Jaki prezent pod choinkę?

Nadchodzi czas prezentów. Prezent dla chłopaka na Mikołaja, dla brata, dla mamy, dla cioci pod choinkę. Jeśli zaczniesz je kupować teraz, wydasz mniej pieniędzy i obdarujesz ich wszystkich takimi prezentami, z których będą zadowoleni.

Prezenty 2018 Shutterstock.com

Gdy w sklepach pojawiają się ozdoby świąteczne, a już przecież są, potraktuj to jako sygnał, że czas pomyśleć o prezentach. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, bo wtedy po pierwsze, w stresie i frustracji będziesz kupować byle co, po drugie zaś - przepłacisz, bo w przeddzień mikołajek i wigilii półki sklepowe są już przetrzepane z tych najbardziej atrakcyjnych towarów i zostają tylko rzeczy niezbyt ładne oraz te bardzo drogie. Wybór jak między dżumą a cholerą.

Zacznij od dzisiaj

Ale możesz tego uniknąć w łatwy sposób. Już dziś zaczynając proces poszukiwań naprawdę oryginalnych, naprawdę dopasowanych do poszczególnych osób podarunków. Zacznij od miejsca, w którym zakupy robi się najwygodniej, z domowego zacisza. Zacznij od internetu. W internecie nie będziesz sie musiała przeciskać przez tłum, nie będziesz natarczywie nagabywana przez sprzedawców (no, może czasami wyskoczy Ci gdzieś okienko reklamowe), będziesz mogła się zastanowić, a nawet zwrócić towar bez wyjaśniania, dlaczego go nie chcesz.

Twój plan

Oto Twój plan na najbliższe dwa tygodnie: zrób prezenty z głową, a obdarowani będą szczęśliwi, a Ty nie będziesz musiał zwiększać limitu na karcie w styczniu.

1. Policz ludzi

Zrób listę wszystkich osób, które zamierzasz w tym roku obdarować.

2. Wyznacz budżet

Przemyśl, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wszystkie prezenty. NIe szarżuj. Pamiętaj, że świat nie kończy się po świętach, a w styczniu są bardzo atrakcyjne wyprzedaże. Szkoda byłoby przegapić takie okazje.

3. Ustal hierarchię

Ustaloną maksymalną kwotę podziel przez ilość osób z listy. Dzięki temu zorientujesz się, jaką kwotę możesz przeznaczyć średnio na każdą osobę. Wyszło niewiele? Podziel grupę obdarowywanych na dwie części. Na prezenty dla dwóch, trzech najbliższych osób (albo wręcz dla tej jednej jedynej)możesz przeznaczyć połowę budżetu, a drugą część ponownie podziel na pozostałych. Teraz masz już ramy finansowe i wiesz, na co sobie możesz pozwolić. Ten równy podział jest bardzo przydatny i staraj się go nie łamać, bo jeśli np. wyszło Ci, że na dalszą rodzinę masz po 50 zł ale znajdziesz genialny wisiorek dla kuzynki za 100 zł, a masz tych kuzynek kilka, to odruchowo dla tych pozostałych będziesz szukać prezentów w podobnej cenie. I ciach - budżet przekroczony o połowę. Tego nie chcesz.

4. Bądź oryginalna, ale nie na siłę

Skoncentruj się na najbliższych. Pomyśl, czym się interesują, czego im brakuje, co by ich ucieszyło. Dalsza rodzina i znajomi, którzy będą na wigilii na pewno nie spodziewają się wyszukanych prezentów, więc nic się nie stanie, jeśli dostaną kolejną parę rękawiczek, czapkę, płytę czy książkę. Nie są to prezenty spektakularne, ale z pewnością praktyczne. Kto nie zgubił czapki czy rękawiczek niech pierwszy rzuci kamieniem. Wybierając książkę czy muzykę nie kieruj się swoim gustem, tylko gustem obdarowywanego. Jeśli go nie znasz - zasięgnij języka albo zajrzyj na stronę na FB do polubionych profili.

5. Po trzy pomysły

Dla każdego z najbliższych wymyśl po dwa, trzy oryginalne pomysły na prezent, który mieści się w budżecie. Na początku zawsze jest trudno, ale jak już wymyślisz, jeden, dalej pójdzie gładko.

6. Kupuj online

Zacznij od poszukiwań w internecie: tam są zwykle niższe ceny i większy wybór.

Zobacz również:
REKLAMA