Jak zwolnić pamięć w telefonie z Androidem

Masz za mało pamięci, żeby ściągnąć tę nową aplikację, o której słyszałaś? Czas na porządki. Zobacz, jak zwolnić pamięć w telefonie z Androidem, gdzie przechowywać pliki i jak wyczyścić pamięć podręczną.

pamięć w telefonie android fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak się sprawdza pamięć w telefonie

Nie czekaj, aż telefon odmówi współpracy, tylko zawczasu sprawdź, ile masz wolnej pamięci. Wejdź w: Ustawienia -> Ustawienia Ogólne -> Pamięć – w tym miejscu sprawdzisz, ile pamięci zajmują Ci poszczególne rzeczy na telefonie i z czym masz największy problem. Sprawdzone? To do dzieła!

Zakup karty pamięci

Dodatkowe MB nie spadną Ci z nieba, dlatego rozważ zakup karty pamięci. „Karta sprawdzi się dobrze jako miejsce do zapisywania zdjęć, muzyki i filmów – radzi Sławomir Makowski, szef działu IT w wydawnictwie Motor-Presse Polska. – W zależności od możliwości zainstalowanego oprogramowania można na nią również przenieść aplikacje”. Koszt? Dobrą kartę 64 GB kupisz już od 70 złotych.

Posprzątaj pliki i wyczyść pamięć w telefonie

Czas na clou programu. Zrób to bez sentymentów.

1. Zdjęcia

To one zajmują najwięcej miejsca i najmniej chętnie się z nimi rozstajesz. Niby rozumiemy, ale czy naprawdę potrzebne jest Ci 5 prawie identycznych ujęć zachodzącego słońca? Nieudane zdjęcia kasuj od razu po przejrzeniu (ostrzegałyśmy, że będzie bez sentymentów). Reszta ląduje w chmurze lub na dysku.

2. Wideo

Pliki wideo również zajmują dużo miejsca na dysku. Przejrzyj, wykasuj niepotrzebne, a z resztą już wiesz co zrobić? Zgadłaś. Fruu... do chmury!

3. Muzyka

Szkoda czasu (i miejsca) na zgrywanie plików MP3. Przerzuć się na serwisy streamingowe typu Spotify czy Tidal.

4. Ciasteczka

Usuń pamięć podręczną aplikacji, wchodząc w: Ustawienia -> Aplikacje. W tym miejscu ręcznie usuniesz cache dowolnej apki.

5. Aplikacje

Tylko szczerze: kiedy ostatnio włączyłaś kalkulator kalorii? Tak myślałyśmy. Nieużywane apki lądują w koszu.

6. Wirtulane dyski

Nie bój się chmury. Wirtualne dyski są tanie i bezpieczne. Jeśli tylko nie wrzucasz tam nagich fotek, nie masz się czego obawiać.

  • Dysk Google
    Wystarczy, że zalogujesz się na konto, a otrzymasz 15 GB bezpłatnego miejsca na dane. Za mało? Za 100 GB zapłacisz 8,99 zł/mc.
  • OneDrive
    Producent oferuje Ci 5 GB przestrzeni dyskowej za friko. Dodatkowe 50 GB to koszt 7,99 zł/mc.

Aplikacje czyszczące pamięć w telefonie

Ręczne czyszczenie pamięci jest dość czasochłonne, dlatego warto zainstalować aplikację, która będzie to robić za Ciebie. „W przypadku problemów z dostępnością wolnego miejsca w smartfonie z Androidem należy często powtarzać czynność usuwania pamięci podręcznej – wyjaśnia Sławomir Makowski. – Zamiast robić to ręcznie, skorzystaj z dostępnych aplikacji”. Wypróbuj np. Boost+, Clean Master lub CCleaner.

Ekstremalne rozwiązanie

Istnieje jeszcze jeden sposób na zwolnienie pamięci i przyspieszenie telefonu – powrót do ustawień fabrycznych. „Nim to zrobisz, wykonaj kopię zapasową, bo stracisz wszystkie pliki” – radzi nasz ekspert. Następnie w Ustawieniach znajdź opcję Kopia zapasowa i resetowanie -> Ustawienia fabryczne -> Resetuj telefon.

Zobacz również:
REKLAMA