udział w manifestacjach przeciwko wojnie w Wietnamie, a w roku 2019 aresztowano ją aż 4 razy za udział w waszyngtońskich demonstracjach klimatycznych.

Pomimo grożącego jej więzienia, Fonda nie zamierza rezygnować z dalszych protestów:

„Zainspirowana Gretą, młodzieżowymi strajkami klimatycznymi, a także Moralnymi Poniedziałkami i protestami Randalla Robinsona przeciwko apartheidowi, przeprowadziłam się do Waszyngtonu, żeby być bliżej epicentrum walki o nasz klimat. W każdy piątek stycznia będę przewodzić demonstracjom na Wzgórzu Kapitolińskim, żądając podjęcia działań przez naszych przywódców politycznych, które pomogą zaradzić kryzysowi klimatycznemu w którym się znajdujemy. Nie możemy sobie pozwolić na czekanie.”

To fragment oświadczenia aktorki, które przeczytasz w całości na oficjalnej stronie Fire Drill Fridays. Czy Joaquin Phoenix będzie równie nieustępliwy i konsekwentny w swoich protestach? Czas pokaże.

ZOBACZ TEŻ: Kit Harington nie oglądał ostatniego sezonu Gry o tron

REKLAMA