Jak zapamiętać więcej? Rób ręczne notatki

Mózg zapamiętuje odręczne pismo lepiej niż to na ekranie smartfona czy laptopa. Dlaczego? W końcu tak czy siak zapisane wyrazy znaczą to samo. Owszem, to samo, ale nie tak samo.

Notatki pomagają zapamiętać Shutterstock.com

Okazuje się, że nasz mózg lubi odręczne notatki i jeżeli chcesz coś zapamiętać, lepiej zapisać to na papierze. Naukowcy z Tokio zrobili eksperyment: poprosili 48 młodych osób (między 18. a 29. rokiem życia) o zanotowanie wmyślonego harmonogramu zajęć na różnych nośnikach: na papierze za pomocą długopisu, na tablecie przy pomocy rysika i w kalendarzu telefonu. Potem przez godzinę starano się odciągnąć uwagę badanych od tego, co sobie zapisali. Po tym czasie zadano im kilka pytań dotyczących zanotowanego harmonogramu zajęć, podłączając ich jednocześnie do rezonansu magnetycznego, który pozwalał obserwować przepływy krwi w mózgu. I co się okazało? Najwięcej wymyślonych planów zapamiętali ci uczestnicy eksperymentu, którzy korzystali ze zwykłej kartki papieru i długopisu. Jednocześnie w ich mózgach zaobserwowano większą aktywność w obrębie hipokampu, który jest odpowiedzialny za zapamiętywanie i orientację przestrzenną.

Telefon do przypominania, notatnik do zapamiętania

Jak tłumaczą to naukowcy? Ich zdaniem, nasz mózg zapamiętuje znaczenie m.in. poprzez formę. Odręczne notatki różnią się między sobą – rodzajem papieru, kolorem tuszu, sposobem zapisu – natomiast tekst na ekranie jest formatowany i zawsze wygląda tak samo. Zapiski na papierze mogą mieć zagniecenia, skreślenia, podkreślenia, rysunki na marginesach, odcisk po filiżance kawy – wszystkie te drobiazgi stanowią tropy dla mózgu. Odręczne pisanie jest cechą ewolucyjną – ta umiejętność (między innymi, oczywiście) wpłynęła na rozwój ludzi jako gatunku, wpłynęła zatem na rozwój naszych mózgów. Pisanie na laptopie lub telefonie zmienia naturalny sposób przetwarzania przez nasz mózg informacji. 

Telefon ma z kolei tę przewagę nad kartką papieru, że można w nim ustawić przypomnienie. Jeśli więc chcesz zapamiętać, że masz umówione spotkanie we wtorek o 13.15, lepiej zapamięta to za Ciebie telefon - co więcej, zdoła Ci przypomnieć godzinę wcześniej.

ZOBACZ TEŻ: Techniki zapamiętywania: mnemotechniki

Chcesz zapamiętać więcej z wykładu? Rób odręczne notatki

Odkrycia naukowców z Tokio potwierdzają badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Ich zdaniem lepiej przyswajamy informacje, gdy zapisujemy je ręcznie, a nie na ekranie komputera. Podczas eksperymentu przeprowadzonego na studentach Uniwersytetu w Princeton, badacze sprawdzali, w jaki sposób studenci robią notatki w czasie wykładów, a potem sprawdzali, co z nich zapamiętywali. Okazało się, że studenci, którzy robili notatki za pomocą laptopów zapisywali treść wykładów prawie dosłownie – tak jak mówił wykładowca.

Zdali teksty gorzej, niż ci, którzy notowali ręcznie. Przy drugim podejściu „laptopowi” dostali dzień więcej na przyswojenie informacji niż „odręczni”. I znowu zdali gorzej. Zdaniem autorów eksperymentu, Pam A. Mueller i Daniela M. Oppenheimera, pisanie ręczne jest procesem bardziej złożonym niż stukanie w klawiaturę – zajmuje więcej czasu i bardziej męczy, dlatego od razu dokonujemy selekcji i zapisujemy same ważne informacje, a nie wszystko, co usłyszymy. Pierwszy etap rozumienia i zapamiętywania dokonujemy już w monecie zapisu. Kiedy piszemy ręcznie tworzymy również związki przestrzenne między różnymi informacjami, dodając strzałki, podkreślenia, gwiazdki – które później stanowią wskazówki dla naszej pamięci.

SPRAWDŹ TEŻ: 4 techniki zapamiętywania

Planujesz zmiany w nowym roku? Zrób to odręcznie

Inni amerykańscy naukowcy wykazali, że używanie kalendarzy papierowych lepiej wpływa na realizację długoterminowych planów niż korzystanie z kalendarzy elektronicznych. Ich zdaniem kalendarze elektroniczne sprawdzają się w pracy przy koordynacji działań kilku osób, dla prywatnych celów lepiej wykorzystać te tradycyjne, papierowe. Osoby, które zapisują swoje plany na papierze mają szansę zajrzeć do starych notatek i przypomnieć sobie co planowali, przeanalizować, co się udało, a co nie i wyciągnąć w nioski na przyszłość. Na dodatek odręczne notatki zmuszają nas do wcześniejszego przetworzenia informacji i podsumowania ich w sposób, który ma sens. Z odręcznego pisania wypływa jeszcze jedna korzyść: dajemy odpocząć oczom, szyjom i głowom od ekranów laptopów i smartfonów. Poza tym odręczne notowanie myśli jest modne – to jeden wiodących trendów na 2023 rok.

Badania

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnbeh.2021.634158/full

https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0956797614524581

https://myscp.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jcpy.1297

REKLAMA