Jak zrobić świecę na Wielkanoc

Szukasz pomysłu na ozdobę, która udekoruje wielkanocny stół? A co powiesz na uroczą świeczkę-jajeczko? Zobacz nasz tutorial, z którego dowiesz się, jak zrobić ekologiczną świecę krok po kroku.

| Data aktualizacji: 2021-03-30
jak zrobić świecę
Fot. Green Dragonfly Natural Candles

Ekspertami od świec na Starym Kontynencie są Duńczycy. Według danych średnio na jednego Duńczyka przypada 6 kg wosku rocznie – najwięcej w Europie. Skąd takie zainteresowanie? Wynika to z sposobu życia w duchu tzw. hygge, czyli duńskiej sztuki szczęścia. Jednym z jej najważniejszych elementów jest nastrojowe światło, które zapewniają m.in. świece.

Ekspertka WH – Hanna Sobkowska, właścicielka pracowni świec naturalnych – Green Dragonfly, która od lat własnoręcznie je tworzy, zdradziła nam, jak przygotować ozdobną, ekologiczną świecę. Za naczynie posłuży skorupka jajek, więc ozdoba sprawdzi się w okresie wielkanocnym. Tutorial przyda się jednak także na pozostałe okazje – wystarczy, że skorupki jajek zamienisz na inne naczynie.

Materiały potrzebne do wykonania świecy kupisz w internetowych sklepach (np. krainaswiec.pl). Jeśli chcesz, żeby Twoja świeca delikatnie pachniała, dodaj do niej odrobinę (max. 1%) olejku eterycznego. Składniki do wykonania świec kupuj u sprawdzonych producentów, dzięki temu nie będziesz obawiała się o swoje zdrowie. Jeśli chcesz wykonać świecę ekologiczną i ekonomiczną, możesz stopić resztki wosku z wypalonych świec i wykorzystać je do stworzenia nowej.

jak zrobić świecę
Fot. Pracownia świec – Green Dragonfly

Jak zrobić świecę krok po kroku

Zanim zabierzesz się do pracy, sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne rzeczy pod ręką.

Potrzebujesz:

  • skorupki jajek
  • naturalny wosk
  • garnek (po zrobieniu świecy możesz go umyć i dalej używać do gotowania)
  • cienki, bawełniany, niebielony knot
  • blaszki do knota
  • kombinerki
  • strzykawkę
jak zrobić świecę
Fot. Green Dragonfly Natural Candles

Jak zrobić świecę - krok 1:

Rozpuść wosk, nie doprowadzając do wrzenia. Wosk nie musi być gorący – wystarczy, że będzie płynny. Zamocz kawałek knota w roztopionym wosku.

ZOBACZ KONIECZNIE: Wielkanocne zwyczaje w innych krajach

jak zrobić świecę
Fot. Green Dragonfly Natural Candles

Jak zrobić świecę - krok 2:

Gdy wosk na knocie zastygnie, potnij go na kawałki ok. 6 cm. Na jednym końcu knota pozaciskaj blaszki.

jak zrobić świecę
Fot. Green Dragonfly Natural Candles

Jak zrobić świecę - krok 4:

Kiedy wosk zacznie gęstnieć, do skorupek wstaw knoty z blaszką. Pamiętaj, że knot powinien wystawać na nie więcej niż 0,5 cm.

REKLAMA