[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.0

Jak zbudować pozytywną samoocenę?

4 kroki, które pomogą Ci polubić siebie.

fot. shutterstock

1. Pogódź się z przeszłością

Poczucie własnej wartości budujemy w oparciu o to, co mówią nam ważni dla nas ludzie – mama i tato. W dalszej kolejności inni bliscy. Ale zdarza się, że rodzice i bliscy nie zaspokoili tej naszej potrzeby: nie mówili nam miłych rzeczy, krytykowali, ganili. Pewnie nie przeczytali podręczników do psychologii, robili po prostu to, czego się sami nauczyli w domu. No, trudno, dorośli ludzie wiedzą, że przeszłości nie da się zmienić.

ZOBACZ TEŻ: Jak zaakceptować swoje ciało

2. Przyjmuj komplementy z uśmiechem

Pozytywna informacja od innych ludzi pomaga nam stworzyć sobie pozytywny obraz własnej osoby. Naucz się przyjmować komplementy. Zacznij myśleć o nich jak o miłym upominku, który ktoś chce Ci ofiarować. Odrzucając go, sprawiasz przykrość ofiarodawcy. Podziękowanie za komplement nie musi oznaczać, że naprawdę się ze wszystkim zgadzasz. Ty dziękujesz za to, że ktoś chciał być miły dla Ciebie.

3. Spisz osiągnięcia

Specjaliści zazwyczaj radzą rozpocząć proces podnoszenia swojej samooceny od spisania listy osiągnięć. To pomaga przezwyciężyć naszą kobiecą skłonność do koncentrowania się na negatywach. Kilka razy w tygodniu dodawaj do listy jakiś punkt, coś, co udało Ci się osiągnąć, pokonać jakąś słabość, wraz z pozytywnym komentarzem. Rób to systematycznie, a pozytywny obraz siebie zacznie powoli wypierać z głowy negatywne myśli na swój temat.

4. Mów o sobie dobrze

Zauważcie, że opowieści o tym, jaka jestem beznadziejna (głupia, śmieszna, gruba, niezdarna), to stały punkt programu babskich rozmów. Ale to, co wydaje się nieszkodliwym rytuałem, ma fatalny wpływ na naszą podświadomość i poczucie własnej wartości. Zrób wyłom i zacznij o sobie mówić dobrze. Boisz się, że nie będą Cię lubić? Bzdura, uwierzą. I najważniejsze, że Ty też uwierzysz sobie.

ZOBACZ TEŻ: Jak być pewną siebie?

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij